……………………, 4.10.2010 r.
Opinia o dziecku
Jakub …………….. urodzony dnia 17 ……….. 2003 roku w ……………., pozostający pod opieką matki- …………….. i opiekuna- ……………. ………, zamieszkały w …………….. przy ul. ……….. … m. 5.
W roku szkolnym 2009/2010 uczęszczał do klasy „0” w Szkole Podstawowej nr …………………... Od 1 września 2010 roku jest uczniem klasy I tej samej szkoły.
Powodem skierowania ucznia na badania w Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej są bardzo duże problemy wychowawcze jakie sprawia w szkole.
Obserwując zachowanie chłopca podczas zajęć, zauważyłam, iż nie potrafi dłużej utrzymać uwagi na wykonywanych zadaniach lub podczas zabaw. Najczęściej nie jest w stanie samodzielnie dokończyć zadanej pracy. Unika zajęć wymagających dłuższego wysiłku umysłowego. Jego ulubionym zajęciem jest rysowanie i lepienie z plasteliny. Najczęściej jednak prac nie kończy, niszczy je i zaczyna następne. Podczas zajęć uczeń łatwo rozprasza się pod wpływem zewnętrznych bodźców. Wtedy wierci się na krześle lub odchodzi od swojej ławki, chodzi po klasie, głośno rozmawia, śpiewa, zaczepia kolegów, zagląda do szafek. Na ławce często ma nieporządek. Na zwracane mu uwagi najczęściej nie reaguje, a często wydaje się, że nie słyszy tego co się do niego mówi. Wykonuje pracę szkolną tylko wtedy, gdy ktoś przy nim siedzi, zachęca do pracy i podpowiada, jak ma ją wykonać. Nie bierze udziału w zajęciach, nie wypowiada się na omawiany temat.
Podczas przerw lubi biegać, jest cały czas w ruchu. Zdarza się, że zachowuje się bardzo agresywnie wobec dzieci, bije je i popycha. Koledzy w klasie tolerują go, lecz najczęściej unikają kontaktu z nim. Nie ma bliższego kolegi.
Wobec dorosłych zachowuje się właściwie, odpowiada spokojnie na pytania, nie unika kontaktu.
We wrześniu opuścił 7 dni. Informacje na temat zachowania dziecka w szkole przekazywane są jego mamie systematycznie. Chłopiec ma wymagany zestaw podręczników i kart pracy, zeszytów i przyborów szkolnych. Ubrany jest czysto i odpowiednio do pory roku i pogody.
wychowawczyni- Ewa …………
maryla20