Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców.docx

(15 KB) Pobierz

Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców

 

 

Data: 5.12.2008

 

Prowadząca zajęcia: Elżbieta Nejman

 

Grupa: „Biedronki” (czterolatki)

 

Temat zajęć: Święty Mikołaj

 

Cele ogólne:

v     Utrwalanie umiejętności określania ilości elementów w zbiorach.

 

Cele szczegółowe:

v     Dziecko potrafi przeliczać do 6

v     Dziecko potrafi określić ilość elementów w zbiorze (najwięcej, najmniej, tyle samo)

v     Dziecko stara się pracować w ciszy przy stoliku

v     Dziecko próbuje współpracować z kolegami z grupy

 

Formy pracy:

v     Zbiorowa

v     Indywidualna

v     Grupowa

 

Metody pracy:

v     Podająca

v     Praktyczna

 

Środki dydaktyczne:

v     Zagadki ponumerowane od 1 do 6

v     Sylweta tekturowa Świętego Mikołaja, 25 małych tekturowych Świętych Mikołajów, 24 sylwety zabawek, pudła w których znajdują się sylwety potrzebne do pracy z dziećmi

v     Kredki

v     Kartki z namalowanymi kropkami od 1 do 6,

v     Płyta CD z muzyką klasyczną

 

 


 

 

Przebieg zajęć:

 

 

             

 

  1. Przywitanie rodziców i dzieci wierszem:

„Słonko ma bardzo dobre zwyczaje, mówi dzień dobry gdy rano wstaje, my też te zwyczaje znamy, mówimy dzień dobry, gdy się spotykamy”.

 

  1. Dzieci odgadują zagadki mówione przez nauczyciela (załącznik 1). Po odgadnięciu zagadki dzieci zdejmują z tablicy kartkę, która ma tyle samo kropek, ile jest na kopercie z odgadniętą zagadką.

 

v     Po odsłonięciu obrazka na tablicy rozmowa z dziećmi:

o       Kim jest te Pan na tablicy?

o       Do kogo on przychodzi?

o       Co przynosi?

o       Czy wszystkie dzieci dostają prezenty?

o       A w czym Mikołaj nosi te prezenty?

 

  1. Prezenty od Mikołaja” nauczyciel pokazuje dzieciom worek, w którym znajdują się prezenty.

v  Nauczyciel dzieli dzieci na 5 grup, każda z nich rozpakowuje prezent.

v  Oglądanie zawartości prezentów.

v  Każda z grup po kolei przelicza przedmioty z prezentów.

v  Rozmowa nt. tego, gdzie jest najwięcej, gdzie najmniej a gdzie tyle samo przedmiotów

 

  1. Praca Mikołaja” - zabawa ruchowo - naśladowcza. Dzieci improwizują ruchem pracę Mikołaja. Na polecenie nauczyciela zmieniają rolę zgodnie z poleceniem.

 

  1. Wesołe Mikołaje” – Nauczyciel pokazuje dzieciom jeszcze jeden prezent, rozpakowuje go, rozdaje dzieciom po jednej sylwecie Mikołaja. Nauczyciel zwraca uwagę na kolory stroju Mikołaja Praca przy stolikach przy dźwiękach muzyki klasycznej.

 

  1. Pożegnanie wierszem:

„Wszyscy są? Żegnam Was, bo zakończyć już czas. Idę ja, idziesz Ty, raz, dwa, trzy.”

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin