Drewno młodociane.doc

(23 KB) Pobierz
Drewno młodociane

Drewno młodociane.

 

 

              Pojęcie drewna młodocianego jest związane z gęstością drewna.

Jest to drewno które tworzy się pod wpływem działania hormonów jedynie w obrębie występowania korony ponieważ w jej obrębię działają hormony.

Drewno młodociane odkłada się zawsze od wewnątrz pnia. Na zewnątrz pnia powstaje najpierw drewno przejściowe, a następnie drewno dojrzałe. Na przekroju poprzecznym, strefa drewna młodocianego jest zawsze wewnątrz pnia, następnie strefa drewna przejściowego i strefa drewna dojrzałego.

Na strzale, jeżeli cała jest pokryta koroną to drewno młodociane jest wytwarzane na jej całej długości. Następnie z wiekiem, gdy korona jest umieszczona w górnej partii strzały, i tylko w jej obrębie wytwarzane są hormony, w parti pnia pozbawionej korony zaczyna najpierw się odkładać drewno przejściowe a później drewno dojrzałe aż w końcu gdy drzewo jest już dorosłe to drewno dojrzałe tworzy się na całej strzale a drewno młodociane jest wytwarzane w górnej partii pnia.

Drewno młodociane jest to drewno o bardzo małym udziale drewna późnego i powoduje to szereg cech takich jak np. zmniejszenie wytrzymałości mechanicznych jakiegoś drewna.

Gęstość drewna młodocianego jest zdecydowanie niższa niż gęstość drewna dojrzałego.

Długość cewek jest cechą która pozwala określić nam jakiego rodzaju mamy drewno.

Drewno młodociane nie zmienia się w drewno przejściowe czy dojrzałe. Jest do końca życia danego drzewa drewnem młodocianym. Podobnie jest z drewnem przejściowym czy dojrzałym.

W drewnie dojrzałym długość cewek i grubość ściany jest większa. Główną cechą rozpoznawczą drewna młodocianego jest udział drewna późnego (mniejszy udział). Pomocną cechą jest także zawartość celulozy której jest znacznie mniej w drewnie młodocianym.

W drewnie młodocianym kąt ułożenia fibryli i mikrofibryli jest większy niż w pozostałej części pnia. W drewnie dojrzałym fibryle są ułożone równolegle do osi morfologicznej pnia natomiast w drewnie młodocianym fibryle s ułożone pod kątem co znacznie zmniejsza wytrzymałość takiego drewna.

W drewnie młodocianym jest większa zawartość lignin i hemiceluloz.

Drewno młodociane występuje drewno młodociane.

U 200 letniej sosny drewno młodociane stanowi pierścień o średnicy 5 – 6 cm.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin