4.I.D.Cywilizacja i kultura Mezopotamii.doc

(58 KB) Pobierz
Marek Biesiada

1

 

Marek Biesiada              20. 09. 2006

             

Konspekt lekcji historii

w klasie

 

Temat: Cywilizacja i kultura Mezopotamii

 

1.      Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczniowie:

·         rozumieją i właściwie posługuje się pojęciami: Mezopotamia, Sumerowie, miasto-państwo, rządy teokratyczne, kodeks, pismo klinowe

·         znają w omawianym zakresie działalność Hammurabiego

·         rozumieją przekaz tekstu źródłowego

·         przedstawiają dorobek cywilizacyjny Sumerów

·         zaznaczają na taśmie chronologicznej poznaną datę

·         charakteryzują warunki naturalne Mezopotamii

·         współpracują z innymi w grupie

·         zna datę: XVIII w. p.n.e.

·         rozumieją znaczenie osiągnięć cywilizacji Międzyrzecza

·         lokalizują miejscowości na mapie

·         prezentują dorobek grupy

2.      Metody:

·      rozmowa nauczająca,

·      praca z tekstem,

·      źródłami ikonograficznymi,

·      praca w grupach,

·      ćwiczenia z wykorzystaniem taśmy chronologicznej

3.      Środki dydaktyczne:

·      podręcznik,

·      skoroszyt gimnazjalisty,

·      taśma chronologiczna,

·      mapa („Bliski Wschód w starożytności”),

·      mapa fizyczna regionu

4.      Tok lekcji:

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

Uwagi

1

2

3

I. Czynności organizacyjno – porządkowe.

·      sprawdzenie listy obecności

·      zapisanie tematu lekcji do dziennika

 

 

II.       Rekapitulacja wtórna:

·         Dlaczego w historii czas odgrywa najważniejszą rolę?

·         Co oznacza słowo chronologia?

·           W jaki sposób starożytne cywilizacje sporządzały kalendarz?

·           Kto w Imperium Rzymskim przeprowadził reformę kalendarza?

·           Dlaczego papież Grzegorz XIII dokonał reformy kalendarza?

·           Jak została przeprowadzona reforma kalendarza w 1582 r?

·           Od którego momentu liczymy czas w historii?

·           Czy wszystkie kultury przyjęły taki sam sposób odmierzania czasu w historii?

·           Dlaczego historycy dokonują podziału dziejów na epoki?

·           Co może świadczyć o tym, że żyjemy w całkiem odmiennych epokach historycznych?

·           Czy ludzkość zawsze przechodziła z jednej epoki w drugą?

·           Czy wszystkie państwa czy kultury przechodziły z danej epoki w drugą

·           Jak są dzielone epoki?

Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

 

III.    Realizacja nowych treści:

Temat: Cywilizacja i kultura Mezopotamii

 

 

I. Mezopotamia

1. Warunki naturalne Mezopotamii

·         Co oznacza słowo Mezopotamia?

·         Gdzie znajduje się Mezopotamia?

·         Jakie warunki naturalne występują w Mezopotamii?

 

 

2. Sumerowie

·         Czy Sumerowie stworzyli jednolite państwo na obszarze Bliskiego Wschodu?

·         Jaka panowała forma rządów wśród Sumerów?

 

 

 

 

3. Osiągnięcia Sumerów

·         Jakie budowle wznosili Sumerowie?

·         Jakie osiągnięcia mieli Sumerowie?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

II. Babilon

·         Co to był Kodeks Hammurabiego?

·         Jakie przestępstwa były kary w Babilonie?

·         Jakie informacje są zawarte w Kodeksie Hammurabiego?

·         Od czego zależała kara w Babilonie?

 

 

 

 

 

 

2. Religia Babilończyków

·         Jaki charakter miała religia Mezopotamii?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Osiągnięcia Babilończyków

·         Kto w Babilonie zajmował się nauką?

·         Jakie osiągnięcia naukowe mieli Babilończycy?

Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

 

 

 

Uczniowie czytają tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia..., Poznań 2002, s. 30.

Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

I. Mezopotamia

1. Warunki naturalne Mezopotamii

 

Uczniowie czytają tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia..., Poznań 2002, s. 30.

Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

2. Sumerowie

·         miasta-państwa

·         rządy teokratyczne

 

Uczniowie czytają tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia..., Poznań 2002, s. 31.

Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

3. Osiągnięcia Sumerów

·         zigguraty

·         koło garncarskie i koło do wozu

·         rzemiosło artystyczne

·         złotnictwo

·         pismo klinowe

 

Uczniowie czytają tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia..., Poznań 2002, s. 32.

Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

II. Babilon

1. Kodeks Hammurabiego

a) kary w kodeksie – „oko za oko, ząb za ząb”

b) podział społeczeństwa

·         monarcha

·         pełnoprawni obywatele

·         muszkeni – zależni od władcy

·         niewolnicy

 

Uczniowie czytają tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia..., Poznań 2002, s. 33.

Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

2. Religia Babilończyków

·         politeizm

·         religia oparta na siłach nadprzyrodzonych

·         bogowie mieli cechy zwierzęce i ludzkie

·         mity (np. Potop)

·         wierzenia oparte o wróżby i obserwacje astronomiczne

 

Uczniowie czytają tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia..., Poznań 2002, s. 33.

Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

3. Osiągnięcia Babilończyków

·         astronomia (przewidzenie zaćmienia słońca i księżyca)

·         kalendarz i odmierzanie czasu (podział na 12 miesięcy, podział tygodnia na dni, wynalezienie doby, godzina 60 minut)

·         matematyka i geometria

·         architektura i inżynieria

·         medycyna

 

 

 

 

Co oznacza słowo Mezopotamia?

 

 

 

Co oznacza słowo irygacja?

 

 

 

Zwrócić uwagę na pojęcie miasto-państwo

 

Co oznacza słowo teokracja?

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin