Wstęp do historii.doc

(38 KB) Pobierz

a) definicje źródła historycznego i typologia

b) bibliografia i jej rodzaje

c) czasopisma historyczne - układ i najważniejsze tytuły

d) rodzaje opracowań naukowych  i różnice między nimi

e) edycje źródłowe - motywy i zasady wydawnicze

f) przypisy - wydzielone fragmenty tekstu w publikacji, wskazujące na źródło informacji, stanowiące uboczny lub pomocniczy nurt rozważań albo wskazujące dodatkowe informacje o danym fragmencie utworu. W przypisach zawarte są zazwyczaj komentarze, dygresje, objaśnienia terminów fachowych, dane biograficzne, informacje o mniej istotnych zjawiskach, wydarzeniach, poglądach czy problemach, często też informacje o innych pracach. Umieszczane są przede wszystkim przez autora tekstu, ale też przez jego redaktorów, tłumaczy i wydawców.

Mają na celu ułatwienie korzystania z publikacji przez czytelników, zachowanie klarowności tekstu podstawowego, a także umożliwienie i czytelnikom i badaczom sprawdzenie stanowiska autora pracy wobec przedmiotu publikacji oraz literatury przedmiotu.

Przypisy są stosowane wszędzie tam, gdzie podaje się cytaty lub dane pochodzące z badań. Brak przypisu w takiej sytuacji traktuje się jako plagiat.

 

Roczniki Historyczne ukazują się od 1925 r.
Ich założycielem był wybitny mediewista profesor Kazimierz Tymieniecki.
Wydawcą Roczników początkowo, aż do wybuchu II wojny światowej, było Towarzystwo Miłośników Historii w Poznaniu. Po wojnie czasopismo ukazywało się już „nakładem Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk”, a od tomu XX (wydanego w 1955 r.) jako organ jego Wydziału Historii i Nauk Społecznych.
Od blisko ćwierćwiecza Roczniki Historyczne poświęcone są przede wszystkim polskim i powszechnym dziejom średniowiecza i wczesnych czasów nowożytnych.

Komunikaty Mazursko-Warmińskie - kwartalnik naukowy Towarzystwa Badań Naukowych i Ośrodka Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie.
Czasopismo poświęcone przeszłości ziem Polski północno-wschodniej, ukazuje się od 1957 roku.Redakcja:
Darius Baronas, Grzegorz Białuński, Grzegorz Jasiński (z-ca redaktora), Jerzy Kiełbik (sekretarz), Andreas Kossert, Bohdan Łukaszewicz, Jerzy Sikorski, Wojciech Wrzesiński (redaktor)

Zapiski Historyczne - czasopismo historyczne, poświęcone historii Pomorza i krajów bałtyckich. Ukazuje się od 1908. Jego wydawcą jest Towarzystwo Naukowe w Toruniu. Redaktorem naczelnym jest Bogusław Dybaś.

Studia Źródłoznawcze - polskie czasopismo, poświęcone naukom pomocniczym historii i źródłoznawstwu. Ukazuje się od 1957, jego wydawcą jest Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk.

Archiwa, Biblioteki i Muzea Kościelne - półrocznik ukazujący się od 1959 roku w Lublinie. Wydawcą jest Instytut Archiwów Bibliotek i Muzeów Kościelnych (do 2006 Ośrodek ABMK) przy KUL.
Pismo zamieszcza prace naukowe o problematyce archiwalnej, bibliotecznej i muzealnej a także inwentarze archiwalne i katalogi biblioteczne oraz teksty źródłowe do dziejów Kościoła katolickiego w Polsce. W latach 1959-1991 redaktorem naczelnym był ks. Stanisław Librowski. Obecnie redakcję tworzą: ks. Włodzimierz Bielak (redaktor naczelny), ks. Stanisław Tylus i Artur Hamryszczak.

Kwartalnik Historyczny – najstarsze polskie czasopismo historyczno-humanistyczne założone we Lwowie w 1887 roku przez historyka Ksawerego Liskego. W latach 1946-1950 wydawane w Krakowie (roczniki 52/53-57) pod redakcją m.in. J. Dąbrowskiego, R. Grodeckiego, K. Lepszego. Po roku 1950 przeniesione do Warszawy, gdzie wydawane jest pod auspicjami Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk przez Wydawnictwo Naukowe Semper. Pismo publikuje artykuły o ściśle naukowym charakterze dotyczące historii średniowiecza, czasów nowożytnych i najnowszych (bez uwzględnienia starożytności)[1].

Przegląd Historyczny – to jedno z najsłynniejszych i najstarszych czasopism historycznych w Polsce. Założony w 1905r. w Warszawie, wyd. początkowo przez Franciszka Jana Pułaskiego( znany historyk, bibliotekarz i kustosz Biblioteki Ordynacji Krasińskich w Warszawie). Pierwsi redaktorzy J.Chrzanowski, S.Dickstein,A.Jabłonowski. W 1906 roku Przegląd Historyczny stał się  oficjalnym czasopismem Towarzystwa Miłośników Historii. Redaktorami Przeglądu przez blisko 100 lat jego istnienia byli: J. Korwin-Kochanowski (od 1905), M. Handelsman i S. Kętrzyński (od 1917), J. Woliński (od 1946), S. Arnold i I. Bieżuńska (od 1955), S. Kieniewicz (od 1962), A. Wyrobisz (od 1993), a obecnie W. Lengauer (od 2003).Od 1994 r. jest czasopismem  Instytutu Historycznego  i Towarzystwa Miłośników Historii, publikowanym przez  wydawnictwo DiG.
Spis treści dzieli się na:
Rozprawy, materiały, przeglądy badań, dyskusje, artykuły recenzyjne, recenzje, noty recenzyjne, listy do redakcji , pro memoria ( poświęcone Stefanowi Krzysztofowi Kuczyńskiemu tom CII zeszyt 3 )
Tematyka czasopisma jest różnorodna:
Kulinaria, politycy, historycy, sztuka np. malarstwo, kwestie ideologiczne np. ideologia ruchu ludowego lollardów, prasa polska o ruchu Lenina .
Przegląd historyczny jest to kwartalnik wydawany w nakładzie 500 sztuk liczy średnio  120 stron w formacie b5.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin