Zbiorowa - Kuchnia - Z toba w kuchni Francuskiej Rosyjskiej Wegierskiej Włoskiej.rtf

(593 KB) Pobierz

 

Nr indeksu

FRANCUSKIEJ

ROSYJSKIEJ WĘGIERSKIEJ

OSKIEJ

Przygoto

i

Redal Sekrc Projekt' Opracov

Korekta

WA PIĄTEK  UŁKOWSKA A WYGODA

ialny,  AWA SWIĘTOCHO   SKA

AWA GRZESZAK

LIPOWSKA

ne i techniczne  *. .'MANOWSKA

SZ ILi   ROGIŃSKA NNA 5 ZEWCZYK

 

Drogie Czytelniczki!

Były w cyklu „Z Tobą w kuchni", w serii Biblioteczka „Przyjaciółki", już trzy książeczki i wszystkie rozeszły sięyskawicznie. To nasze doświadczenie oraz fakt, że wszelkie książki kucharskie szybko znikają z półek księgarskich, utwierdziło nas w przekonaniu, iż... „głód" na przepisy kulinarne ciągle jeszcze nie jest zaspokojony. Mamy nadzieję, że kolejna książeczka ,,Z Tobą w kuchni" „głód" ten nieco zmniejszy.

  W kółko to samo, żadnego urozmaicenia, żadnych nowości takie narzekania na monotonię naszego domowego jadłospisu, zdarza sięyszeć niejednokrotnie i nie tylko wśd domowych stołowników!

  Precz z monotonią powiedzieliśmy więc i postanowiliśmy tym razem być ,,Z Tobą

w kuchni": francuskiej, rosyjskiej,gierskiej i włoskiej.

O to, która z nich ma większe zasługi w powstaniu kuchni europejskiej ciągle trwają spory.

osi twierdzą, że „ars culinaria" (sztuka gotowania) urodziła się na Półwyspie Apenińskim, że tu powstała pierwsza książka kucharska, któ dla cesarza Tyberiusza napisał Apicjusz, że przez kilkaset lat kuchnia włoska uważana była za niedościgniony wzór inwencji i perfekcji.

To być może prawda twierdzą Francuzi, ale nikt tak znakomicie jak my nie potrafił wykorzystać kuchni całego świata!

W wielu książkach kucharskich można też znaleźć opinię, że najbardziej „rozbudowana"

,,<)li!H.....ly     nnl/lmi<       i    .¦.    i     ihla    .i t.it- ;•<

tatarskie, no I zn                                           i-łkie

(wiadomo       wojuj

gierska kuchnia    - na to Wqgr/y jest przecieżynna w świecie...

Zostawmy na boku spory o zasługi. Wszak kuchnie całego świata są bardzo ze sobąpomieszane", choć każdy z narodów a więc i Francuzi, i Rosjanie, i Węgrzy, i Włosi ma swoje specyficzne potrawy, mało albo zupełnie gdzie indziej nieznane. Przepisy na te potrawy mogą więc sł urozmaiceniu naszego menu.

Trudno mieć w domu bo i trudno kupić książki kucharskie wszystkich nacji. Nam jednak udało się zdobyć niektóre i z nich włnie zaczerpnęliśmy zamieszczone przepisy. Nie mogło ich być wiele, skoro w jednej, niedużej książeczce musieliśmy zmieścić dla większego urozmaicenia cztery kuchnie. Wybieraliśmy więc po pierwsze: przepisy najbardziej dla danej kuchni charakterystyczne i po drugie: wymagające składników dostępnych i u nas lub dających się czymś zastąpić.

Niektóre potrawy są mniej, inne bardziej pracochłonne. Niektóre niekosztowne, inne na specjalne okazje droższe. Wszystkie mogą poł kres monotonii w naszym codziennym jadłospisie.

Powodzenia w korzystaniu z przepisów i... smacznego!

A niedługo przygotujemy kolejną książeczkę z cyklu „Z Tobą w kuchni" z przepisami czterech innych narodowych kuchni. Jakich? To na razie nasza tajemnica.

 

 

Redukcja

I

 

KUCHNIA FRANCUSKA

Początek sławy kuchni francuskiej przypada na połowę wieku XVIII, kiedy to do domów szlacheckich potem do zamożnych mieszczańskich, a wreszcie do pierwszych w świecie restauracji, dotarły receptury kucharzy z dworu królewskiego. Jadanie smacznie i elegancko wnież poza domem stało się modą. Jednak prawdziwąawą okrył kuchnię francuską Brillat Savarin wydając pierwszą książ kucharską pt. Fizjologia smaku". Udowodnił w niej, że sztuka gotowania może zapewnić podniebieniu prawdziwe rozkosze. Kuchnia francuska nie jest dziełem samych Francuzów, lecz znakomitym wykorzystaniem kuchni niemal całego świata. Nawet sery, bez których nie istnieje praktycznie żaden posiłek i niemal żadna potrawa pochodzą z Holandii.

W wieku XX znakomite przepisy zdobyły zwykły francuski dom i zostały w nim udoskonalone. Olej słonecznikowy lub oliwa z południa, zioła głównie z Prowansji, sery z rodzimych wytwórni oraz wina z własnych

WCHNIA FRANCUSKA-----------

innic to podstawa każdej potrawy. Rozmnoży się dania niedrogie: zede wszystkim naleśniki i omlety, zapiekanki i suflety. Najbardziej śnione zwłaszcza gdy przychodzą goście tarty, czyli potrawy, órych podstawą jest słynne francuskie ciasto. Tarty można niemal jwolnie komponować, dodając przeróżne składniki. Jeśli do tarty lub ipiekanki dodamy półmisek zielonej sałaty koniecznie z sosem naigrette (czyt. winegret) przyjęcie gotowe. Na bardziej uroczyste cazje Francuzi podają mięsa, drób, ryby, nie zapominając o sosach, stałym użyciu jest około 50 sosów, my podajemy tylko te najbardziej jpularne.

OMLETY I NALEŚNIKI

IASTO NA NALEŚNIKI

dag mąki, 1/2 I mleka, 2 jajka, łka oleju, czypta soli.

Wymienione składniki z częścią mleka urobić drewnianą ł na jednolitą masę, istępnie dolewać mleko stale mieszając, i wyrobieniu do gęstości śmietany odsta-ć na godzinę. Smaż na rozgrzanej pate-i lekko posmarowanej tłuszczem.

IASTO NA OMLETY

B jaj, łeczka masła lub margaryny albo eju, sól, pieprz.

Jajka ubić z dodatkiem soli i pieprzu, >tem dodać rozgrzany tłuszcz i nadal tro-ę poubijać. Całość wylać na rozgrzaną itelnię, smaż do zrumienienia spodu. Jy brzegi omletu są usmażone a środek kko ścięty, wykładamy omlet na podgrzany iłmisek.

LA ST-JEAN-de-LUZ

jaj, 1 puszka tuńczyka, 1/2 cytryny, masło, łka śmietanki (do omletu), zielona piet-szka, sól, pieprz.

Tuńczyka podzielić na drobne kawałki, ipieprzyć i skropić cytryną. Ogrzać mie-:aninę w kąpieli wodnej. W tym czasie zygotować omlet. Gdy omlet gotów, zawi-(ć weń tuńczyka, na półmisku posypaćoną pietruszką.

O NORMANDZKU

jaj, 2 wątróbki kurze, 2 łki śmietanki, 10 ig masła, 10 dag wina białego, sól, pieprz.

Do rozmieszanych jaj dodajemy śmietan-|,  sól,  pieprz.  Przesmażone  kawałeczki

tróbki mieszamy z winem, solimy, pieprzymy i podgotowujemy 5 minut. Potem trzymamy w cieple. Gotowy omlet zawijamy i do środka wlewamy wątróbkę z winem. Posypać zieloną pietruszką.

WIEJSKI

5 jaj, 35 dag ziemniaków, 15 dag boczku wędzonego, 1 średnia cebula, olej, sól, pieprz.

Boczek pokrajany w kostkę przesmaż, wyjąć z tłuszczu i odł. W tym samym tłuszczu z dodatkiem oleju usmaż ziemniaki pokrajane w małą kostkę. Gdy bę gotowe, dorzucić boczek i utartą cebulę, razem wszystko przesmaż, aby mieszanina nabrała aromatu. Jaja ubić z odrobiną wody, solą i pieprzem. Smaż omlet na dużej patelni, na maśle. Gdy omlet gotowy, zawinąć do środka przygotowaną mieszaninę boczku, cebuli i ziemniaków.

NICEJSKI

5 jaj, 2 papryki, 20 dag pomidorów, 1 łka śmietanki, 1 ząbek czosnku, olej, sól, pieprz.

Przypiec paprykę na ruszcie lub nad gazem na długim widelcu, obrać ze skóry, wyrzucić pestki, pokrajać w paski lub w kostkę, pomidory obrać ze skóry, wyrzucić pestki, pokrajać w ćwiartki. Następnie razem przesmaż kilka minut na oleju. Czosnek można posiekać bardzo drobno i posypać nim omlet, wrzucić do omletu przed smażeniem lub posmarowaćbkiem patelnię. Gdy omlet gotów, wł do środka przygotowany farsz z pomidorów i papryki, zawinąć.

LEŚNY

7 jajek, 10 dag świeżych leśnych grzybów lub pieczarek, 5 dag wędzonego boczku, 2-3 gotowane ziemniaki, 4 dag masła, margaryny, lub 3 łki oleju, sól, pieprz, natka pietruszki.

Umyte i pokrojone w plasterki grzyby, pokrojony w kostkę boczek i plasterki gotowanych ziemniaków smaż w tłuszczu na wolnym ogniu 5 minut. W tym czasie ubić jajka z solą, pieprzem i siekaną natką. Wylać na patelnię z podsmażonym boczkiem, grzybami i ziemniakami. Przyrumienić omlet na silnym ogniu, podważając brzegi szerokim noż...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin