Brawura, szalenstwo, tajemnica, Charles Higham, Howard Hughes.txt

(785 KB) Pobierz
Charles           Higham

Howard Hughes
   
brawura, szaleństwo, tajemnica
Z angielskiego przełożyła Wanda Gadomska-Bounakoff

wiat Ksišżki
Niniejsza ksišżka dedykowana jest Richardowi V. Palafoxowi

Howard Hughes: multimilioner, pilot
i konstruktor samolotów, producent filmowy.
Jego ambicjš było bicie rekordów
lotniczych, zdobywanie najpiękniejszych
kobiet - i pomnażanie gigantycznego
majštku.
Wsławił się niezwykłš odwagš,
ale z wiekiem ogarniało go coraz większe
szaleństwo.
Charles Higham opisuje tajemne strony prywatnego życia Howarda Hughesa:
    romanse z największymi gwiazdami Hollywood - Katharine Hepburn, Bette Davis, Carym Grantem (!)
i wieloma innymi
    szczególne upodobania seksualne
    zwišzki z prezydentem Richardem Nixonem i aferš Watergate
Poruszajšcy portret wspaniałego amerykańskiego potwora
Kirkus Reviews"
Jeden z najbarwniejszych bogaczy naszych czasów
Entertainment Weekly"
, były dziennikarz
New York Timesa", mieszka w Los Angeles. Jest autorem m. in. biografii Katharine Hepburn i Bette Davis.
SPIS TRECI
Wstęp................................................    11
1.  Mroczne, splštane korzenie.............................    13
2.  Dorastanie   .........................................   22
3. Wzlot.............................................   32
4.  Nowe przygody   .....................................   44
5.  Lotnik   ............................................   58
6.  Dookoła wiata......................................   66
7.  Lata wojenne   .......................................   82
8.  Seks i korupcja......................................   96
9.  Katastrofa!  .........................................  108
10.  Od Herculesa do Hollywood............................116
11.  Dalsze przykroci   ....................................135
12.  Burzliwe lata........................................145
13.  Wycofanie się.......................................161
14.  Zaplombowane pokoje   ................................175
15.  Kupowanie Las Vegas   .................................200
16.  Kupowanie Nixona...................................216
17.  Od Nassau do Watergate...............................232
18.  Kontakty kubańskie...................................249
19. Jak okrać samego siebie...............................273
Posłowie..............................................289
Uwagi od autora i podziękowania   ...........................294
Informacje ródłowe.....................................298
Indeks osób                                                                                      .313

WSTĘP
Pewnego marcowego poranka 1974 roku we Freeport na wyspach Bahama, w apartamencie na ostatnim piętrze hotelu Xanadu Princess, schorowany i cierpišcy Howard Hughes dyktował polecenia swojemu wpływowemu nowojorskiemu prawnikowi, Chesterowi Davisowi. Od dłuższego już czasu był niespokojny i rozdrażniony. Jego były zausznik, Robert Maheu, żšdał dokumentów w zwišzku z oskarżeniem w wielomilionowym procesie o zniesławienie; Komisja Watergate miała niedługo rozpoczšć obrady i istniało ryzyko, że wyjawi ona jego osobisty lub poredni udział w najsławniejszym włamaniu dekady. Komisja Giełdy i Papierów Wartociowych chciała wsadzić go do więzienia za nielegalny zakup Air West, pozbawiajšcy udziałowców szećdziesięciu milionów dolarów.
Owa notka dla prawnika dawała jasno do zrozumienia, że należy zniszczyć wszelkie akta mogšce wiadczyć o powišzaniach Roberta Maheu z CIA. Hughes potajemnie zarabiał dziesištki milionów dolarów rocznie na kontraktach zawartych z Agencjš, a dotyczšcych dostaw systemów szpiegowskich, satelitów, laserów, aparatów rentgenowskich, urzšdzeń podsłuchowych i okrętu, który już wkrótce miał wydobyć kody z zatopionego atomowego okrętu podwodnego. Owe dokumenty dowodziły ukrytych zwišzków Hughesa z prezydentem Richardem Nixonem, jak również ujawniały sumy, jakie Hughes wypłacił bratu Nixona, Donaldowi, oraz datki nielegalnie przekazane w czasie kampanii prezydenckiej w 1972 roku, które miały mu zaskarbić przychylnoć Białego Domu. Kasety z nagraniami rozmów ze znajomymi na najwyższych stanowiskach także miały zostać zniszczone.
Niedługo póniej Chester Davis sfingował serię włamań do biur Hughesa, ukoronowanych zaaranżowanym nalotem na biura Summy, olbrzymiego konsorcjum sterujšcego całociš imperium. Kompromitujšce dokumenty i kasety magnetofonowe z siedziby firmy przy Romaine Street w Hollywood zniknęły bez ladu.
Hughes chronił siebie i swojš legendę. Legenda ta przetrwała do dnia dzisiejszego, uniemiertelniajšc byłego bohatera i konstruktora wierkowej Gęsi", który - jak wieć niosła - w póniejszych latach stał się bezdusznym wrakiem, szalonym i sterowanym jak kukła przez grupę mormonów,

   
człowiekiem wręcz niepoczytalnym, niezdolnym do samodzielnego mylenia czy działania. Nic bardziej błędnego. Hughes nawet jeli był uzależniony od lekarstw i miewał okresy apatii, to pisemne wskazówki odkryte w teksańskich archiwach wskazujš, że aż do mierci w 1976 roku działał i analizował, wykazujšc się tupetem, żšdzš władzy i talentem do manipulacji, jakie charakteryzowały go przez całe życie.
Jego ulubieni lekarze, Howard House i Wilbur Thain, a także przyjaciel, wielka szycha lotnictwa Jack Real. i doradcy, Gordon Margulis i Mell Stewart, potwierdzajš, że do pónych lat swego życia Hughes zachował jasnoć umysłu. Ten fakt tłumaczy rolę, jakš odegrał w niektórych doniosłych wydarzeniach swoich czasów, a szczególnie w aferze Watergate, mimo że teoretycznie nic o niej nie wiedział. Napisałem niniejszš ksišżkę, żeby skorygować utartš opinię i wykazać, że Hughes odegrał kluczowš rolę nie tylko w przemyle lotniczym i filmowym, ale także w znaczšcych rozgrywkach politycznych.

ROZDZIAŁ 1
MROCZNE, SPLĽTANE KORZENIE
Sfałszowano nawet dane dotyczšce jego narodzin. Nie urodził się wcale w Houston w Teksasie w Wigilię Bożego Narodzenia, czyli 24 grudnia 1905 roku. W rzeczywistoci przyszedł na wiat 24 wrzenia tego samego roku w teksańskim miasteczku Humble, żyjšcym z wydobycia ropy naftowej. Data ta zachowała się do dzisiaj w rejestrze chrztów ksišg parafialnych kocioła w. Jana w Keokuk w stanie Iowa.
Nie sporzšdzono jego aktu urodzenia. W dniu narodzin Hughesa rozpętała się burza, więc rozmyte drogi uniemożliwiły lekarzowi i położnej podróż do Houston w celu rejestracji noworodka. Sprawę odłożono na póniej, ryzykujšc tym samym niemiertelnoć jego duszy, ponieważ członkowie Kocioła episkopalnego wierzš, że niechrzczone dzieci idš do piekła. Dopiero parę miesięcy póniej zawieziono go na chrzest do domu dziadka w Keokuk, gdyż jego nerwowa matka obawiała się podobno, że dziecko umrze w pocišgu.
Wokół jego wczesnych dni nagromadziło się wiele kłamstw. Mówiło się, że był jednym z trojaczków, a na przestrzeni lat bracia rzekomo kolejno występowali pod tym imieniem i nazwiskiem dla jakich ponurych matactw. Mówiono, że był dzieckiem z nieprawego łoża siostry swojej matki, ale ona w chwili jego narodzin miała tylko jedenacie lat. Twierdzono wreszcie, że był dzieckiem zastępczym, o północy przywiezionym do Houston pocišgiem, żeby zastšpić niemowlę, które urodziło się martwe albo zostało zamordowane. Hughes rozkoszował się tymi opowieciami, które przetrwały do dnia dzisiejszego.
Howard Robard Hughes, jego ojciec, żył z półlegalnych odwiertów. Jego matkš była neurotyczna Allene Gano, dziedziczka z Dallas. Sam Howard Junior na zawsze miał pozostać w połowie igrajšcym z prawem banitš, w połowie za wrażliwym, egocentrycznym neurastenikiem. Ukształtowało go ponadto dwóch mężczyzn: dziadek z Iowy, monoman sędzia Felix Hughes, oraz błyskotliwy stryj Rupert Hughes, poczytny pisarz i słynny autor sztuk wystawianych na Broadwayu - osobowoć w stylu doktora Jekylla i mister Hyde'a.
Sędzia Felix Hughes miał kilkoro dzieci, z których najmłodsza dwójka zmarła w dzieciństwie. Jego jedyna córka Greta i najmłodszy syn, też Felix, byli bardzo muzykalni. Greta została piewaczkš operowš, a Felix założył

   
orkiestrę w Cleveland i w poczštkach kina dwiękowego był rozchwytywanym profesorem piewu. Wuj Howarda, Rupert, miał opinię sadysty, mordercy i kazirodcy. Oskarżono go o torturowanie żony, z którš w 1903 roku rozstał się po najgłoniejszej sprawie rozwodowej dziesięciolecia. Proces całymi tygodniami nie schodził z pierwszych stron nowojorskich gazet. Rupert oskarżył żonę o dziesięć cudzołożnych zwišzków, a ona nie pozostała mu dłużna.
W póniejszych latach, kiedy Howard junior dorósł, wieć niosła, że Rupert ma w Nowej Anglii cmentarz w kształcie koła ze szczštkami własnoręcznie zamordowanych osób. Mówiono, że utopił własnš córkę i zastšpił jš sobowtórem, a także że współżyje ze swojš siostrš Gretš.
Ojciec Howarda, zwany Bo, był postaciš niemal równie barwnš co Rupert. Howard nie był do niego podobny, co dało pole do zwyczajowych domysłów. Bo miał owalnš twarz i rozmarzone oczy. W porównaniu ze swym delikatnej budowy synem był wysoki i postawny. Podobnie jak Rupert, Bo odznaczał się brutalnociš. Jako młody chłopak bił dziewczęta, atakował innych chłopców nożem i urzšdzał nielegalne wówczas walki kogutów, w czasie których podniecone ptaki rozrywały się na strzępy. Wyrzucano go z kolejnych szkół za złe zachowanie, skończył więc jako bileter na kolei będšcej własnociš dziadka Hughesa. Włóczył się po Europie, po czym zaczšł pracować na amerykańskim rodkowym Zachodzie i na Południu jako telegrafista, reporter i górnik w kopalniach cynku.
W 1899 roku doszczętnie spłukany Bo Hughes trafił do Joplin w stanie Missouri, gdzie rozebrany do pasa harował osiemnacie godzin na dobę w kopalni ołowiu. Uciekł z miasta, goniony przez wciekłego ojca uwiedzionej dziewczyny. Marzył o znalezieniu ropy naftowej. Ogarnęła go goršczka, która w tym czasie dotknęła dziesišt...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin