oceny zachowania ucznia z ADHD nu.doc

(42 KB) Pobierz
Mam takie pytanie czy ktoś z Was spotkał się z odrębną klasyfikacją odnośnie oceny zachowania ucznia z ADHD na koniec roku

2

 

F O R U M

 

No i jestem w kropce:) o tego roku mam ucznia z ADHD. tzn. uczę go matematyki w klasie 4. i mam mnóstwo wątpliwości. głównie zależy mi na poznaniu zdania rodziców czego oczekują od nauczyciela uczącego ich dziecko z ADHD. nie chodzi mi to o to że mam ucznia zainteresować, z tym nie mam problemu:) chodzi mi raczej o wymagania jakie mu stawiać. czy zmuszać go do "normalnego" notowania w zeszycie? czy dać mu inne zajęcie? co z przerwami kiedy dziecko atakuje inne dzieci??

 

Właśnie na te "przerwy" trzeba mieć specjalny wachlarzyk i repertuar. Poznasz ucznia to będziesz wiedzieć kiedy mu się owa "przerwa" zbliża i wtedy należy zadziałać. Zainteresować go czymś co odwróci uwagę od ewentualnego ataku. Gdzieś go posłać (po kredę, do biblioteki po pomoce, na jakiś spacerek albo niech poprowadzi gimnastykę śródlekcyjną itp.).

Co do notatek. Wiadomo, że nie zanotuje dokładnie (chyba, ze masz z nim indywidualne to wtedy dopilnujesz) warto więc kserować mu lekcje i dać do wklejenia i zapisać do zeszytu co jest zadane, co ma uzupełnić. Poprosić rodziców aby każdego dnia sprawdzali zeszyty i reszty dopilnowali w domu.
Tak powinna wyglądać współpraca .Dobra wola z Twojej strony ( bo włożysz wysiłek i pokserujesz lekcje i zapiszesz prace domowe) i dobra wola ze strony rodziców(bo sprawdzą i dopilnują odrobienia lekcji).
I uwagi. Nie ma po co ich pisać bo i tak nie działają .Lepiej wpisać w zeszyt KAŻDĄ pozytywną rzecz jaką to dziecko zrobi(albo plusik - będzie szybciej).
I cierpliwości dużo życzę, bo będzie potrzebna zwłaszcza na początku .
Agata Majda - wiceprezes Polskiego Towarzystwa ADHD www.ptadhd.pl tel. 609 454 809 ADHD - ŚWIAT TO ZA MAŁO!

 

Zgodnie z paragr. 6 Rozporządzenia ówczesnego MENiS z dn. 7 września 2006 o ocenianiu klasyfikowaniu i promowaniu uczniów w szkołach publicznych nauczyciel jest obowiązany dostosować wymagania edukacyjne do możliwości psychofizycznych ucznia z zaburzeniami. Odbywać sie to ma na podstawie orzeczenia z rejonowej poradni psychologiczno-pedagogicznej. W tym orzeczeniu psycholog je wydający musi napisać w jaki sposób nauczyciele mają dostosować sposób nauczania do indywidualnych potrzeb konkretnego dziecka.

Tylko kilka rzeczy można poradzić tą drogą nie znając ucznia i jego trudności:
1. dzielenie pracy na etapy, bo dzieci z ADHD szybko się rozpraszają i zaczynają myśleć o niebieskich migdałach. Jak mają długie zadanie to zapomną co miały zrobić nim dokończą.

2. Ogromnie ważne jest też powtarzanie dziecku co miało zrobić więcej razy niż reszcie klasy, bo tu znowu zaburzenia koncentracji przeszkadzają w zrozumieniu polecenia. Tzn. - nauczyciel zwraca się do całej klasy, a potem ekstra do ucznia z ADHD.

3. posadzić takie dziecko blisko siebie najlepiej w pierwszej ławce z bardzo spokojnym, pilnym uczniem.

4. Nie ma zgody na agresję. Agresja jest powikłaniem ADHD, a nie objawem - jeśli się pojawia tzn. że coś jest nie tak i należy nad czymś jeszcze popracować. Jeśli ten problem występuje należy przeprowadzić gruntowną rozmowę z rodzicami i przy wspólnym wysiłku wyeliminować te zachowania. Nie jest to łatwe, ale możliwe o czym świadczą doświadczenia innych. Musimy ustalić zasady obowiązujące wszystkie strony (dziecko z ADHD, inne dzieci i nauczycieli) i ściśle ich przestrzegać. Za złamanie zasad dziecko ponosi ustalone wcześniej konsekwencje (ale uwaga trzeba to odróżnić od kar).
Wiem, że łatwo się pisze, a trudniej to wprowadzić w życie, ale jak już się uda, to radość i poczucie sukcesu i dumy są ogromne!
Gorąco pozdrawiam!
Ilona Lelito - Prezes Polskiego Towarzystwa ADHD
Kampania Społeczna "ADHD - Świat to mało!"
ilona.lelito@ptadhd.pl , www.ptadhd.pl

 

Mam takie pytanie czy ktoś z Was spotkał się z odrębną klasyfikacją odnośnie oceny zachowania ucznia z ADHD na koniec roku?? Problem polega na tym, że nauczycielka chce wystawić ocenę nieodpowiednią mimo, że chłopiec ma dobre oceny i jest jednym z najlepszych uczniów tylko nie panuje nad zachowaniem a jest na lekach (concerta). Co można z tym zrobić??
Proszę o pomoc.

 

 

odpowiednie rozporządzenie MEN mówi, ze przy ocenie zachowania nauczyciel musi uwzględnić wpływ zaburzeń rozwojowych u dzieci z odpowiednią opinią z poradni. Jest o tym w przydatnych przepisach prawnych - to taki dział na naszym forum.
W praktyce oznacza to, że ocena z zachowania nie może być obniżona za objawy zaburzenia!

Ilona Lelito - Prezes Polskiego Towarzystwa ADHD
Kampania Społeczna "ADHD - Świat to mało!"
ilona.lelito@ptadhd.pl , www.ptadhd.pl

 

Oczywiście, że nie można obniżyć zachowania uczniowi za objawy zaburzenia, jak pisze Ilona. Poza tym, no zastanówmy się przecież, ... obniżenie oceny u dziecka ze zdiagnozowanym ADHD i tak nie będzie miało pedagogicznych konsekwencji, ponieważ dziecko wcale nie powiąże tego faktu z nieodpowiednim zachowaniem w czasie pobytu w szkole.
To trochę tak, jakby chorego na katar karać za to, że nic nie czuje ... Confused
Pozdrawiam
Katarzyna Budziałowska
pedagog - terapeuta
członek Polskiego Towarzystwa ADHD
tel. 0-515-082-229

 

Można, jednak zgodę na takie nauczanie musi wyrazić rodzic. Poza tym, moim zdaniem, izolowanie dziecka za objawy ADHD nie rozwiąże problemu.
Pozdrawiam
Katarzyna Budziałowska
pedagog - terapeuta
członek Polskiego Towarzystwa ADHD
tel. 0-515-082-229

 

 

Dzieci nadpobudliwe nie radzą sobie z zasadami panującymi w społeczeństwie. Często odpychane, wyśmiewane  i odrzucane tracą poczucie bezpieczeństwa. Karcone za objawy, traktowane jako złe i nieposłuszne coraz częściej popadają w depresję co może spowodować u nich nawet próby samobójcze. Niechęć pedagogów, innych rodziców prowadzi do odizolowania takiego dziecka od społeczeństwa, co wiąże się z tym, że nasze pociechy nie potrafią odnaleźć się w grupie.

Często dzieci z ADHD pełnią rolę kozłów ofiarnych, a ich rodzice oskarżani są o złe wzorce wychowawcze.
Trudna jest rola rodzica, nauczyciela, ale jeszcze trudniejsze jest bycie dzieckiem nadpobudliwym!!!!! Aby pomóc takiemu człowiekowi należy zrozumieć jak trudno jest mu dźwigać kamienie nadpobudliwości.
Takiemu dziecku należy okazywać maksimum zainteresowania, miłości i cierpliwości ( chociaż jest to bardzo trudne).

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin