Odczytaj sygnały swojego ciała
Fot. East News
Organizm wysyła je, kiedy dzieje się coś niepokojącego. Nie lekceważ więc nawet błahych z pozoru przypadłości. Jeśli w porę je rozpoznasz, szybciej sobie z nimi poradzisz.
Kardiolodzy, ginekolodzy, onkolodzy... Nie ma znaczenia, o jakiego specjalistę chodzi. W tej kwestii wszyscy są zgodni - do lekarza idziemy, kiedy choroba zapanuje już nad nami na dobre i staje się prawdziwym utrapieniem. Dlaczego? Bo zwykle albo nie potrafimy odczytać, albo bagatelizujemy to, co tak naprawdę próbuje powiedzieć nasz organizm. Nawet jeśli różne dolegliwości przeszkadzają nam w codziennym życiu, nie niepokoją jednak na tyle, żeby się nimi rzeczywiście przejąć. A to często popełniany błąd. Przecież wielu poważnych chorób można by uniknąć lub - jeżeli już zostaną zdiagnozowane - szybciej wrócić do zdrowia. Zamiast więc sięgać po kolejną tabletkę przeciwbólową czy pić herbatki na przeczyszczenie, po prostu sprawdź, gdzie tkwi przyczyna kłopotów. Podpowiadamy również, jakie badania warto wykonać i co robić, jeśli ich wyniki nie będą w normie.
Masz skłonność do siniaków
Powodem mogą być:
· Kruche naczynka Jeżeli na skórze widoczne są w postaci siateczki, mikrowylewy tworzą się nawet przy niewielkim ucisku. Musisz więc wzmocnić i uszczelnić ściany naczyń. Korzystnie działają wcierane w skórę żele z wyciągiem z arniki i kasztanowca, doustne preparaty z witaminą C i rutyną oraz leki z miłorzębu. Unikaj opalania, sauny i alkoholu, bo wtedy naczynka rozszerzają się i stają podatniejsze na pękanie.
· Zmniejszona krzepliwość krwi Zdarza się, gdy przez wiele dni przyjmujesz aspirynę (po jej odstawieniu skłonność do wylewów minie). Niekiedy jednak to znak, że wątroba nie pracuje prawidłowo; aby to ocenić, konieczna jest analiza krwi. Jeśli okaże się, że masz obniżony tzw. wskaźnik protrombinowy i zbyt mało płytek krwi, odpowiednie leczenie będzie niezbędne.
Nie musisz się martwić, jeżeli siniaki pojawiają się po uderzeniu. Zasięgnij porady lekarza, jeśli zauważysz, że tworzą się już przy byle dotknięciu.
Często łapią cię skurcze
Powodem może być:
· Niedobór potasu i magnezu Zgłoś się na badanie poziomu tych pierwiastków we krwi. Jeśli się okaże, że masz ich za mało, to dopóki kłopoty nie ustąpią, będziesz musiała zażywać preparaty z magnezem i potasem.
· Niewydolność żylna Jak najszybciej pójdź do chirurga lub lekarza flebologa, jeśli oprócz skurczów masz ciągłe wrażenie, że nogi są obolałe, ciężkie i opuchnięte. W ten sposób dają o sobie znać rozwijające się żylaki. Specjalista skieruje cię na USG dopplerowskie, które sprawdzi, czy krew w żyłach przepływa prawidłowo. Przy niewielkich zaburzeniach krążenia pomogą leki z heparyną, wyciągiem z arniki i kasztanowca. Przy dużych żylakach (położonych głęboko i nie zawsze widocznych) wskazana jest operacja.
Pij codziennie dwie szklanki soku pomidorowego, który zawiera dużo potasu.
Ciągle jesteś zmęczona
· Przewlekła infekcja Sprawcą bywają tu głównie wirusy zapalenia wątroby. Jeśli chorowałaś na żółtaczkę typu B lub C, która przebiegała bezobjawowo, możesz nie wiedzieć, że nosisz je w sobie. Warto więc zrobić testy krwi: o WZW B świadczy obecny w niej antygen HbsAg, o WZW C zaś - przeciwciała anty-HCV. Przy wynikach dodatnich jak najszybciej pójdź do lekarza.
· Cukrzyca Zanim rozwinie się na dobre, daje o sobie znać brakiem energii, ciągłą sennością i obniżonym nastrojem. Wtedy warto zbadać poziom glukozy we krwi na czczo. Jeśli niewiele przekroczy normę (100 mg/dl), przejdź na dietę niskocukrową i zacznij uprawiać sport. Wynik powyżej 125 mg/dl wymaga konsultacji lekarza.
Czujesz się zmęczona? Weź urlop. Jeśli po nim nie odzyskasz sił, zrób badania.
Systematycznie przybierasz na wadze
· Niedoczynność tarczycy Może na nią wskazywać nie tylko tycie bez powodu, ale i brak energii, suchość skóry czy marznięcie nawet w ciepły dzień. Tak się dzieje, gdy tarczyca produkuje nieodpowiednią ilość hormonów. Dlatego warto zmierzyć ich poziom we krwi. Zacznij jednak od wizyty albo u lekarza pierwszego kontaktu, albo od razu endokrynologa. Specjalista bowiem powinien zdecydować, jakie badania są niezbędne (czy tylko oznaczenie hormonu tyreotropowego TSH, czy też dodatkowo tyroksyny i trójjodotyroniny).
· Zespół policystycznych jajników Żeby potwierdzić lub wykluczyć to schorzenie, wystarczy zgłosić się do ginekologa na przezpochwowe USG. Jeśli się okaże, że jajnik (lub oba) usiany jest cystami, lekarz ustali, jakie badania hormonalne krwi są w tej sytuacji zalecane.
Przyjrzyj się swojemu menu - może trzeba je zmienić. Najważniejsze, byś nie sięgała po przekąski i unikała słodyczy, tłustych dań.
Stale czujesz się pełna
· Nadwrażliwe jelito Skłonność do wzdęć, zaparcia na zmianę z biegunkami, a także odgłosy przelewania w brzuchu - to sygnały, że choroba znów się nasiliła. Nawet jeśli ulgę przyniosą ziołowe herbatki i rozgrzewające okłady na podbrzusze, nie rezygnuj z wizyty u gastroenterologa. W tej sytuacji konieczne są bowiem specjalistyczne badania i odpowiednie leczenie.
· Rak jajnika Nie bez powodu nazywany był kiedyś chorobą krawcowych. Bo to właśnie one jako pierwsze dostrzegały jego oznaki (powiększenie obwodu talii, spowodowane przez uciążliwe wzdęcia i zaparcia) u klientek przychodzących do przymiarki. Badaniem, które wykrywa chorobę (jeszcze we wczesnym stadium), jest USG przezpochwowe. Profilaktycznie wykonuj je raz do roku.
· Polipy jelita grubego Kiedy wzdęcia i zaparcia prześladują cię wyjątkowo często, zapisz się do proktologa, który wykona kolonoskopię. Badanie to nie tylko sprawdza stan jelita grubego, ale i pozwala pobrać do dodatkowych analiz wycinek z narośli.
Unikaj tłustych potraw, a z umiarem serwuj dania z kapusty i warzyw strączkowych. Przy bogatej w nie diecie nawet najzdrowsi mają silne wzdęcia i zaparcia.
Chrapiesz każdej nocy
· Krzywa przegroda w nosie Czasem widać to gołym okiem, bo nos nie jest symetryczny. Jednak o tym, że masz w nim krzywą przegrodę, zwykle dowiadujesz się dopiero podczas badania laryngologicznego. Wtedy najlepszym wyjściem jest operacja. Przeprowadza się ją w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, a pobyt w szpitalu trwa parę dni. Po zabiegu nocne odgłosy ustępują (podobnie jak po wycięciu polipów z nosa, które też sprzyjają chrapaniu).
· Chore zatoki Niekiedy przyczyną nocnych świstów i pomrukiwania jest przewlekłe zapalenie zatok. Ponieważ łączące je z nosem przewody stają się niedrożne, masz trudności z oddychaniem i w związku z tym zaczynasz chrapać. Żeby uniknąć dalszych powikłań, jak najszybciej skorzystaj z pomocy lekarza. Często zanim laryngolog przepisze środki obkurczające śluzówkę i antybiotyki, kieruje pacjenta na dodatkowe badania - najczęściej jest to tomografia komputerowa.
Chrapiesz od czasu do czasu - nie martw się. To normalne przy katarze czy po zakrapianej imprezie. Pójdź do laryngologa, jeśli chrapiesz każdej nocy.
Cierpisz na bóle głowy
· Zbyt wysokie ciśnienie Jeśli oprócz bólu głowy czujesz, że jest ci gorąco, sprawdź ciśnienie krwi. Prawidłowe nie powinno przekroczyć 130/85 mm Hg; gdy wartość będzie wyższa, mierz je co dwa dni. O wymagającym leczenia nadciśnieniu świadczy kilka kolejnych wyników zbliżających się do 140/90 mm Hg.
· Ucisk w kręgosłupie Bóle głowy, a często i zawroty są wynikiem zmian w części szyjnej kręgosłupa. Zwykle to "zasługa" wielu godzin spędzanych w bezruchu, np. przed komputerem. Wtedy pomogą ćwiczenia (skłony głowy do przodu i na boki) i masaże karku. Jeśli jednak tak się nie stanie, zapisz się do ortopedy.
Nasza RADA
Po tabletkę przeciwbólową bez obaw możesz sięgać wtedy, gdy ból głowy dopada cię sporadycznie i idzie w parze ze zmęczeniem.
Ciągle swędzi cię skóra
· Nadwrażliwość skóry Często sprawcą kłopotów są uczulające jedzenie i kosmetyki. Jeśli jednak nie jesteś alergikiem, a co jakiś czas miewasz tak uporczywe swędzenie, że nie jesteś w stanie powstrzymać się od drapania, pójdź do dermatologa. Przyczyną może być bowiem nadmierna wrażliwość skóry, czyli tzw. neurodermit. Nasilają ją stres i silne emocje.
· Zapalenie wątroby Gdy przez dłuższy czas nie pracuje ona prawidłowo, skóra staje się nadmiernie sucha, ciągle swędzi. Tu przyczyny bywają różne, np. wirusy żółtaczki, zażywane leki (a także pigułki antykoncepcyjne) i pity regularnie (nawet w małych ilościach) alkohol. Przede wszystkim zrób próby wątrobowe - określają one poziom bilirubiny i enzymów AlAT, AspAT i GGTP we krwi. Jeśli ich wyniki przekroczą normy, lekarz zapewne skieruje cię na dalszą diagnostykę (USG wątroby) i zaleci lekką dietę.
Po każdej kąpieli nacieraj ciało natłuszczającymi balsamami. Jeśli mimo to swędzenie nie minie, zapisz się do lekarza.
Wypadają ci włosy
· Za mało żelaza Sprzyjają temu obfite, długie miesiączki i dieta wegetariańska - żelazo przyswaja się głównie z mięsa. Jednym z sygnałów anemii spowodowanej właśnie brakiem tego pierwiastka jest wypadanie włosów. Uskarżasz się też na ciągłą bladość, szybciej się męczysz i łapiesz infekcje. Zanim jednak zaczniesz zażywać suplementy, sprawdź, czy to konieczne - zrób morfologię i badanie poziomu żelaza we krwi.
· Zbyt dużo testosteronu To męski hormon, który w niewielkich ilościach jest niezbędny kobietom. Jego nadmiar skutkuje zakolami na czole i przerzedzaniem się włosów. Wtedy najlepiej od razu wybrać się do endokrynologa.
Bywa, że "gubimy" włosy, gdy brakuje nam witamin. Zacznij więc jeść więcej niż dotychczas warzyw i owoców. Po miesiącu takiej diety włosy powinny się wzmocnić.
Nieustająco pokasłujesz
· Zwężenie dróg oddechowych Jest ono wynikiem POChP, czyli przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Cierpią na nie zwłaszcza nałogowi palacze, i to niekiedy już po 30. roku życia. U chorych w oskrzelach rozwija się zapalenie. Stąd biorą się zarówno trudności z oddychaniem, jak i napady duszności oraz suchego kaszlu (zdarza się z reguły rano). Żeby rzeczywiście ocenić, w jakiej kondycji są drogi oddechowe, powinnaś pójść na spirometrię. Skierowanie na badanie wystawia lekarz pierwszego kontaktu, ale badanie możesz wykonać na własną rękę. Jeśli palisz papierosy, raz do roku wykonuj prześwietlenie płuc (koniecznie tzw. duży obrazek).
· Gruźlica Do niedawna była to wyłącznie choroba "historyczna". Stąd wielu lekarzy nie podejrzewa jej u pacjentów, objawy zaś myli z zapaleniem płuc lub astmą. Ale gruźlica znów atakuje. Można się nią zarazić tam, gdzie przebywa dużo osób, np. w galeriach handlowych. Coraz częściej też przywozimy ją z egzotycznych podróży. Jeżeli więc cierpisz na napady kaszlu, stany podgorączkowe i czujesz się zmęczona, zrób RTG klatki piersiowej i próby tuberkulinowe (to test, który polega na wstrzykiwaniu pod skórę białek wytwarzanych przez prątki gruźlicy).
Nie ma znaczenia, czy masz suchy, mokry, świszczący czy duszący kaszel. Jeśli utrzymuje się od co najmniej 4 tygodni, powinnaś zapisać się do lekarza.
Skarżysz się na bóle nóg i rąk
· Reumatoidalne zapalenie stawów Często rozwija się już po 30. roku życia. RZS łatwo rozpoznać, bo u chorych najpierw bolą i są obrzęknięte drobne stawy dłoni (zwykle obu równocześnie). Potem dolegliwości się nasilają, także w innych stawach rąk i nóg. Stawy są usztywnione, zwłaszcza rano, tuż po wstaniu z łóżka. Takich symptomów lepiej nie bagatelizuj i jak najszybciej skorzystaj z porady lekarza pierwszego kontaktu lub reumatologa. Konieczne będą analizy krwi (morfologia, OB oraz oznaczenia: czynnika reumatoidalnego, białka CRP, przeciwciał anty-CCP), zdjęcie RTG dłoni oraz stóp.
Palce mogą boleć po przepracowaniu. Poradź się lekarza, gdy ból trwa kilka tygodni.
6
kasia555113