Scenariusz sytuacji edukacyjnej rozwijającej umiejętności językowe dla dzieci 4-6letnich.doc

(59 KB) Pobierz
Scenariusz sytuacji edukacyjnej rozwijającej umiejętności językowe dla dzieci 4 – 6 letnich

Scenariusz sytuacji edukacyjnej rozwijającej umiejętności językowe dla dzieci 4 – 6 letnich.

 

TEMAT: Dzieci lubią bajki najbardziej na świecie!

 

Cel ogólny:

v     Wspomaganie rozwoju mowy dziecka.

 

 

Cele operacyjne:

Dziecko:

·         bogaci słownik poprzez zapoznanie się ze znaczeniem słowa „rekwizyt”,

·         kształtuje umiejętności wypowiadania się na dany temat (treść bajki),

·         wyzwala twórczą aktywność poprzez tworzenie nowego zakończenia znanej bajki,

·         doskonali analizę myślową w trakcie rozwiązywania zagadek,

·         układa historyjkę obrazkową dostosowaną do swoich możliwości.

 

Metody:

-          czynna – zadań stawianych do wykonania,

-          słowna,

-          percepcyjna.

 

Formy:

-          grupowa,

-          zespołowa,

-          indywidualna.

 

Pomoce: maskotka, płyta cd, papierowe walizki z imionami dzieci, teksty zagadek, ciastka (pierniki), worek, pantofelek, wędka, kaseta z nagraniami, sylweta wróżki, papierowe okulary, siedem sylwet krasnali, puzzle, historyjka obrazkowa „Królewna Śnieżka”.

 

PRZEBIEG:

1.      Zabawa wprowadzająca – rundka po kole „Kiedy się nudzę to ...” – dzieci kończą zdanie, wymieniając różne sposoby spędzania wolnego czasu.

2.      Wyprawa do Bajkolandii przy muzyce „Witajcie w naszej bajce”:

a)     Odnalezienie walizek z własnym imieniem.

b)     „Zagadkowo” – rozwiązywanie zagadek dotyczących wybranych bajek:

-         

zagadka słowna

-         

„Alladyn”

-          „Calineczka”

-         

„Czarodziejski worek” – rekwizyty: pantofelek, wędka

-         

„Kopciuszek”

-          „Złota rybka”

-          „Jaś i Małgosia” – zagadka smakowa – piernik

-         

zagadka słuchowa (fragmenty bajki)

-         

„Czerwony Kapturek”

-          „Kot w butach”

c)      „Wróżkowo”

-          prezentacja sylwety wróżki,

-          wręczenie „magicznych okularów”,

-          ćwiczenie twórcze – wymyślanie innego zakończenia bajki pt „Czerwony Kapturek”, do której wkroczyła magiczna moc, czarodziejskie wróżki np. wilk był dobry, zachorował itp.

d)     „Krasnoludkowo”

-          odszukanie w sali krasnali (określenie położenia względem innych przedmiotów z użyciem określeń: nad, obok, pod, między itp.)

-          przeliczanie krasnali i określenie z jakiej pochodzą bajki,

-          układanie w grupach puzzli prezentujących rekwizyty z bajki „Królewna Śnieżka” np. jabłko, lustro, chatka, las

-          zabawa ze śpiewem :Krasnoludek”,

e)      „Pracusiowo”

-          praca indywidualna – układanie historyjki obrazkowej „Królewna Śnieżka” ukrytej w walizkach:

4latki – 3 elementy;

5latki – 4 elementy;

6latki – 5 elementów.

 

 

 

ZAGADKI SŁOWNE

 

Gdy potarł lampę zakurzoną,

Od razu miał rzecz wymarzoną.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Z płatka róży kołderka, a kołyska z orzeszka.

Taka mała drobinka, tyle przygód ją czeka.

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin