pwi.doc

(104 KB) Pobierz
PRAWO WŁASNOSCI PRZEMYSŁOWEJ – USTAWA Z DNIA 30 CZERWCA 2000 R

ZAGADNIENIA OPRACOWANE W OPARCIU O USTAWĘ PRAWO WŁASNOŚCI PRZEMYSŁOWEJ – z dnia 30 czerwca 2000 r. – obecnie vacatio legis

Opracowała Anna Styborska – Puck – anna.styborska@inetia.pl

(nie jest to całość – lecz tylko to co należało opracować do egzaminu samodzielnie)

UKŁAD OPRACOWANIA:

1.       ZAKRES USTAWY

2.       RODZAJE UDZIELANYCH PRAW WYŁĄCZNYCH

3.       PROJEKTY RACJONALIZATORSKIE

4.       POJĘCIE PATENTU

5.       WYNALAZEK PODLEGAJĄCY OPATENTOWANIU

6.       TRZY RODZAJE PIERWSZEŃSTWA DO UZYSKANIA PATENTU

7.       WYŁĄCZENIE SPOD OCHRONY PATENTOWEJ

8.       WYNALAZEK TAJNY

9.       ISTOTA, ZAKRES I CZAS TRWANIA PATENTU

10.    NADUŻYWANIE PATENTU

11.    WYCZERPANIE PATENTU

12.    UMOWY LICENCYJNE

13.    LICENCJA PRZYMUSOWA

14.    WZORY UŻYTKOWE – DEFINICJA

15.    WZORY PRZEMYSŁOWE

16.    ZNAKI TOWAROWE

17.    WYŁĄCZENIA Z OCHRONY ZNAKU TOWAROWEGO

18.    NIEUŻYWANY ZNAK TOWAROWY

19.    WSPÓLNY ZNAK TOWAROWY I JEGO ZGŁOSZENIE

20.    PRAWA OCHRONNE NA ZNAKI TOWAROWE

21.    PROCEDURA UZYSKANIA PRAW OCHRONNYCH NA ZNAK TOWAROWY

22.    UŻYWANIE ZNAKU TOWAROWEGO

23.    UNIEWAŻNIENIE PRAWA OCHRONNEGO NA ZNAKI TOWAROWE

24.    WYGAŚNIĘCIE PRAWA OCHRONNEGO NA ZNAKI TOWAROWE

25.    OZNACZENIA GEOGRAFICZNE

26.    OZNACZENIE GEOGRAFICZNE WPROWADZAJĄCE W BŁĄD

27.    ISTOTA i CZAS TRWANIA PRAWA Z REJESTRACJI NA OZNACZENIE GEOGRAFICZNE

28.    WYGAŚNIĘCIE I UNIEWAŻNIENIE PRAWA Z REJESTRACJI

29.    URZĄD PATENTOWY

30.    RZECZNIK PATENTOWY

 

 

PRAWO WŁASNOŚCI PRZEMYSŁOWEJ – USTAWA Z DNIA 30 CZERWCA 2000R. – OBECNIE VACATIO LEGIS.

 

1. ZAKRES USTAWY

Zakres wynika z art. 1. Reguluje ona cały obszar ochrony własności intelektualnej (bez prawa autorskiego).

Normuje stosunki w zakresie wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych, znaków towarowych, oznaczeń geograficznych i topografii układów scalonych, a także zasady, na jakich przedsiębiorcy mogą przyjmować projekty racjonalizatorskie i wynagradzać ich twórców.

Reguluje ona też zadania i organizację Urzędu Patentowego.

 

 

2. RODZAJE UDZIELANYCH PRAW WYŁĄCZNYCH

Ustawa prawo własności przemysłowej przewiduje następujące prawa wyłączne:

a)       art. 63 ust. 1 – uzyskanie patentu – przez uzyskanie patentu nabywa się prawo wyłącznego korzystania z wynalazku, w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze RP – przez okres 20 lat od daty dokonania zgłoszenia,

b)       art. 95 ust. 2 – uzyskanie prawa ochronnego na wzór użytkowy – przez uzyskanie prawa ochronnego na wzór użytkowy nabywa się prawo wyłącznego korzystania z ze wzoru użytkowego, w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze RP – na okres 10 lat od daty dokonania zgłoszenia,

c)       art. 105 ust. 2 – uzyskanie prawa z rejestracji na wzór przemysłowy – przez uzyskanie prawa z rejestracji nabywa się prawo wyłącznego korzystania ze wzoru przemysłowego w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze RP

d)       art. 153 ust. 1 – uzyskanie prawa ochronnego na znaki towarowe – przez uzyskanie prawa ochronnego nabywa się prawo wyłącznego używania znaku towarowego, w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze RP – 10 lat od daty dokonania zgłoszenia.

 

Prawa wyłączne udziela Urząd Patentowy na wniosek zainteresowanego.

3. PROJEKTY RACJONALIZATORSKIE

PROJEKTEM RACJONALIZATORSKIM – art. 7 – jest każde rozwiązanie nadające się do wykorzystania nie będące jednak wynalazkiem, wzorem użytkowym, przemysłowym, topografię układu scalonego uznawane za taki projekt przez przedsiębiorcę.

 

Przedsiębiorca winien jednak przyjmować projekt według ustalonego przez siebie regulaminu (zawiera on w nim m.in. jakie rozwiązania i przez kogo dokonane uznaje się za ww. projekt, załatwianie zgłoszonych projektów i zasady wynagradzania ich twórców).

 

 

4. POJĘCIE PATENTU

PATENT – nie ma definicji ustawowej. Jego zakres przedmiotowy określają zastrzeżenia patentowe zawarte w opisie patentowy.

JEST TO dokument przyznający osobie fizycznej lub prawnej własność wynalazku i prawo wyłącznego z niego korzystania w sposób zarobkowy lub zawodowy na terytorium państwa, w którym udzielono patentu na określony czas.

W RP patent wydaje Urząd Patentowy na okres 20 lat, na wniosek autora patentu (od daty dokonania zgłoszenia).

Wyróżnia się:

a)       patent główny – patent udzielony na wynalazek, który nie jest uzupełnieniem lub ulepszeniem innego wynalazku i który może być stosowany samoistnie,

b)       patent dodatkowy – art. 30 – patent na ulepszenie lub uzupełnienie opatentowanego już wynalazku. Patent dodatkowy można uzyskać do już uzyskanego patentu dodatkowego.

Patent jest zbywalny i podlega dziedziczeniu.

 

Nie udziela się go na wynalazki, których wykorzystywanie byłoby sprzeczne z porządkiem publicznym, na odmiany roślin, razy zwierząt, czysto biologiczne sposoby hodowli roślin i zwierząt, sposoby leczenia ludzi i zwierząt metodami chirurgicznymi lub terapeutycznymi.

 

5. WYNALAZEK PODLEGAJĄCY OPATENTOWANIU.

Zgodnie z art. 24 wynalazkiem podlegającym opatentowaniu jest wynalazek nowy, posiadający poziom wynalazczy i nadający się do przemysłowego stosowania.

 

NOWY – to taki, który nie jest częścią stanu techniki, czyli częścią tego co przed datą, wg której oznacza się pierwszeństwo do uzyskania patentu, zostało udostępnione do powszechnej wiadomości w formie pisemnego lub ustnego opisu, bądź poprzez wystawienie, stosowanie lub ujawnienie w inny sposób – art. 25.

 

Powyższe nie wyłącza możliwości opatentowania wynalazku będącego nowym zastosowaniem substancji stanowiącej część stanu techniki lub użycia takiej substancji do uzyskania wytworu mającego nowe zastosowanie.

 

POZIOM WYNALAZCZY – to taki, gdy wynalazek w sposób oczywisty dla znawcy nie wynika ze stanu techniki – art. 26.

 

NADAJĄCY SIĘ DO PRZEMYSŁOWEGO STOSOWANIA – to taki, który może być wykorzystywany w sposób techniczny w jakiejkolwiek działalności przemysłowej – art. 27.

 

Aby wynalazek mógł być poddany opatentowaniu muszą zajść wszystkie trzy przesłanki jednocześnie.

 

 

6. TRZY RODZAJE PIERWSZEŃSTWA DO UZYSKANIA PATENTU              

Mamy następujące rodzaje pierwszeństwa:

a)       ZWYKŁE – pierwszeństwo do uzyskania patentu, prawa ochronnego albo prawa z rejestracji oznacza się wg daty zgłoszenia wynalazku, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego w Urzędzie Patentowym.

 

Zgłoszenie może być także przesłane telefaksem, a oryginał zgłoszenia musi być dostarczony w ciągu 30 dni od daty nadania. Jeżeli zgłoszenie przesłane telefaksem jest nieczytelne to za datę zgłoszenia przyjmuje się datę dostarczenia oryginału – art. 14.

 

Pierwszeństwo do uzyskania patentu prawa ochronnego albo prawa z rejestracji przysługuje w RP wg daty pierwszego prawidłowego zgłoszenia wynalazku, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego w wskazanym państwie, jeżeli od tej daty zgłoszenie w Urzędzie Patentowym dokonane zostanie w terminie: - art. 14

-          12 miesięcy – w przypadku wynalazku i wzoru użytkowego,

-          6 miesięcy – w przypadku wzoru przemysłowego,

 

b)      Z WYSTAWY – art. 16 – jeżeli wynalazek, wzór użytkowy lub wzór przemysłowy będący przedmiotem pierwszego prawidłowego zgłoszenia był wcześniej wystawiony na wystawie i korzystał od dnia wystawienia do dnia zgłoszenia z ochrony tymczasowej konwencji Paryskiej to pierwszeństwo do uzyskania patentu, prawa ochronnego lub prawa z rejestracji oznacza się wg daty wystawienia tego wynalazku, wzoru użytkowego, przemysłowego na wystawie.

c)       KONWENCYJNE – art. 35 – jeżeli zgłaszający chce skorzystać z uprzedniego pierwszeństwa powinien w podaniu złożyć oświadczenie oraz dołączyć dowód potwierdzający, zgłoszenie wynalazku we wskazanym państwie lub wystawienie go na określonej wystawie. Dowód musi być złożony w ciągu 3 miesięcy od daty zgłoszenia. Późniejsze nie skutkuje przyznaniem pierwszeństwa.

 

              Jeżeli zgłoszenie wynalazku, wzoru użytkowego, przemysłowego, dokonały niezależnie od siebie co najmniej dwie osoby, które korzystają z pierwszeństwa oznaczonego tą samą datą, to prawo do uzyskania patentu, prawa ochronnego lub prawa z rejestracji przysługuje każdej z tych osób – art. 18.

 

 

7. WYŁĄCZENIE SPOD OCHRONY PATENTOWEJ

Patentu zgodnie z art. 29 nie udziela się na:

a)       wynalazki, których wykorzystywanie byłoby sprzeczne z porządkiem publicznym lub dobrymi obyczajami,

b)       na odmiany roślin, razy zwierząt, czysto biologiczne sposoby hodowli roślin i zwierząt (za wyjątkiem mikrobiologicznych sposobów hodowli),

c)       sposoby leczenia ludzi i zwierząt metodami chirurgicznymi lub terapeutycznymi oraz sposoby diagnostyki stosowane na ludziach lub zwierzętach (za wyjątkiem substancji lub mieszanin używanych w diagnostyce lub leczeniu).

 

8. WYNALAZEK TAJNY

Wynalazek dokonany przez polskiego obywatela może być uznany za tajny, o ile dotyczy obronności lub bezpieczeństwa RP, czyli np. dotyczący rodzaju broni, sprzętu wojskowego, sposobów walki, środki techniczne stosowane przez służby państwowe, rodzaje wyposażenia i sprzęt tych służb – art. 56.

 

Wynalazek taki stanowi tajemnicę państwową, a o jego tajności decyduje MON, MSW lub Szef UOP, decydują oni również o tym, iż wynalazek przestaje być tajny – art. 57.

 

Zgłoszenie takiego wynalazku można dokonać w Urzędzie Patentowym w celu zastrzeżenia pierwszeństwa do uzyskania patentu. W okresie jego tajności nie rozpatruje się tego zgłoszenia – art. 58.

 

Akta dotyczące zgłoszenia takiego wynalazku mogą być udostępnione tylko osobom upoważnionym – do wglądu – przez MON, MSW lub Szefa UOP – art. 62 ust. 2.

Prawo do patentu, za odszkodowaniem, na wynalazek tajny dotyczący spraw z zakresu obrony i bezpieczeństwa państwa przechodzi na Skarb Państwa – art. 59.

 

 

9. ISTOTA, ZAKRES I CZAS TRWANIA PATENTU

PATENT przyznaje prawo wyłącznego korzystania z wynalazku, w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze RP – art. 63 ust. 1

ZAKRES PRZEDMIOTOWY

Jego zakres przedmiotowy określają zastrzeżenia patentowe zawarte w opisie patentowym – art. 63 ust. 2

CZAS TRWANIA

Czas trwania patentu wynosi 20 lat od daty dokonania zgłoszenia wynalazku w Urzędzie Patentowym.

PATENT jest zbywalny i podlega dziedziczeniu.

 

Umowa o jego przeniesienie wymaga formy pisemnej, a jego przeniesienie staje się skuteczne z chwilą wpisu o przeniesieniu do rejestru patentowego – art. 67.

 

Ponadto uprawniony może zakazać korzystania z wynalazku w sposób zarobkowy lub zawodowy lub może też w drodze umowy udzielić innej osobie upoważnienia do korzystania z jego wynalazku – na podstawie umowy licencyjnej – art. 66.

 

 

10. NADUŻYWANIE PATENTU

Prawo zabrania nadużywania prawa do patentu lub prawa wynikającego z licencji polegające na uniemożliwieniu korzystania z wynalazku przez osobę trzecią, a jest to konieczne do zaspokajania potrzeb rynku krajowego, wymaga tego interes publiczny, a wyrób jest dostępny społeczeństwu w niedostatecznej ilości, jakości lub po nadmiernie wysokich cenach.

Nie uważa się za nadużycie prawa uniemożliwianie korzystania z wynalazku przez osoby trzecie w okresie 3 lat od dnia udzielenia patentu.

 

11. WYCZERPANIE PATENTU

Patent wyczerpuje się w momencie chęci rozciągnięcia go (nie obejmuje) na działania dotyczące wyrobu wg wynalazku lub wytworzone wg niego jeżeli wyrób ten został uprzednio (zgodnie z prawem) wprowadzony do obrotu na terenie RP przez osobę uprawnioną bądź za jej zgodą – art. 70.

 

 

12. UMOWY LICENCYJNE

LICENCJA – jest to udzielenie innej osobie, przez uprawnionego z patentu, w drodze umowy upoważnienia do korzystania z wynalazku. Licencja wygasa najpóźniej z chwilą wygaśnięcia patentu.

 

Umowa licencyjna powinna być zawarta na piśmie pod rygorem nieważności – art. 76 ust. 1. Na wniosek zainteresowanego podlega wpisowi do rejestru patentowego – art. 76 ust. 6.

 

Uprawniony jest zobowiązany do przekazania licencjonobiorcy wszystkich doświadczeń technicznych potrzebnych do korzystania z wynalazku, a którymi dysponuje w chwili zawarcia umowy licencyjnej – art. 77.

 

Wyróżnia się następujące rodzaje umowy licencyjnej:

1)       LICENCJA NIEOGRANICZONA – PEŁNA – licencjonobiorca ma prawo korzystania z wynalazku w takim samym zakresie jak licencjonodawca,

2)       LICENCJA OGRANICZONA -  licencja w której można ograniczyć korzystanie z wynalazku,

3)       LICENCJA WYŁĄCZNA – uprawniony z licencji wpisanej do rejestru może na równi z uprawnionym z patentu dochodzić roszczeń z powodu naruszenia patentu,

4)       LICENCJA NIEWYŁĄCZNA – nie wyklucza ona możliwości udzielenia dalszej licencji na korzystanie z wynalazku a także jednoczesnego korzystania z wynalazku przez uprawnionego z patentu,

 

5)       LICENCJA PRZYMUSOWA -  Urząd Patentowy może w trybie postępowania spornego, udzielić licencji przymusowej na korzystanie z wynalazku stanowiącego przedmiot patentu innej osoby, o ile zachodzą odpowiednie przesłanki. jest ona udzielona w formie decyzji administracyjnej, zaś korzystający z wynalazku na podstawie licencji przymusowej jest zobowiązany do uiszczenia opłaty licencyjnej na rzecz uprawnionego. Opłata ta odpowiada wartości rynkowej licencji.

6)       LICENCJA – „SUBLICENCJA”  - uprawniony z licencji (licencjonobiorca nr 1) może udzielić dalszej licencji – sublicencji – tylko za zgodą uprawnionego z patentu. Dalsze udzielanie sublicencji jest niedozwolone.

7)       LICENCJA OTWARTA -  udzielana jest przez uprawnionego na podstawie zgłoszenia złożonego w Urzędzie Patentowym o gotowości udzielenia licencji nieodpłatnie lub za opłatą – jest to oświadczenie nieodwołalne. Jest to licencja pełna i niewyłączna. Zostaje zawarta z chwilą podpisania umowy bądź przez przystąpienie do korzystania z wynalazku i zawiadomienie licencjonodawcy. Jeśli umowa będzie odpłatna to nie może przekroczyć ona wartości 10% korzyści uzyskanych przez licencjonobiorcę w każdym roku korzystania z wynalazku po potrąceniu nakładów – art. 80.

8)       LICENCJA DOROZUMIANA – w sytuacji przekazania przez wykonawcę umowy o prace badawcze lub rozwojowe – wyników prac zawierających wynalazek, domniemywa się, że udzielił on zamawiającemu licencji na korzystanie z wynalazku.

 

 

13. LICENCJA PRZYMUSOWA

Urząd Patentowy, może udzielić zezwolenia na korzystanie z opatentowanego wynalazku innej osoby, gdy jest to:

a)...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin