Leki przeciwnowotworowe.doc

(228 KB) Pobierz
ŚRODKI ALKILUJĄCE:

LEKI P/NOWOTWOROWE

 

              Istotą działania leków p/nowotworowych jest hamowanie podziału komórek nowo­tworowych. Jest to efekt działania cytostatycznego. Nie jest to działanie wybiórcze, dotyczy także komórek zdrowych, np. komórek szpiku, komórek nabłonkowych, gametocytów i opuszek włosowych. Cytostatyki stosowane są w leczeniu nowotworów rozsianych, pigmentacyjnych oraz jako leki wspomagające po zabie­gach chirurgicznych.

              Cytostatyki podawane są okresowo w celu umożliwienia komórkom zdrowym odnowy. Leki te mogą działać na komórki znajdujące się w jednej z faz podziału lub na wszystkie fazy jednocześnie.

 

              1). Leki swoiste dla cyklu podziałowego - działają na komórki poliferujące (nie działają na komórki znajdujące się w stanie spoczynku - faza G0).

              2). Leki swoiste dla fazy cyklu podziałowego - działają niszcząco na komórki znajdujące się w określonej fazie cyklu, np. G0, G1 itp.

              3). Leki nieswoiste dla fazy i cyklu - niszczą komórki rakowe poliferujące, bez względu na fazę w jakiej się znajdują, także na komórki w fazie spoczynkowej.

 

 

 

rys. Kinetyczny model cyklu komórkowego

„Farmakologia” - W. Kostowski

Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1998 (strona 1076)

 

* Faza G0 - faza spoczynkowa;

* Faza G1 - faza pomitotycznego wzrostu komórki; charakteryzuje się wzmożoną syntezą RNA i białek;

* Faza G2 - faza przedmitotycznego wzrostu komórek; charakteryzuje się wzmo­żoną syntezą RNA i białek;

* Faza S - następuje podwojenie garnituru chromosomowego;

* M - mitoza;

 

OGÓLNY PODZIAŁ LEKÓW P/NOWOTWOROWYCH

 

              I. Leki cytostatyczne - działają głównie w fazie międzypodziałowej - w fazie G1, G2, S. Hamują one syntezę DNA, RNA i białek.

 

              II. Leki antymitotyczne - działają w fazie podziałowej. Uszkadzają struktury komórkowe, niezbędnie potrzebne do przeprowadzenia podziału komórki, np.  hamujące syntezę wrzeciona podziałowego.

 

PODZIAŁ SZCZEGÓŁOWY LEKÓW P/NOWOTWOROWYCH

 

              1. Klasyczne leki alkilujące i leki o podobnym mechaniźmie działania.

              2. Antymetabolity.

              3. Antybiotyki p/nowotworowe.

              4. Hormony i antyhormony.

              5. Leki roślinne: alkaloidy, lignany, taksany (najnowsze).

              6. Enzymy - asparaginaza.

              7. Inne - pochodne akrydyny, pochodne mocznika, interferon.

 

ad. 1. Klasyczne leki alkilujące i leki o podobnym mechaniźmie działania:

 

              Leki te zawierają w swojej strukturze jedną lub więcej grup alkilowych (względnie posiadają zdolność do ich tworzenia). Związki te w środowisku wodnym w obecności jonów wodorowych tworzą kationy (karbokationy) łatwo reagujące z ugrupowaniami nukleofilowymi DNA, RNA i białek. Substytucja nukleofilowa może mieć miejsce przy ugrupowaniach aminowych, hydroksylowych, fosforanowych,  tiolowych, imidazolowych. W podwójnej spirali DNA najbardziej wrażliwy na alkilację jest atom azotu w pozycji 7 guaniny. Uczwar­torzędowienie azotu w pozycji 7 zmniejsza trwałość pierścienia imi­da­zo­lo­wego. Pierścień pęka, w efekcie czego guanina wypada z DNA - dochodzi do uszkodzenia struktury DNA.

              Leki zawierające dwa ugrupowania alkilowe - leki bifunkcyjne - mogą tworzyć mostki pomiędzy dwoma centrami nukleofilowymi jednej nici DNA lub pomiędzy obiema nićmi DNA. Dzięki temu utrudnione jest rozwinięcie DNA i powstrzymana zostaje replikacja DNA.

 

Podział środków alkilujących

 

1. Pochodne b-chloroetyloaminy:

              a. grupa chlorometyny (grupa iperytów azotowych):

                            - chlormetyna;

                            - pochodne kwasu p-aminofenyloalkanokarboksylowego;

                            - połączenia z hormonami;

              b. pochodne oksazafosforyny;

              c. pochodne nitrozomocznika;

2. Pochodne etylenoiminy (azyrydyny);

3. Metanosulfoniany alkanodioli;

4. Alkilohydrazyny:

              a. pochodne metylohydrazyny;

              b. pochodne triazenu;

5. Związki kompleksowe platyny (quasialkilujące);

 

ad. 1. Pochodne chloroetyloaminy:

 

              ad. a. grupa chlormetyny (grupa iperytów azotowych):

 

Chlormethini hydrochloridum              (synonim: Chlormetyna, Nitrogranulogen)

chlorowodorek metylo-bis-(b-chloroetylo)-aminy

 

              Nitrogranulogen jest związkiem bifunkcyjnym. W środowisku wodnym, pod wpływem jonów wodorowych (w komórkach nowotworowych jest niskie pH ze względu na intensywną glikolizę) zachodzi alkilacja.

              Lek znalazł zastosowanie w ziarnicy złośliwej, w chłoniakach złośliwych i białaczce. Może być stosowany tylko dożylnie. Roztwory Chlormetyny przygoto­wuje się ex-tempore, gdyż są one trwałe tylko przez 15 minut. Lek działa krótko (szybko ulega biotransformacji). Jest rzadko stosowany ze względu na toksyczność w stosunku do układu krwiotwórczego (mielotoksyczność).

 

M E C H A N I Z M   D Z I A Ł A N I A

 

 

 

              Aktywność p/nowotworowa i toksyczność tej grupy leków zależą od szybkość tworzenia się kationu azirydyniowego.

              Żeby zmniejszyć toksyczność tej grupy leków należy zmniejszyć charakter za­sa­do­wy. Można to uzyskać podstawiając atom azotu podstawnikiem elektrono­wiążącym.

 

Chlorambucilum                            (synonim: Leukeran)

kwas 4-p-[bis-(b-chloroetylo)-amino]-fenylomasłowy

 

              Jest wchłaniany z przewodu pokarmowego. Nie działa drażniąco. Może być stosowany doustnie. Jest to lek bifunkcyjny. Podobnie jak lek poprzedni jest on niespecyficzny dla fazy i cyklu. Działa wolniej od Chlormetyny. Stosowany jest w ziarniakach złośliwych, w chłoniakach, a także w ciężkich przypadkach reu­ma­to­idal­nego zapalenia stawów, które nie poddają się innemu leczeniu.

 

Melphalanum              (synonim: Alkeran, Melfalan, Sardysin)

4-[bis-(2-chloroetylo)-amino]-L-fenylo-alanina

 

              Lek bifunkcjonalny. Dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego. Jest wolno metabolizowany i wolno wydalany. Stosowany jest w szpiczaku mnogim, w czerniaku, nowotworze jajnika, mięsakach.

 

              Specyficzną grupę leków stanowią połączenia iperytów azotowych z hor­monami. Przykładem może być połączenie estradiolu z chlormetyną.

 

Estramustini phosphas              (synonim: Estracyt)

17 b-fosforan-3-[N-bis-(2-chloroetylo)-karbaminianu]-

-estra-1,3,5-trieno-1,17 b-diolu

 

              Lek ulega rozkładowi w komórkach nowotworowych. Estradiol hamuje 5a-reduktazę. Jest to enzym odpowiedzialny za przekształcanie testosteronu w 5a-dihydrotestosteron, który jest czynnikiem stymulującym rozrost gruczołu krokowego. Reszta iperytowa działa alkilująco na składniki komórek nowotworowych. Estracyt jest stosowany w zaawansowanej chorobie nowotworowej gruczołu krokowego.

Prednimustinum              (synonim: Stereocyt, Sterecyt)

21-{4-[4-[bis-(2-chloroetylo)-amino]-fenylo]-1-oksobutoksy}-

-11b,17a-dihydroksy-pregna-1,4-dieno-3,20-dion

 

              Lek działa p/rozrostowo (pochodna prednizolonu) i jako środek alkilujący. Jako glikokortykosteroid hamuje syntezę i powoduje rozpad białek, głównie limfocytów. Lek znalazł zastosowanie w białaczce, ziarnicy złośliwej i w chłoniakach.

 

              ad. b. pochodne oksazafosforyny:

 

Cyclophosphamidum              (synonim: Endoxan)

2-tlenek-N,N-[bis-(2-chloroetylo)]-tetrahydro-

-2 H-1,3,2-oksazafosforyno-2-aminy

 

              Jest to prolek. Jego właściwości alkilujące ujawniają się dopero po bio­trans­for­ma­cji w wątrobie i komórkach nowotworowych. W wątrobie ulega on hydro­ksy­lacji do 4-hydroksycyklofosfamidu. Związek ten utlenia się do czynnego aldofosfamidu lub do 4-ketopochodnej, która jest nieczynna farmakologicznie. Aldofosfamid ulega częścio­we­mu utlenieniu do karboksyfosfamidu, który jest metabolitem nieczynnym farma­ko­lo­gicznie. Częściowo aldofosfamid jest transportowany wraz z krwią do tkanki nowotworowej, gdzie ulega rozszczepieniu, tworząc akroleinę i iperyt fosforamidowy. Powstały iperyt jest bardzo wrażliwy na hydrolizę, dlatego bardzo łatwo przechodzi w nor-N-iperyt, który w kwaśnym środowisku tkanki nowotworowej odszczepia kation, przechodząc w kation azirydyniowy. Jest to lek swoisty dla cyklu. Hamuje aktywność enzymów biorących udział w syntezie DNA. Jest stosowany w różnych typach nowotworów. Silnie niszczy opuszki włosowe.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin