dyplomacja a polityka zagraniczna.doc

(47 KB) Pobierz
Ćwiczenia: Dyplomacja

POLITYKA ZAGRANICZNA  -  DYPLOMACJA

Pojęcia te nie są jednoznaczne. Podczas, gdy polityka zagraniczna to zbiór celów, środków i metod realizowania zewnętrznej funkcji państwa, dyplomacja jest jednym z tych środków, więc jej zakres jest węższy.

Słowo „dyplomacja” pochodzi z greckiego diploma, czyli podwójnej tabliczki wręczanej posłańcom na dowód ich pełnomocnictw. Trudno jest zdefiniować ten problem – na świecie istnieje około 40 określeń tego terminu. Bywa synonimem polityki zagranicznej, sztuki prowadzenia rokowań, wiedzy o stosunkach MN, aparatu państwa specjalizującego się w rokowaniach itp. Trzy najważniejsze definicje oddające jej istotę:

·         Oficjalna, urzędowa działalność państwa, skierowana na zewnątrz, mająca na celu realizację bieżących zadań polityki zagranicznej państwa oraz zapewnienie ochrony praw i interesów państwa i jego obywateli w drodze prowadzenia rokowań i zawierania umów międzynarodowych. Jest to jeden ze środków polityki zagranicznej. Cztery podstawowe elementy:                                                                               a) element podmiotowy definiujący działający podmiot – państwo                                                                              b) element organiczny,  który uściśla element podmiotowy stanowiący, że w imieniu państwa działają zawsze tylko jego organy, czyli odpowiednio upoważnione osoby fizyczne;                                                                   c) element teleologiczny określający cel działania dyplomatycznego, którym jest realizacja strategii politycznej zawartej w założeniach polityki zagranicznej;                                                                                            d) element metodyczny określający specyficzne metody działania dyplomatycznego, głównie prowadzenie rokowań dyplomatycznych w celu zawarcia umów międzynarodowych

·         Metody działalności państwa wymagające, ze względu na swój zewnętrzny charakter, taktu, zręczności, ostrożności, umiejętności zawierania kompromisów. Stąd dyplomacja to „nauka u sztuka prowadzenia rokowań z obcymi państwami i reprezentowanie państwa na zewnątrz.

·         Aparat organizacyjny oraz ludzie prowadzący ww. działalność.

Uogólniając, dyplomacja to oficjalna działalność państwa, reprezentowanego na zewnątrz przez swoje organy, mająca na celu reprezentowanie jego polityki zagranicznej w drodze zawierania umów                          i prowadzenia rokowań. Merytoryczne cele dyplomacji:

Cel narodowy (ochrona interesów i bezpieczeństwa podmiotu prawa MN i obywateli)

Cel uniwersalistyczny (propagowanie pokoju, przezwyciężanie sprzeczności interesów)

 

ROZWÓJ FORM DYPLOMACJI

Pierwotną formą „dyplomacji” była wymiana posłów przez społeczności plemienne w celu przekazania sobie jakichś informacji. Od czasów najdawniejszych wysyła też się posłów w specjalnych misjach np. ceremonialnych. Dyplomację uprawiały już: Chiny, Persja, Asyria, Indie, Babilon, Grecja, Rzym.

Misje specjalne: były pierwotną i najstarszą formą dyplomacji. Bardzo często wymieniały je między sobą państwa – miasta w starożytnej Grecji; z kolei Rzymianie potwierdzili starą zasadę nietykalności posłów.

Stałe misje dyplomatyczne: narodziły się w II połowie XV wieku w republikach włoskich (Wenecja, Mediolan, Genua). W Polsce dopiero Stanisław August założył stałe placówki dyplomatyczne. Często ambasadorowie trudnili się szpiegowaniem, ingerencją w wewnętrzne sprawy państwa itp. Od traktatu westfalskiego stałe misje dyplomatyczne rozpowszechniły się. To pociągnęło za sobą konieczność rozwoju prawa dyplomatycznego (określenie przywilejów i immunitetów, precedencji itp.). Spory rodziły np. roszczenia ambasadorów nadzwyczajnych (stojących na czele misji specjalnych) do pierwszeństwa przed ambasadorami zwyczajnym; kwestię rozwiązano dopiero w 1815.

Po I WŚ wskazano, że należy zerwać ze starą, tajną dyplomacją i przejść do jawnej; rozwój możliwości komunikacji przyczynił się do szybkiej centralizacji przy podejmowaniu decyzji.

Konferencje międzynarodowe: W XIX wieku okazało się, że doraźna wielostronna współpraca nie jest wystarczająca dla zaspokojenia rosnących potrzeb państw w dziedzinie stosunków wzajemnych. Konsekwencją był rozwój form dyplomacji wielostronnej w formie konferencji i organizacji międzynarodowych. Na konferencje państwa wysyłają mianowane w tym celu specjalne delegacje, złożone z dyplomatów i ekspertów. Przy podejmowaniu decyzji uczestnicy najczęściej kierują się zasadą consensusu.

Pod względem stopnia instytucjonalizacji konferencje dzielą się na doraźne i periodyczne. Po nabraniu przez taką konferencję charakteru permanentnego, przekształcały się one w organizacje międzynarodowe.

Charakterystycznym elementem współczesnej dyplomacji stały się „spotkania na szczycie”, czyli narady głów państwa i szefów rządów. Ich zaletą jest możliwość zaangażowania w negocjacje czynnika psychologicznego przez wywieranie osobistego wpływu przez przywódców (np. autorytet) oraz możliwość poznania się szefów państw. Wadą zaś jest niebezpieczeństwo wykorzystania spotkań na szczycie wyłącznie dla celów propagandowych.

Immunitety: gdy dyplomacja przestała być uprawiana okazjonalnie, stając się raczej zawodem, pojawiły się przywileje dyplomatyczne, ułatwiające pracę dyplomatom.

Intensyfikacja stosunków międzynarodowych doprowadziła do rozróżnienia:

·         Dyplomacji tradycyjnej, czyli prowadzonej za pomocą stałych misji

·         Dyplomacji ad hoc, prowadzonej przez osoby specjalnie wysłane za granicę w celu realizacji jednego określonego zadania

·         Dyplomacji konferencyjnej lub parlamentarnej, prowadzonej na forum organizacji MN.

Ewolucję form dyplomacji charakteryzują dwie podstawowe tendencje:

·         Przechodzenie od dyplomacji dwustronnej (misje specjalne i stałe misje dyplomatyczne) do wielostronnej (konferencje i organizacje MN)

·         Przekształcenie się dyplomacji doraźnej (misje specjalne i konferencje) w dyplomację stałą (stałe misje dyplomatyczne i organizacje MN).

 

ORGANY PAŃSTWA

Prawo legacji biernej regulowane jest na czterech poziomach:

·         Warunkiem jego stosowania jest wzajemne uznanie się państw i ich rządów

·         Nawiązanie stosunków dyplomatycznych jest formalnym wykorzystaniem prawa legacji, ale nie musi oznaczać wysłania stałej misji

·         Akredytowanie stałej misji oznacza realizację prawa legacji, ale nie musi wiązać się z utworzeniem stałego przedstawicielstwa dyplomatycznego w państwie przyjmującym (misja może być akredytowana w państwie przyjmującym, ale posiadać siedzibę w państwie trzecim)

·         Państwa mogą utrzymywać stosunki za pośrednictwem misji czasowych

Współcześnie prawo dyplomatyczne opiera się na konwencjach:

1)       wiedeńskiej z 1961 o stosunkach dyplomatycznych

2)       nowojorskiej z 1969 o misjach specjalnych

3)       wiedeńskiej z 1975 o reprezentacji państw w stosunkach z organizacjami MN

Misje specjalne: mogą być jawne lub tajne (kurierzy z wiadomościami, tajni negocjatorzy, tajni obserwatorzy oraz tajni agenci wysłani w celu kontrolowania działalności obywateli państwa wysyłającego na terytorium p. przyjmującego. Państwo przyjmujące wie o tych misjach!).

 

CELE I METODY DYPLOMACJI

Ogólne cele dyplomacji nie mogą być inne niż cele polityki zagranicznej. Najważniejsze cele działań dyplomatycznych:

§         cel pierwotny, jakim było i pozostaje nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów międzynarodowych, odnawianie kontaktów zerwanych i zacieśnianie kontaktów rozluźnionych.

§         Odpowiednie reprezentowanie kraju i interesów własnego państwa oraz społeczeństwa. Dobre usposobienie innych rządów do własnego kraju i zaangażowane w działania korzystne dla jego interesów.

§         Prawidłowe obserwowanie polityki zagranicznej innych państw oraz całej rzeczywistości MN i informowanie tych rządów o wnioskach płynących z tej obserwacji. Zadaniem dyplomacji jest doradztwo i pomoc w procesach decyzyjnych dot. polityki zagranicznej rządu.

§         Negocjowanie uzgodnień i porozumień, dwu- i wielostronnych

Metody dyplomacji obejmują całokształt sposobów oddziaływania jednego lub większej liczby rządów na inne rządy, ich przedstawicieli dyplomatycznych i społeczeństwa. Ogólny podział metod dyplomatycznych na:

§         Przyjacielskie: stosowane wobec państw uważanych za przyjaciół; jest to utrzymywanie przyjaznych stosunków, prowadzenie bezpośrednich negocjacji, dobre usługi, mediacje, arbitraż.

§         Nieprzyjacielskie: stosują je państwa kierujące się egocentrycznymi interesami, próbujące wymuszać ich realizację. Retorsje, represalia, presja psychologiczna, naciski polityczne itp.

§         Neutralne: stosowane między państwami o poprawnych stosunkach. Są to rutynowe działania dyplomatyczne, które mogą być podejmowane wraz z metodami przyjacielskimi lub nieprzyjacielskimi.

 

FUNKCJE DYPLOMACJI

Muszą być postrzegane przez pryzmat samego dyplomaty, jak i dyplomacji jako części składowej polityki zagranicznej państwa. Dyplomata spełnia swe funkcje w charakterze trzech rodzajów reprezentacji:

§         Symbolicznej: spełnia przez identyfikowanie swej osoby z reprezentowanym krajem. Przysługuje mu określony prestiż, który nie jest przynależny jemu jako osobie, ale jako przedstawicielowi państwa. Brak szacunku dla dyplomaty = brakowi szacunku dla kraju. Ważny jest więc ceremoniał dyplomatyczny i zwyczajowe organizowanie przyjęć.

§         Politycznej reprezentacji: dyplomata spełnia ją przez swą działalność polityczno – informacyjną. Uczestniczy on w kształtowaniu się polityki zagranicznej swego kraju utrzymując odpowiednie kontakty polityczne w kraju pobytu, przesyłając informacje, wnioski i oceny.

§         Prawnej reprezentacji: państwa pełni dyplomata przez ochronę obywateli swojego kraju i ich mienia za granicą. W imieniu rządu zaciąga zobowiązania polityczne i inne.

Dyplomacja wspiera politykę zagraniczną państwa, spełniając cztery funkcje:

§         Określającą: określanie zadań polityki zagranicznej własnego państwa

§         Oceniającą: dotyczy działalności innych państw i rządów. Polega na ocenianiu celów i zadań polityki zagranicznym, również w odniesieniu do własnego kraju.

§         Selekcjonującą: polega na eliminowaniu zagadnień, które tworzą strefę niezgodności między własną a obcymi politykami zagranicznymi i wybraniu tych, które tworzą strefę zgodności celów i zagadnień.

§         Preskrypcyjną: oznacza wskazywanie przez dyplomację najbardziej odpowiednich metod osiągania przez politykę zagraniczną jej celów i zadań oraz doboru środków do celów w każdym etapie fazy realizacyjnej tej polityki.

 

DYPLOMACJA PREWENCYJNA             

Pojęcie to zostało rozpowszechnione przez administrację Georga Busha. Współczesna dyplomacja prewencyjna charakteryzuje się trzema cechami:

·         Celami – czyli zapobieganiu wszelkim działaniom i tendencjom zagrażającym stabilności, bezpieczeństwu i pokojowi międzynarodowemu (zapobieganie powstawaniu konfliktów, sporów, ograniczanie skali konfliktów)

·         Przedmiotem prewencji – czyli wszystkimi aktualnymi problemami, sporami i konfliktami mogącymi zagrażać międzynarodowej stabilności.

·         Formami realizacji celów – a więc kooperacją międzynarodową.

Środki dyplomacji prewencyjnej:

1)       środki budowy zaufania

2)       gromadzenie informacji i wyjaśnianie stanów faktycznych

3)       wczesne ostrzeganie

4)       wyprzedzające rozmieszczenie sił pokojowych w strefach potencjalnego konfliktu

5)       tworzenie stref zdemilitaryzowanych

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin