Instrukcja BHP przy obsłudze aparatu rentgenowskiego.rtf

(68 KB) Pobierz
Uwagi ogólne

INSTRUKCJA BEZPIECZEŃSTWA I HIGIENY PRACY PRZY OBSŁUDZE

APARATU RENTGENOWSKIEGO

 

 

1.             Uwagi ogólne

 

Do samodzielnej pracy przy   może przystąpić pracownik który uzyskał zezwolenie na pracę przy nim od bezpośredniego przełożonego.

Winien to być pracownik:

q       pełnoletni,

q       legitymujący się:

a.      odpowiednim wykształceniem ,

b.      przeszkoleniem

-          wstępnym, ogólnym i instruktażem stanowiskowym bhp,

-          w zakresie ochrony ppoż.,

c.      dobrym stanem zdrowia, potwierdzonym zaświadczeniem lekarskim lekarza medycyny pracy,

q       wypoczęty,

q       trzeźwy.

 

 

2.              Przed rozpoczęciem pracy:

 

       Pracownik powinien:

q       Szczegółowo zapoznać się ze stanowiskową instrukcją bhp znajdującą się na stanowisku pracy.

q       Ubrać się w odzież roboczą i ochronną przewidzianą do użycia na danym stanowisku pracy (łatwe do prania ubranie robocze lub kitel, w miarę potrzeby fartuch lub rękawice robocze). Zdjąć także z rąk wszystkie zbędne przedmioty takie jak biżuteria itp.

q       Sprawdzić stan wyposażenia technicznego stanowiska w tym stan techniczny maszyn i urządzeń ,narzędzi , osłon wykonanych z barytu i zabezpieczeń z blachy ołowiowej . Stan i ciągłość przewodów elektrycznych zasilających (zewnętrznych), stan wtyczek i gniazd z bolcem zerowania.

q       Sprawdzić sprawność aparatu rentgenowskiego:

a.      stan lampy (czy nie ma uszkodzeń)

b.      stan rozdzielnicy i generatora,

c.      stan ekranu z szybą ołowiową,

d.      stan fluorografu (ekran, obiektyw, kamera),

e.      stan wyposażenia pomocniczego ( stoły do zdjęć, ścianki do prześwietleń, dodatkowe oprzyrządowanie itp.)

UWAGA!

W razie stwierdzenia jakichkolwiek uszkodzeń ,czy usterek nie wolno podejmować pracy . Należy niezwłocznie powiadomić  o tym swojego bezpośredniego przełożonego w celu szybkiej ich likwidacji. Dopiero po upewnieniu się, że zostały one usunięte pracownik może przystąpić do wykonania zadania.

q       Zapewnić dobre oświetlenie, włączyć wentylację czy też inne urządzenia gwarantujące bezpieczną pracę.

q       Usunąć wszystkie zbędne przedmioty znajdujące się w miejscu pracy, zapewnić by podłoga wokół  stanowiska pracy była sucha i czysta. 

q       Upewnić się czy rozpoczęcie pracy  nie spowoduje zagrożeń dla osób przebywających na tym stanowisku pracy lub w jego bezpośrednim otoczeniu.

q       Zapoznać się z zadaniami na dzień bieżący.

q       Jeśli nie stwierdza się zagrożeń na danym stanowisku roboczym można przystąpić do wykonywania zdjęć rentgenowskich.

 

3.             W czasie pracy:

 

q       Ściśle stosować się do zaleceń:

-          stanowiskowej instrukcji bhp,

-          Dokumentacji Techniczno-Ruchowej,

-          poleceń i wskazówek  przełożonych,

tak by nie stwarzać zagrożeń dla osoby poddawanej badaniu i dla siebie.

q       Sprawdzić, czy uruchomienie maszyny nie stworzy zagrożeń wypadkowych. Czy jest prawidłowo oświetlona, podłoga wokół urządzenia jest równa czysta ,niczym nie zatarasowana.

q       Podejmować zadania pamiętając o tym, że promieniowanie rentgenowskie jest szkodliwe dla zdrowia ludzkiego jeśli organizm ludzki otrzyma wyższą od dopuszczalnej dawkę. Należy maksymalnie unikać zbędnego napromieniowywania zarówno wobec pacjenta jak i osoby obsługującej aparat rentgenowski.

q       Koncentrować całą swoją uwagę wyłącznie na czynnościach wykonywanych. Pracować z szybkością odpowiadającą naturalnemu rytmowi pracy.

q       Wykonywać prace tylko zlecone przez bezpośredniego przełożonego.

q       W zależności od wykonywanego badania pacjenta należy odpowiednio przygotować i tak:

-          przy zdjęciach kości (w tym zębów) zdjęcia należy wykonywać w dwóch płaszczyznach: przednio-tylnej i bocznej,

-          przy zdjęciach narządów klatki piersiowej zdjęcia wykonuje się w rzucie tylno-przednim przy głębokim wdechu. Jeśli ocenie ma podlec sylwetka serca  pacjentowi podawana jest doustnie niewielka ilość środka cieniującego.

-          przy zdjęciach przewodu pokarmowego (przełyku, żołądka, jelita cienkiego) pacjentowi podaje się doustnie środek cieniujący (kontrast) a zdjęcia wykonuje się w wielu ujęciach. Przy badaniu jelita grubego środek ten podawany jest doodbytniczo.

-          zdjęcia  pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych wykonuje się po pośrednim (przez przewód pokarmowy) lub bezpośrednim wypełnieniu ich środkiem cieniującym,

-          podczas diagnostyki układu moczowego (nerki, moczowody, pęcherz moczowy) środek cieniujący podawany jest dożylnie,

-          przy diagnostyce gruczołu piersiowego (tzw. mammografia) zdjęcia wykonuje się przy mocno spłaszczonym sutku,

-          pozostałą diagnostykę (np. naczyń krwionośnych, serca itp.) wykonuje się po podaniu dożylnie środka cieniującego.

q       Przy większości badań wykonywanych z użyciem środka cieniującego niezbędne jest uczestniczenie w nich lekarza medycyny. Należy także pamiętać, że każde podanie środka cieniującego jest zagrożeniem dla pacjenta wobec czego należy bezwzględnie zadbać o to by urządzenia potrzebne do resuscytacji były w bezpośrednim zasięgu osób wykonujących badanie.

 

UWAGA!

Należy bardzo dokładnie przygotowywać i stosować środki cieniujące gdyż zastosowanie ich wspomaga bardzo diagnostykę. Należy jednak pamiętać, że wielu pacjentów może wykazywać nadwrażliwość na nie i wszelkie reakcje wskazujące na to, że właśnie tak się dzieje (nagłe zaczerwienienie powłok skórnych, zgłaszane uczucie ciepła, suchości w jamie ustnej, swędzenia skóry, duszność, nudności lub wymioty) są bezwzględnym wskazaniem do zaprzestania podawania kontrastu i powiadomienia o tym lekarza.

 

q       Materiały używane podczas procesu pracy składować tak, by nie stwarzały żadnych zagrożeń wypadkowych. Narzędzia powinny być odkładane na ściśle wyznaczone miejsca.

q       W razie konieczności opuszczenia swojego stanowiska pracy pracownik zobowiązany jest zabezpieczyć aparat rentgenowski i wszystkie inne urządzenia, które mogą spowodować jakiekolwiek zagrożenia.

q       W przypadku przerwy w dostawie prądu należy wyłączyć obsługiwane urządzenia.

q       W razie wątpliwości co do obsługi aparatu rentgenowskiego, czy stosowanych metod wykonania czy podawania środka cieniującego pracownik winien zwrócić się do przełożonego lub przeszkolonych fachowców o szczegółowe instrukcje. Pracę może podjąć ponownie po usunięciu wątpliwości i (najlepiej) pod fachowym dozorem przełożonego.

 

Pracownikowi nie wolno:

 

q       stosować niebezpiecznych metod pracy, tak, by stwarzać zagrożenia nadmiernego napromieniowania  siebie, czy otoczenia,

q       nie stosować się do szczegółowych instrukcji i zaleceń przełożonych,

q       stosowania niewłaściwych metod obsługi aparatu,

q       użytkować niesprawny aparat rentgenowski,

q       użytkować sprzęt w innych celach niż wskazuje producent,

q       pracować bez nakazanych ochron osobistych,

q       nieprawidłowo dawkować energię promieniowania,

q       usuwać osłon czy znaków  zabezpieczających,

q       naprawiać samodzielnie maszynę. Czynności te mogą wykonywać osoby mające do tego odpowiednie uprawnienia.

q       naprawiać urządzeń elektrycznych będących pod napięciem (jeśli pracownik nie ma do tego odpowiednich uprawnień),

q       dotykać przewodów elektrycznych będących pod napięciem,

q       oświetlać stanowiska pracy lampami przenośnymi o napięciu większym niż 24 V,

q       dopuszczać do pracy na swoim stanowisku pracy jakichkolwiek osób bez wiedzy przełożonego,

q       przeszkadzać innym w pracy,

q       tarasować przejścia i dojścia do stanowiska pracy czy też do sprzętu przeciwpożarowego i wyłączników prądu elektrycznego,

 

Pracownik zobowiązany jest do prawidłowego przygotowania pacjenta do badań i szczególnej dbałości by środek cieniujący był przygotowany właściwie i prawidłowo podany!

 

4.             Po zakończeniu pracy należy:

 

q       powiadomić pacjenta o zakończeniu badania,

q       wyłączyć dopływ energii  zasilającej do aparatu rentgenowskiego,

q       przekazać uzyskane wyniki badań do dalszej oceny przez lekarza radiologa,

q       dokładnie oczyścić stanowisko robocze, ułożyć narzędzia i przyrządy pomocnicze w miejscach na to przeznaczonych,

q       zabezpieczyć materiał wykorzystywany podczas badań,

q       oczyścić używane ochrony osobiste i odłożyć je na stałe miejsce ich przechowywania,

q       upewnić się czy pozostawione stanowisko i urządzenia nie stworzą żadnych zagrożeń dla otoczenia,

q       przekazać informacje o stanie zaawansowania wykonywanych prac swojemu bezpośredniemu przełożonemu.  

  

 

5.             Uwagi dodatkowe:

 

Obsługujący aparaturę rentgenowska powinien:

q       dbać o higienę osobistą  i schludny wygląd,

q       wiedzieć, że praca którą wykonuje jest bardzo odpowiedzialna. Dzięki prawidłowemu jego działaniu zapewniony jest prawidłowy proces leczenia pacjenta i nie jest on narażony na dodatkowe  zagrożenia,

q       w razie wątpliwości co do prawidłowości swoich działań, czy też prawidłowości pracy aparatu rentgenowskiego pracownik winien zwrócić się o dodatkowe wskazówki do bezpośredniego przełożonego, czy służb fachowych. Pracę ponownie podjąć po usunięciu wątpliwości i (najlepiej) pod nadzorem przełożonego.

q       w razie zauważenia pożaru lub innego zagrożenia zaalarmować otoczenie, podjąć próbę likwidacji zagrożenia (o ile jest to możliwe), a następnie powiadomić przełożonych.

 

 

 

Opracował:                                                                                                                      Zatwierdził:      

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin