FENG SHUI W MIESZKANIU.docx

(15 KB) Pobierz

Lustro w przedpokoju.

Lustra w feng shui uważane są za bardzo ważny element wystroju wnętrz, lecz ich odpowiednia lokalizacja nastręcza wielu kłopotów. Lustro w przedpokoju może przynieść wiele pożytku, lecz niewłaściwe zastosowanie prowadzić może do kłopotów.

Bardzo częstym błędem jest zawieszenie lustra po prawej stronie przedpokoju, które wzmacnia swoja energią stronę Tygrysa, co może prowadzić do nerwowych sytuacji w domu kłótni oraz skłonności do „powielania” tych samych błędów. Taką sytuację potęguje mały przedpokój mieszkania w bloku. Energia Chi, która wpływa do mieszkania od lewej strony wychodzi jako zużyta po okrążeniu wszystkich pomieszczeń po prawej stronie przedpokoju. Zawieszone w tym miejscu lustro odbija zużytą już energię Chi wpychając ją z powrotem z przedpokoju do wnętrza mieszkania. Nic też dziwnego, że niektórzy mając kłopoty z uzyskaniem pracy nie mogą jej otrzymać lub osoby samotne znaleźć partnera/. Znacznie gorzej oddziałuje lustro zawieszone na wprost drzwi w ciasnym przedpokoju lub ustawienie drzwi wejściowych na wprost okien. Dla dobrego feng shui mieszkania bardzo ważne jest również to, co odbija się w omawianym lustrze. Gdy lustro powieszone jest po prawej stronie przedpokoju, w którym odbijają się drzwi do WC to zagrożenie jest jeszcze większe. Lustro powieszone po lewej stronie przedpokoju odbijające WC jest również niekorzystne. Dlatego też czasami w małych przedpokojach mieszczących się w bloku brak jest miejsca na powieszenie lustra a gdy już się takowe znajdzie ważne są jego wymiary. Gdy jest to możliwe powinno być na tyle szerokie, aby nie ucinało ramion i przynajmniej dziesięć centymetrów powieszone wyżej niż najwyższy domownik.

Lustro w przedpokoju na wprost drzwi wejściowych.

Lustro to przedmiot posiadający moc odbijania, dlatego też wszystko, co zmierza w jego kierunku zostaje odbite i odesłane w kierunku, z którego przybyło. Dotyczy to energii korzystnej, ale również i niekorzystnej jej odmiany. Energia odbijająca się od lustra nabiera na wartości (mocy) w zależności od rozmiarów powierzchni odbijającej. Dlatego też w feng shui używa się luster do kierowania energii Chi w miejsce gdzie jest jej brak. Często używa się luster do rozpraszania, odbijania tzw. zatrutych strzał, które są wysyłane przez rogi, kanty i ostre przedmioty. Lustro w przedpokoju umieszczone na wprost wejścia odbija wszystkie możliwości, które napływającą do domu i dlatego działa niekorzystnie na zdrowie i szczęście mieszkańców. Ponadto w tak umieszczonym lustrze odbijają się drzwi wejściowe, co tworzy wrażenie długiego korytarza oznaczające długą drogę do osiągnięcia celu.
Mirosław Mazur.

 

 

 

 

 

 

 

Wpływ kolorów i kształtów według Feng Shui

Kolory, materiały i kształty przedmiotów wpływają na samopoczucie domowników o tym każdy wie. Chyba każdy z was spotkał się z taką sytuacją, że niektóre pomieszczenia są przez was odbierane jako duszne i nieprzyjemne a w niektórych czujecie się miło i przyjemnie. Według filozofii feng shui jest to za sprawą dwóch przeciwstawnych energii - Yin Yang. Yin jest żeńska, ciemna i bierna, natomiast energia Yang jest odpowiednio męska, jasna i aktywna. Energie te uzupełniają się wzajemnie i decydują o zachowaniu równowagi w otoczeniu. Ich równowaga lub jej brak związane są z naszym postrzeganiem rzeczywistości przestrzennej jako ciepłej i przytulnej lub zimnej i nieprzyjaznej. Każda, bowiem rzecz lub wykonywana czynność jest bardziej Yin lub bardziej Yang. Ona to nigdy nie składa się tylko z jednej energii, lecz jest ich zbiorem.

Wpływ kolorów i kształtów na człowieka według feng shui jest przeogromny, dlatego też niektóre nowoczesne rozwiązania psują charakter domu.

·  Wartość energetyczno poszczególnych kolorów.

Kolory reprezentowane przez energię Yin to: kolory łagodne takie jak: zielony, błękitny, czarny i brązowy.
Natomiast kształty będące domeną tej energii to: zaokrąglone, prostokątne, faliste; materiały naturalne, takie jak wiklina, drewno i tkaniny.
Energia Yang to kolory aktywne, takie jak: czerwień, żółty i pomarańcz. Natomiast kształty reprezentowane przez tą energię to: kwadratowe, albo koliste. Koło jest wyjątkiem, ponieważ, mimo że jest okrągłe, stanowi najbardziej zwarty kształt. Innymi przykładowymi kształtami o energii, Yang to powierzchnie lśniące i twarde, np. marmur, granit i szkło. Dlatego też kolory, kształty, oraz materiał, z których są wytworzone poszczególne przedmioty znajdujące się w domu nadają krążącej energii charakter bardziej Yin lub bardziej Yang.
Znając energetyczne zależności kształtów i kolorów możemy stworzyć atmosferę w domu taka, jaką potrzebujemy w danej chwili. W zależności, więc od czynności, jakie wykonujemy w poszczególnych pomieszczeniach zadecydujmy, jak je urządzić, aby nadać odpowiednią dla siebie energię. Wszystko zależy od tego czy ma was pobudzać do działania czy też ma panować w niej spokój tak jak to powinno mieć miejsce w sypialni. Często w sypialni spotykam zbyt dużo dodatków o intensywnej barwie, które wytwarzają intensywny obieg energii a ludzie dziwią się, że w takiej sypialni spać nie mogą. Bo niby jak mogą spokojnie spać, gdy atmosfera pomieszczenia stymuluje nasz organizm do działania a nie do odpoczynku. I tak np. w sypialni powinny przeważać elementy Yin, np. błękitne ściany, ale też i nie do przesady, wełniane miękkie koce lub puszysty dywan. Będą on spowalniały ruch energii, dzięki czemu zapewnią nam spokojny, zdrowy sen. Z kolei pokój, w którym będziemy przyjmować gości, powinien mieć więcej elementów Yang. Taką energię wytwarza np. okrągły stół lub kolorowe dodatki dekoracyjne. Będą one pobudzały przepływ energii, a przez to ożywiać atmosferę w czasie spotkania zmuszając do żywej dyskusji. Po pracy, gdy zasiądziemy w salonie otrzymamy dawkę energii, która usunie nasze zmęczenie. Podobnie można urządzić pokój do pracy, gdzie pożądana jest atmosfera sprzyjająca myśleniu i koncentracji. Gdy miejsce do nauki dla dziecka urządzimy w tym stylu to okaże się, że przestanie zasypiać nad książkami a nauka szybciej będzie „wchodziła im do głowy”. Pamiętajcie, że okna zasłonięte żaluzjami są bardziej twarde o energii Yang, natomiast zasłonięte zwiewnymi firankami są bardziej miękkie o energii Yin. Gdy zachowamy harmonię pomiędzy tymi dwiema energiami zapewnimy sobie i rodzinie dobre samopoczucie a także dobry nastrój. Brak, bowiem równowagi może prowadzić do zaburzeń energetycznych w mieszkaniu, co w konsekwencji może źle wpłynąć na jego domowników powodując ich rozdrażnienie i pobudzając do kłótni. Z mojej praktyki jako Konsultanta Feng Shui wiem, że wystarczy czasami zmienić kolorystykę poszczególnych pokoi mieszkania, aby zbyt agresywny mąż lub dziecko, które nie chce się słuchać złagodniało.
 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin