Scenariusz zajęć przedszkolnych hospitacja p. dyrektor.docx

(14 KB) Pobierz

Scenariusz zajęć przedszkolnych

 

 

 

 

Data: 3.12.2008

 

Prowadząca zajęcia: Elżbieta Nejman

 

Grupa: „Biedronki” (czterolatki)

 

Blok tematyczny: Skarby naszej ziemi – węgiel.

 

Temat zajęć: Węglowa rodzinka

 

Cele ogólne:

v     Utrwalanie umiejętności posługiwania się liczebnikami porządkowymi

 

Cele operacyjne:

v     Dziecko potrafi przyporządkować węgiel do wagonu zgodnie z poleceniem nauczyciela

v     Dziecko potrafi prawidłowo zaśpiewać piosenkę

v     Dziecko dostrzega brakujące elementy stroju górnika

v     Dziecko prawidłowo posługuje się liczebnikami porządkowymi

v     Dziecko dostrzega różnicę w stroju galowym i roboczym górnika

 

Formy pracy:

v     Zbiorowa

v     Indywidualna

 

Metody pracy:

v     Podająca

v     Praktyczna

 

Środki dydaktyczne:

v     Sylwety górnika w stroju galowym i roboczym

v     Sylwety wagonów i lokomotywy, sylwety grudek węgla

v     Koperty z brakującymi elementami stroju górnika

v     Płyta CD


 

 

Przebieg zajęć:

 

 

 

 

  1. Przywitanie wierszem:

„Słonko ma bardzo dobre zwyczaje, mówi dzień dobry gdy rano wstaje, my też te zwyczaje znamy, mówimy dzień dobry, gdy się spotykamy”.

 

  1. „Czarny ma mundur” – utrwalenie piosenki. Rozmowa odnośnie treści piosenki:

v       Odsłonięcie sylwety górnika w stroju galowym

v       Zwrócenie uwagi na elementy stroju występujące w piosence i odszukanie ich na sylwecie górnika

v       Pytanie do dzieci: Czy górnik pracuje w takim stroju? Odsłonięcie sylwety górnika w stroju roboczym

v       Zwrócenie uwagi na elementy potrzebne do pracy górnika odnalezienie ich na sylwecie, porównanie obu sylwet

v       Nauczyciel proponuje dzieciom, aby razem z nim spróbowały odnaleźć brakujące elementy stroju

 

  1. „Wesołe wagoniki” Nauczyciel z dziećmi ustawiają się w pociąg i wyruszają na poszukiwania miejsc gdzie mogłyby znajdować się elementy stroju

 

  1. „Ładujemy węgiel – stacja 1” Dziecko przyporządkowuje grudki węgla według polecenia nauczyciela – po prawidłowym wykonaniu zadania dzieci otrzymują kopertę w której znajduje się jeden element ze stroju górnika

 

  1. „Górnicy pracują – stacja 2” zabawa orientacyjno – porządkowa. Dziecko reaguje na umówiony sygnał: muzyka głośna – górnicy kopią węgiel, muzyka cicha – górnicy odpoczywają – dzieci otrzymują drugą kopertę.

 

  1. „Wesoły górnik” doczepienie brakujących elementów stroju, wspólne zastanowienie się nad tym, czy górnik teraz będzie mógł pracować?

 

  1. Pożegnanie wierszem:

Wszyscy są? Żegnam Was

Bo zakończyć już czas

Idę Ja, idziesz Ty

Raz, dwa, trzy!

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin