Importuj z Chin - poradnik.doc

(1319 KB) Pobierz
Formuła

Wstęp

 

Drogi Allegrowiczu, na pewno nie raz zastanawiałeś się skąd biorą produkty super sprzedawcy, nazywani dalej „biskupami” (http://www.biskupi.pl/) . Towary te nie tylko są tańsze, ale w niczym nie odbiegają od tych sprzedawanych w różnego rodzaju TV-shopach. Nasuwa się pytanie – czy owe sklepy wysyłkowe produkują wszystkie oferowane rzeczy? Otóż nie, one także importują wszelkiego rodzaju nowinki, na które rzuca się polski (i nie tylko) konsument. Różnica cenowa to nic innego jak wyższa marża spowodowana wydatkami na reklamę, zatrudnieniem pracowników, opłat czynszowych, gruntowych itp. Sprowadzając towar na własną rękę martwisz się tylko jak szybko chcesz zarobić – należy nie zapominać o fakcie, iż cena niewiele różniąca się od tej w sklepie nie jest zbyt kusząca, dlatego wszystkie decyzje powinny być podejmowane mądrze i z umiarem.

 

Cały ten poradnik zaprowadzi Cię do oczekiwanego celu – zostać SS na allegro, świstaku czy jakimkolwiek innym portalu oferującym podobne świadczenia, lub poza internetem (ja nie obrałem tej drogi, gdyż nie mam tyle pieniędzy, aby rozkręcić interes „stacjonarny” i podejrzewam, że Ty także, dlatego skoncentrowałem się na imporcie od podstaw, dla mniej zamożnych).

 

 

Jedynym poważnych minusem tego rodzaju poradników jest niebezpieczeństwo pojawienia się dużej konkurencji, więc nie czekaj, tylko łap wiatr w żagle i rozpocznij swoją drogę ku wielkiemu handlowi.

 

Historię Pana Moraczewskiego już poznałeś, zatem nie będę do niej wracał. Dodam jedynie, ku Twojej otusze, iż zaplecze finansowe zdobyte przez Pana Filipa nie było wykorzystane do rozkręcenia importowej przygody w internecie, gdyż w dużej mierze rozeszło się dzięki Jego żonie J Poza tym, Ty jesteś doskonale zaznajomiony z siecią i serfowaniu po niej a dodatkowo znasz pewnie podstawy języka angielskiego, co może przydać się na zagranicznych stronach, natomiast Pan Filip posługując się językiem rosyjskim miał z nimi duże problemy.

 

Wszystko co znajdziesz poniżej czytaj dokładnie. Nie jest to kryminał, w którym wystarczy zajrzeć na ostatnią stronę i dowiedzieć się, że to kamerdyner był mordercą. Robiąc to popełnisz wielki błąd mogący kosztować Cię nie tylko nerwy, ale i część inwestycji. Pamiętaj, że lepiej uczyć się na czyichś błędach i tego się trzymajmy.

 

Jak zacząć ?

 

Wiele jest przypadków złego wykorzystania znakomitej wiedzy. Nie można dorobić się fortuny w miesiąc. Zamawianie 20 modeli telefonów nie zawsze odniesie skutek (nawet po niższej cenie), gdyż należy jeszcze zbadać ZBYT towaru na polskim rynku. Dzięki portalom aukcyjnym jest to dość proste, jednak niektórym żal jest dwóch minut i niestety owocuje to rozczarowaniem i koszem załadowanym nie sprzedającego się sprzętu.

 

Pamiętaj, przed kupnem sprawdź czy towar rzeczywiście jest tańszy oraz czy niczym nie różni się od tego dostępnego w Polsce.

Pozwolę przytoczyć sobie sytuację, w której znalazł się mój znajomy – zamówił dość sporo modeli aparatów telefonicznych znanej w kraju firmy. Były o 30% tańsze, jednak widniał na nich trwały znak miejscowego operatora, a obudowy były z tych „niewymienialnych”. Sprzedał zaledwie sześć sztuk. Może był to tylko szczegół, ale skutecznie odstraszył klientów.

 

Pamiętaj, aby nie zamawiać towaru będącym jedynie przejściową modą.

Świetnym przykładem są znane Ci pewnie małe laserki z wymienianymi końcówkami, sprowadzane jako „laser-line”. Przez około dwa miesiące sprzedawały się doskonale, a na każdym zarabiało się dokładnie 6,39zł (wg cennika Pana Moraczewskiego). Kolejna dostawa w liczbie około 300 sztuk, sprzedała się już tylko w 10%.

 

Pamiętaj, aby nie sprowadzać towaru dla wybranej grupy klienteli.
Mowa tu o nietypowych lub zbyt drogich przedmiotach. Jako przykład podam połączenie dvd i małego wyświetlacza, tworzących razem przenośne, mini kino domowe. Ich sprzedaż w Polsce jest minimalna, a kiedyś wcale nie było lepiej. Nie trzeba nawet sprawdzać na serwisach aukcyjnych – niedawno wstąpiłem do sklepu pewnej sieci hipermarketów oferujących sprzęt elektroniczny. Ku mojemu zdziwieniu owe dvd można było jedynie zamówić a było to podyktowane nieistniejącym popytem. Sprowadzone nawet o 40-60% (nadal bardzo drogie) mogą zalegać na waszych pułkach i niepotrzebnie opróżnić portfel.

 

Pamiętaj, aby nie sprowadzać towarów o śmiesznie niskich cenach.
Mam na myśli przedmioty, których cena w Polsce nie przekracza lub jest bliska 2zł. Owszem, wielu ludzi preferowało sprowadzanie „flash-stickerów”, jednak jak się przekonałem (z małego wywiadu środowiskowego), było to robione jedynie dla pozyskania, bądź co bądź istotnych, komentarzy na portalach aukcyjnych. Jest to także dobry przykład na typową modę przejściową.

 

Pamiętaj, aby nie kupować podróbek wykonanych za granicą.

Nie chodzi tu o marki, które podszywają się pod inne, ale te bliźniaczo podobne. Czym innym jest perfum „adidas acitve body” i „adidas activ body”. Mimo, że opakowania są niemalże identyczne, ten drugi produkowany jest przez firmę francuską, to klient i tak to wychwyci różnicę i albo przestanie Cię traktować jako wierzytelnego sprzedawcę, albo obdarzy Cię negatywem, albo po prostu nie kupi oferowanego przez Ciebie przedmiotu.

 

Gdzie kupować ?

 

O importowaniu należy wiedzieć co najmniej tyle, że nie każdy sklep czy serwis azjatycki, amerykański czy jakikolwiek inny zagraniczny jest pewnym, sprawdzonym i godnym uwagi tylko dlatego, że znajduje się za naszą granicą w strefie tańszych cen. Zaproponowane przeze mnie sklepy są już wypróbowane i nie należy się ich bać (proszę pamiętać, że minimum ryzyka zawsze istnieje i nie da się tego wyeliminować).

 

Sklep nr 1 (http://www.made-in-china.com/)

 

Przy okazji omawiania pierwszego sklepu, pozwolę sobie podać stronę świetnego, darmowego słownika języka angielskiego. Może i jest Ci znany, ale lepiej zapisz sobie do niego adres (http://portalwiedzy.onet.pl/tlumacz.html?tr=ang-auto) gdyż może nieraz Ci się przydać.

Jeszcze jedno – zaopatrz się w płytę instalacyjną ze swoim systemem, gdyż zapewne będziesz pytany o doinstalowanie paketu(ów) językowego. Jeśli pojawi się komunikat treści „Aby poprawnie wyświetlać znaki języków, musisz zainstalować następujący pakiet językowy:”, włóż płytę systemową do napędu i kliknij „zainstaluj” lub „ok”. W naszym przypadku jest to pakiet „Chiński uproszczony”. Jeśli przebiegło zgodnie z pojawiającymi się komunikatami, możesz wreszcie szukać towaru. Strona wygląda tak :

 

 

 

 

Aby bez skrępowania poruszać się po sklepie, należy się zarejestrować, klikając na napis „New User? Join Now!”. Rejestracja wygląda następująco :

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Krok 1

Krok 2

Krok 3

 

 

Myślę, że była to trudniejsza i może nie zawsze oczywista część, reszta pól jest po prostu oczywista i nie sprawia żadnego problemu. Kolejny krótki krok i jesteś zarejestrowanym użytkownikiem. To co znajdziesz w sklepie zależy jedynie od Ciebie i Twojej pomysłowości.

Towary podzielone są na kategorie, więc nie sprawia problemu ich wyszukiwanie. Sklep zawiera wiele adresów instytucji i siedzib oferujących sprzedaż własnych produktów.

 

 

 

Sklep nr 2 (http://www.tradesources.com/gmp/en/home.jsp)

 

 

 

Rejestracja wygląda niemalże identycznie, więc nie ma sensu opisywać ponownie całego procesu.

 

Sklep nr 3 (http://www.alibaba.com/)

 

Bardzo podobny do poprzednich, bardzo przypominające nasze
Allegro. Zwróć uwagę na kategorie, a raczej na ilość dostępnych w nich przedmiotów. Szukaj okazji w dolnych partiach stron oraz na stronie głównej. Towary eksponowane na górze w swojej kategorii często pojawiają się także przy końcu, wg moich obliczeń nawet o 5-7% taniej.

 

 

 

 

 

Sklep nr 4 (http://www.ebay.com/)

 

 

Przyszedł czas na sklep spoza Azji. Ebay jest świetnym, amerykańskim odpowiednikiem Allegro. Jedyna różnica to jego wielkość. Jest to o wiele potężniejsze narzędzie wymiany handlowej, co pociąga za sobą większą, wymagalną ilość pozytywnych komentarzy powodujących nasze uwierzytelnienie. W tym sklepie polecam głównie elektronikę z wyższej półki oraz nowinki techniczne, niedostępne w serwisach azjatyckich (jeśli takowe się tam znajdują – sprawdź cenę, prawdopodobnie jest niższa).

 

Wymienione przeze mnie sklepy wystarczą Wam na pewno na start. Nie polecam na początku przenosić się na inne serwisy poprzez zawarte w owych sklepach odsyłacze, gdyż jak pisałem na początku, biskupem zostaniesz robiąc drobne kroczki. Inne sklepy są bardziej skomplikowane i wymagają minimalnej wiedzy i umiejętności zdobytej własnymi wysiłkami.

 

Formy płatności

 

Kiedy już nawiążesz kontakt ze sprzedawcą, lub będziesz przeglądał jego warunki, warto abyś zapoznał się z formami zapłaty.

Kartą kredytową lub płatniczą zapłacisz szybko i bezproblemowo, jednak głównie w USA. Ta forma nie jest zbyt preferowana i rozwinięta w krajach azjatyckich. Polecam zaopatrzenie się w kartę płatniczą (nie można zrobić debetu) w Mbanku (www.mbank.pl) . Rejestracja i prowadzenie konta jest darmowe. Niedawno bank wprowadził opłatę w wysokości 50gr od każdego przelewu, co przy konkurencji jest i tak bardzo kuszące.

Przelew na konto jest dobrym rozwiązaniem na całym świecie. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie banki umożliwiają Ci przelewy w obcej walucie. Proponuję Citibank (www.citibank.pl). Przy tej transakcji możesz spotkać się z dwoma skrótami :

T/T – przelew pełnej kwoty na konto sprzedającego

L/C – przelew części kwoty (zaliczki). Resztę zapłacisz, kiedy firma spedycyjna potwierdzi odbiór towaru.

Wysyłka może być pokryta przez Ciebie, lub możesz ten koszt podzielić z kontrahentem (splitted).  Radzę zawsze o to pytać, jeśli taka opcja nie jest domyślna.

Western Union to forma płatności bardzo mile widziana w USA. Udajesz się do placówki WU, dokonujesz wpłaty na konkretną osobę. Robisz to w złotówkach, pracownik przelicza wpłatę na obcą walutę wg obecnego kursu i już od momentu zaksięgowania pieniędzy są one udostępnione kontrahentowi. Musisz pamiętać o otrzymanym przy operacji kodzie, który następnie wysyłasz do sprzedającego – bez niego pobranie pieniędzy nie jest możliwe. Poprzez WU możesz płacić w BPH, Banku Zachodnim (tu uwaga, centrala znajduje się we Wrocławiu i nie zawsze korespondencja jest przyjmowana w placówkach), WBK czy Banku Millenium. Szczegóły znajdziesz na www.westernunion.pl

 

Gwarancja

 

Jest ona, jak sama nazwa wskazuje, gwarantem na nasz towar, zanim trafi do dalszych kontrahentów. Sprzedający z reguły udzielają pełnej gwarancji sklepowej lub połowę jej długości (nie udało mi się rozszyfrować tej drugiej opcji, być może jest to podyktowane zwykłą niechęcią do rękojmi). Nie polecam tzw. gwarancji rozruchowej. Teoretycznie rozpoczyna się ona po odbiorze przesyłki i ciągle płynie...nawet podczas jej drogi w celach reklamacyjno-serwisowych. Istnieje więc niebezpieczeństwo, iż nie zdąży dotrzeć na czas, co wobec bezwzględnego handlowca może skończyć się niesprawnym sprzętem i dodatkowym kosztem przesłania. Zawsze pytaj o gwarancję, jeśli nie jest ściśle określona w treści aukcji lub sprzedaży.

 

Transport

 

Transport jest także bardzo ważną kwestią. Możesz sam się o niego zatroszczyć, lub pozwolić na to sprzedającemu. Preferuję tę drugą opcję, gdyż jest po prostu mniej czasochłonna. W miarę zdobywania umiejętności być może przestawisz się samodzielną organizację, jednak nie zawsze jest to potrzebne. Poniżej widzisz utworzoną przeze mnie tabelę, zawierającą zasady handlu międzynarodowego, aby uniknąć jakichkolwiek nieporozumień wynikających z braku podstawowej wiedzy w tej dziedzinie. W ten sposób wyczytasz za co Ty jesteś odpowiedzialny (kupujący) oraz Twój kontrahent (sprzedający). Możliwe, że kiedyś sytuacja się odwróci i to Ty będziesz eksporterem – na szczęście tabelka nadal będzie służyła Ci pomocą.

 

 

 

 

 

 

 

 

Formuła

 

 

Miejsce dostawy

 

 

Formalności importowe

 

Formalność eksportowe

 

Zlecenie transportowe

 

Przekazanie ładunku

 

Ubezpieczenie

EXW

Ex Works

Z zakładu

Kupujący

Kupujący

Kupujący

Miejsce dostawy

Kupujący

FCA

Free Carrier

Do przewoźnika

Kupujący

Sprzedający

Kupujący

Miejsce dostawy

Kupujący

FAS

Free Alongside Ship

Do burty statku (oznaczony port załadunku

 

Kupujący

 

Sprzedający

 

Kupujący

 

Miejsce dostawy

 

Kupujący

FOB

Free On Board

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin