Style we wnętrzach.doc

(41 KB) Pobierz
Style we wnętrzach

Style we wnętrzach

Styl skandynawski

Istotę stylu skandynawskiego można sprowadzić do trzech słów : prostota, naturalność i styl. Ważne zatem są detale, wykończenie oraz oczywiście kolor. Trend jest surowy, ale bardzo funkcjonalny, dlatego też najczęściej wybierają go młodzi ludzie żyjący szybko i intensywnie, łączący życie zawodowe z towarzyskim. Dominują meble lekkie, ażurowe. Liczba sprzętów jest ograniczona do minimum, co tworzy efekt lekkości i przestrzenności. W ramach stylu skandynawskiego wyróżnia się styl szwedzki, fiński oraz duńskim, ale różnice między poszczególnymi tendencjami są dość subtelne: duński design to przede wszystkim biel, łagodność, romantyzm; w fińskim posługuje się formami organicznymi, bielą i czernią ; szwedzki jest uważany za najbardziej minimalistyczny. Wszystkie natomiast łączy jedno: skandynawski dom musi być naturalny i przyjazny. Blade, czyste kolory neutralne oraz odcienie beży takie jak ecrue, wrzos czy wierzba są zrównoważone przez intensywne, ciemne, kontrastujące odcienie hebanu, kasztanu i grafitu. Duże połacie ścian w odpowiednim kolorze we wnętrzu, połączone z minimalną ilością mebli, stają się niezwykle ważnym elementem dekoracyjnym. Nie bez znaczenia jest również faktura ścian - gładkie i matowe idealnie pasują do stylu skandynawskiego.

Styl nowoczesny

Charakteryzuje go przede wszystkim prostota, minimalizm oraz zastosowanie nowoczesnych technologii i materiałów, swobodne ich łączenie. Jedną z naczelnych zasad jest dążenie do kreowania otwartej przestrzeni poprzez ograniczanie podziałów we wnętrzu. Poszczególne części pomieszczeń, które pełnią różnorakie funkcje, są sygnalizowane np. poprzez zróżnicowanie kolorów, materiałów, ale niekoniecznie poprzez oddzielanie ich. Tradycyjne ściany coraz częściej zastępowane są przez rozsuwane drzwi z matowego szkła lub przez okna działowe zbudowane z luksferów, co sprawia że miejsca dotychczas prywatne stają się bardziej uniwersalne.
Meble wykonane zazwyczaj z jasnego drewna połączone są ze stalowymi elementami. Stylowe, ascetyczne wzornictwo i niewielka ilość sprzętów dodaje pomieszczeniom przestrzeni i światła.
Bardzo ważnym elementem nowoczesnego wnętrza, stanowiącym jeden z głównych elementów jego dekoracji i tworzącym klimat, jest odpowiednio dobrane oświetlenie. Dzięki bogatej gamie reflektorków, lampek sufitowych czy kinkietów bocznych możemy nie tylko powiększyć optycznie przestrzeń, lecz także podkreślić i wyeksponować istotne detale charakterystyczne dla wnętrza. Światło pozwala wyeksponować najatrakcyjniejsze fragmenty pomieszczeń, wydobywa kolory i fakturę dodatków, ścian oraz mebli.

Jedną z odmian stylu nowoczesnego jest high - tech. Przypomina on klimat nowoczesnego laboratorium lub wnętrz typowo industrialnych. Ważnym elementem jest tutaj bardzo specyficzne, techniczne oświetlenie. Światło kolorowe niebieskie, fioletowe, często jarzeniowe, podkreśla wyrafinowany chłód wnętrza. Najczęściej stosowane materiały to szkło , metal oraz tworzywa sztuczne. Kolorystyka przeważnie nie wykracza poza chłodną paletę barw.

W ramach stylu nowoczesnego można wyróżnić również styl "ciepły" , gdzie nowoczesne materiały i najnowsze rozwiązania technologiczne ,a także proste formy współgrają z ciepłą kolorystyką ścian i sprzętów. Akcenty czerwieni, oranżu czy brązu nadają nowoczesnym wnętrzom przytulniejszy charakter. Dzięki zastosowaniu śmiałych ,kontrastowych barw można uzyskać wnętrze o dynamicznym, niepowtarzalnym charakterze, idealne dla młodych osób. Ociepleniu służy również zastosowanie drewna zarówno w meblach jak i w elementach wykończeniowych.

Styl minimalistyczny

Źródeł tego stylu należy szukać w Japonii, za kluczowe hasła określające go można uznać : wyciszenie, prostota, perfekcja. Charakterystyczne dla tego stylu są proste, wręcz ascetyczne formy, pozbawione jakichkolwiek ozdób (rezygnuje się nawet z uchwytów przy meblach ). Dominują kąty proste i geometryczne formy sprzętów. Czołową zasadą jest "Im mniej- tym lepiej". Minimalistyczne wnętrza cechuje również przestrzenność. Do takich wnętrz najbardziej pasują niskie meble o prostej formie, a także efektowne fotele i kanapy, które w minimalistycznym otoczeniu mogą stać się głównym elementem dekoracyjnym.

Znikają też przedmioty codziennego użytku, które mogą przytłumić wnętrze i wprowadzić w nim chaos. Bardzo ważny jest dobór odpowiednich kolorów. Do charakteru minimalistycznego, prostego wnętrza najbardziej pasują jasne, jednolite kolory ,czy to w odcieniach neutralnych ( szarości, brązu, beżu), czy intensywnych (np. czerwień). Ważne jest podjęcie decyzji co do doboru dominującej barwy i przestrzeganie zasady- im mniej, tym lepiej.

W bogatej ofercie sklepów meblowych na pewno znajdziemy coś, co zadowoli nasz gust, bo najważniejsze jest przecież to, by we własnym pokoju czuć się dobrze i komfortowo.

Styl rustykalny

Propaguje zwrot w stronę prostoty i natury, przytulność i szlachetną swojskość.
Styl ten jest bezpretensjonalny i pełen jest prostoty, wprowadza ciepły i sielankowy nastrój do wnętrza. Pastele na ścianach, Dominuję drewniane, niewielkie meble o prostych formach, często przecierane, ługowane lub bejcowane na kolor lekko różniący się od naturalnego zabarwienia. Są to rozmyte błękity, morskie zielenie czy biel i wzory, np. kraty, paski lub elementy roślinne. Wszelkie rzemiosło ludowe jest mile widziane. Dodatki są symboliczne -mogą to być chodniki, serwety robione na szydełku czy też firany inspirowane wiejskimi chatami. Charakterystyczna jest ciepła paleta barw. Dominują naturalne kolory: brąz drewna, biel ścian, barwy gliny i węgla. Styl rustykalny stawia na podkreślenie naturalnego piękna drewna. Wnętrza rustykalne dzięki swej przytulności sprawiają wrażenie zamieszkanych od lat a zarazem szlachetnych. Styl ten najlepiej sprawdza się na dużej przestrzeni. Często ich ozdobą jest piec kaflowy z żeliwnymi drzwiczkami lub bardziej nowoczesna jego wersja - kominek.
Mylnie brane za meble w stylu rustykalnym szafy oraz kredensy na ozdobnych nóżkach czy porcelanowe kurki w łazience pochodzą jednak z zupełnie innego stylu retro.
Co ważne, rustykalizm świetnie łączy się z nowoczesnością- ich wspólną cechą jest minimalne zdobnictwo.

Styl eklektyczny

Charakteryzuje się swobodą łączenia elementów stylowych z nowoczesnymi Potrzeba nowoczesnych, funkcjonalnych rozwiązań sąsiaduje tu z sentymentalną chęcią gromadzenia zabytkowych pamiątek. Jasna kolorystyka ścian i podłóg może stanowić doskonałe tło do eksponowania sprzętów. Urządzanie wnętrza w tym stylu wymaga ostrożności i sporego wyczucia, gdyż łatwo wytworzyć wrażenie niespójności i bałaganu. Czasami wystarczy jeden zdecydowany kolor, kształt mebla czy wzór na ścianie, aby wnętrze nabrało bardzo indywidualnego charakteru.

Styl kolonialny

Swoim charakterem oddaje klimat tropików. Opiera się przede wszystkim na doborze mebli o prostych formach oraz egzotycznych dodatków w połączeniu ze stonowaną kolorystyką objemującą tzn kolory ziemi (piaskowe beże, brązy, kolor wanilii). Meble kolonialne, dzięki swej prostocie i małej ilości zdobień doskonale harmonizują z meblami nowoczesnymi. Są masywne i trwałe. Wykończenie ich powierzchni ma świadczyć o ich historycznym pochodzeniu, stosowane więc są rozmaite techniki postarzające, łącznie z imitacją otworów po kornikach; meble są woskowane i polerowane ręcznie. Szczególną popularnością cieszą się tradycyjne meble do gabinetów z masywnymi biurkami i przeszklonymi szafami bibliotecznymi, służące wyposażeniu zarówno wnętrz mieszkalnych, jak i niewielkich biur. Stylowi kolonialnemu towarzyszy moda na ciemne, egzotyczne gatunki drewna, m.in. : venge, mahoń, palisander, tek.. Popularne są materiały naturalne: rattan, bambus i wiklina oraz wyplatane ze specjalnie preparowanego sznurka. Swój eklektyczny, łączący wiele wpływów, charakter styl kolonialny zawdzięcza różnorodności pierwowzorów pochodzących z wielu krajów europejskich, takich jak: Anglia, Francja, Hiszpania czy Portugalia. Ponadto, łączą w sobie prostotę form i specyficzny klimat Dalekiego Wschodu wraz ze szlachetnością egzotycznych gatunków drewna.

ART. DECO

Zainteresowanie tym stylem nasila się od kilkunastu lat; również w Polsce. W stylu tym dominuję przedmioty i meble pochodzące z lat dwudziestych i trzydziestych naszego stulecia, ale także nowe stylizowane na art déco.
Łączą w sobie modernistyczne dążenie do prostoty z dyskretnym oddziaływaniem tradycji. Operują na ogół zgeometryzowaną linią i bryłą, zaś ich walory dekoracyjne wydobywane są głównie przez wykorzystywanie naturalnego piękna drewna. Dyskretnym akcentem zdobniczym są też skromne, geometryczne intarsje lub okleiny. Meble w stylu art déco wykonane ręcznie z rzemieślniczą solidnością, artystyczne, a zarazem użytkowe - doskonale przetrwały próbę czasu.
Nadal wygrywają ze sprzętami seryjnymi, zunifikowanymi, zupełnie pozbawionymi dekoracji, bądź przeciwnie - mającymi aż za wiele ozdób... Są do dziś synonimem solidności, dobrej jakoś i klasy.

Styl ekologiczny

Odwołuje się do natury. Dominuje surowe drewno w jasnych odcieniach oraz naturalne materiały: len, bawełna, wiklina itp. Charakterystyczna dla tego styly jest neutralna kolorystyka (tzw kolory ziemi: biele, ciepłe szarości, brązy,beże ). Uzupełniającymi dodatkami są przedmioty pochodzenia naturalnego : np. elementy bambusowe, trzcinowe dywany, wiklinowe koszyki i rattanowe meble. Ceramika, zgodnie z barwami natury w kolorach wody, piasku, gliny, itp.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin