Program o literkach.doc

(114 KB) Pobierz
PROGRAM EDUKACYJNY

18

 

 

 

 

 

PROGRAM EDUKACYJNY

DLA DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W ŚWIECIE LITEREK

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opracowały:

mgr Anna Paligaca

mgr Katarzyna Bołda

 

 

 

 

 

 

WPROWADZENIE

Program „W świecie literek” to wyraz zainteresowania i troski autorek o dziecko i jego rozwój. Ideą przewodnią jest potrzeba wzmożenia pracy w sferze procesu nauki czytania oraz uwrażliwienie środowiska najbliższego dziecku na stwarzanie warunków do wszechstronnego rozwoju ze szczególnym nasileniem na poznanie języka, uczenie się rozpoznawania poszczególnych jego jednostek,  a następnie wiązania z nimi symboli.

Założeniem programu jest celowe integrowanie metod, które ułatwi dostosowanie nauczania do indywidualnych predyspozycji danego dziecka. Chodzi mianowicie o to, by każde dziecko mogło rozwijać się według własnych możliwości a nauczyciel jedynie wspomagał ten rozwój.

Program zawiera:

Ø      materiał nauczania dla dzieci w wieku przedszkolnym (od 3 do 6 roku życia),

Ø      strategie uczenia się i nauczania określające czynności dzieci  i stosowane metody,

Ø      propozycje literatury pomocne w realizacji zagadnień.

 

Program „W świecie literek” może być realizowany w warunkach każdej placówki przedszkolnej z uwzględnieniem możliwości rozwojowych grupy i jednostki.

 

UZASADNIENIE

W młodszych grupach wiekowych kontakt z czytaniem jest na ogół ograniczony. Zabawki i pomoce dydaktyczne dobiera się w specjalny sposób, według zasady stopniowania trudności, a zatem   u dzieci 3, 4 i 5-letnich  eliminuje się wszelkie napisy, cyfry i książeczki z tekstem. Natomiast w grupach 6-latków rzadko czytanie jest powiązane z ruchem i autentyczną, wesołą zabawą. Czytanie w standardowym przedszkolu to raczej „praca”, mająca czasem znamiona zabawy. Uświadomienie sobie tkwienia w pewnym schemacie edukacyjnym może doprowadzić do twórczych poszukiwań i korzystnych dla wychowanków zmian.

Opierając się na własnych doświadczeniach w pracy, studiowaniu literatury, uczestnictwie w różnych formach doskonalenia zawodowego twierdzimy, że ucząc czytać innymi niż standardowymi metodami, można uzyskać efekty znacznie wcześniej niż to zakłada program dla przedszkoli. Wczesne rozpoczynanie nauki czytania (3-latki) i zabawowy charakter zastosowanych metod pozwala zminimalizować stresy, na które narażone jest dziecko w czasie nauki.

Umiejętność czytania, w większości systemów edukacyjnych, jest spostrzegana jako konieczność i podstawowy cel edukacji. W pedagogice przedszkolnej brak jest jednak uniwersalnej metody nauki czytania, która odpowiadałaby każdemu dziecku z osobna (szczególnie dla grup młodszych). Stąd pomysł stworzenia programu „W świecie literek”, którego zadaniem jest eliminowanie działań przypadkowych  i nieprzemyślanych, opanowanie „chaosu” dotyczącego nauki czytania dziecka w wieku przedszkolnym i pomoc nauczycielom w poszukiwaniu wyboru najłatwiejszej dla każdego dziecka drogi uczenia się. Jest również odpowiedzią na potrzeby współczesnego dziecka, jego akcelerację rozwoju, oczekiwań i dążeń oraz zainteresowania zapisem graficznym. Program ma stanowić także materiał pomocniczy dla personelu pedagogicznego  naszej placówki, w której od kilku lat  nauczyciele podejmują próby wprowadzania naturalnej nauki czytania już w grupach najmłodszych.

Propozycje wykorzystania metod zawartych w programie uaktywniają dzieci za pomocą impulsów płynących od nauczyciela, a nie przez naukę w dotychczasowym rozumieniu. Stwarzają warunki do wykorzystania w pełni możliwości intelektualnych dziecka, osiągnięcia sukcesu, a nauczycielowi satysfakcji z pracy.

SPOSÓB I WARUNKI REALIZACJI

Program „W świecie literek” powinien być realizowany w ciągu całego roku szkolnego i kontynuowany w kolejnych latach edukacji przedszkolnej. W jego realizacji będą wykorzystane różnorodne metody i formy pracy z dzieckiem z uwzględnieniem działań w zespole  i z jednostką. Wskazane byłoby nasilenie pracy indywidualnej  i w małych zespołach. Wdrażanie programu daje możliwość wykorzystania wrodzonych umiejętności każdego dziecka, jego wiedzy   i możliwości. Wymaga różnorodności stosowanych pomocy dydaktycznych, stworzenia kącików czytelniczych sprzyjających wyzwalaniu aktywności dzieci.

W programie wydzielono cztery poziomy działań na zasadzie narastania trudności. W regułach tego uporządkowania odzwierciedlono teoretycznie uzasadnione wskazania pedagogiczno-psychologiczne oraz własne doświadczenia. Granice poziomów należy traktować płynnie. Nauczyciel ma swobodę poruszania się w ich obrębie, możliwość wyboru materiału i dostosowania go do możliwości grupy, z którą aktualnie pracuje.

W grupach dziecięcych, tworzonych najczęściej na zasadzie doboru losowego, występują różne jednostki, których rozwój jest uwarunkowany cechami indywidualnymi lub środowiskowymi. Jeżeli nauczyciel stwierdzi, że dzieci z jego grupy nie radzą sobie z zadaniami przewidzianymi dla danego wieku, wówczas wybierze dla nich treści zawarte w niższym poziomie. Przejście do wcześniejszych poziomów będzie także istotne dla nauczyciela rozpoczynającego pracę w oddziale dzieci sześcioletnich, które wcześniej nie chodziły do przedszkola.

Program nie jest zbiorem instrukcji określającym w jednoznaczny sposób ciągu czynności do wykonania lecz jedynie zbiorem propozycji, z których nauczyciel musi wybrać te zagadnienia, które najpełniej będą wspierać rozwój dziecka.

Ważnym elementem realizacji programu „W świecie literek” będzie korelacja zagadnień elementarnej nauki czytania z innymi treściami i zagadnieniami wpływającymi na wszechstronny rozwój dziecka. Niezbędnym warunkiem pomyślnej realizacji zadań programu będzie aktywizowanie do współpracy rodziców i środowisko najbliższe dziecku.

Wykorzystanie szerokiego wachlarza form i metod pracy  z dzieckiem, samokształcenie nauczyciela z wykorzystaniem literatury oraz doświadczeń zdobytych w różnych formach doskonalenia wpłynie na atrakcyjność i różnorodność organizowanych działań i dostosowanie ich do zainteresowań i potrzeb każdego dziecka.

Oceną realizacji programu będą osiągnięte przez dziecko sprawności i umiejętności czytelnicze oraz poczucie sukcesu. Sukces dziecka jest jednocześnie sukcesem pedagogicznym nauczyciela, a sukces nauczyciela powinien być zawsze sukcesem dziecka.

 

GŁÓWNE CELE EDUKACYJNE

Celem jest to, co próbujemy osiągnąć, do czego zmierzamy, jest  to efekt końcowy działań.

Celem wychowania przedszkolnego jest wspomaganie i ukierunkowanie rozwoju dziecka zgodnie z jego wrodzonym potencjałem i możliwościami rozwojowymi w relacjach                        ze środowiskiem społeczno-kulturowym i przyrodniczym. Wynikające       z powyższego celu zadania, dostosowane do potrzeb i możliwości dziecka, nauczyciel realizuje w ramach określonych obszarów edukacyjnych.

Z celów i zadań ogólnych wynikają cele i zadania szczegółowe.

Cele główne:

¨      kształtowanie motywacji do samodzielnego czytania,

¨      rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej i słuchowej,

¨      doskonalenie orientacji przestrzennej,

¨      synchronizacja pracy obu półkul mózgowych,

¨      poprawne wymawianie wszystkich głosek i grup spółgłoskowych,

¨      doskonalenie umiejętności wyrazistego mówienia – regulowanie oddechu, odpowiednie stosowanie pauz i intonacji,

¨      zapoznanie z istotą symbolu graficznego,

¨      rozpoznawanie liter drukowanych i pisanych, wielkich i małych,

¨      tworzenie i czytanie wyrazów, zdań oraz krótkich tekstów,

¨      rozwijanie zainteresowań czytelniczych.

WSKAŹNIKI OSIĄGNIĘCIA ZAŁOŻONYCH CELÓW

Dziecko:

·        posiada wrażliwość słuchu fizycznego, muzycznego, językowego;

·        posiada orientację w przestrzeni oraz schemacie własnego ciała, różnicuje stronę prawą i lewą;

·        ma rozwiniętą koordynację słuchowo-wzrokowo-ruchową;

·        interpretuje treści z wykorzystaniem percepcji słuchowej i wzrokowej; skupia uwagę, słucha i rozumie treści podawane w różnych formach przekazu;

·        skupia uwagę, słucha i rozumie treści podawane w różnych formach przekazu;

·        myśli i zapamiętuje; poprawnie wymawia wszystkie głoski i grupy spółgłoskowe;

·        poprawnie wymawia wszystkie głoski i grupy spółgłoskowe; wyraźnie mówi – reguluje oddech, odpowiednio stosuje pauzy i intonację głosu;

·        wyraźnie mówi – reguluje oddech, odpowiednio stosuje pauzy  i intonację głosu;

·        zna istotę symbolu graficznego;

·        rozpoznaje litery drukowane i pisane wielkie i małe;

·        tworzy i czyta wyrazy, zdania oraz krótkie teksty;

·        ma rozwiniętą motywację do samodzielnego czytania;

·        czyta głośno z interpretacją tekstu.

 

ZADANIA NAUCZYCIELA

Zadaniem nauczyciela jest tak przygotować otoczenie, sytuacje i pomoce, aby dziecko chciało na nich działać i je poznawać.

 

Zatem nauczyciel powinien:

q       rozwijać motywację u dzieci,

q       wykorzystywać sytuacje spontaniczne,

q       dostosowywać działania do rzeczywistych potrzeb i pragnień dziecka,

q       tworzyć sytuacje problemowe inspirujące dziecko do działania i możliwości dochodzenia do rozwiązania na własny indywidualny sposób,

q       przyjmować odpowiednie postawy,

q       pobudzać świadomość językową u dzieci,

q       indywidualizować tempo pracy, dostosowywać do stopnia rozwoju dojrzałości poszczególnych dzieci i ich tempa uczenia się,

q       stopniować trudności,

q       respektować prawa dziecka do ciągłego, swobodnego i harmonijnego rozwoju,

q       tworzyć okazję do komunikowania się w sposób niewerbalny,

q       uczyć  korzystania z informacji kodowanych w formie obrazków        i powszechnie znanych znaków graficznych,

q       umożliwiać tworzenie i odtwarzanie tekstów mówionych i pisanych,

q       wykorzystywać i tworzyć okazję do poznawania rzeczywistości poprzez obserwowanie, odkrywanie, eksperymentowanie, przekształcanie,

q       dbać o wielość i różnorodność aktywności dzieci projektując sytuacje edukacyjne,

q       organizować sytuacje wywołujące zdziwienie i zaskoczenie,

q       umożliwiać poznawanie i stosowanie symboli i znaków,

q       prowokować do zadawania pytań i formułowania odpowiedzi,

q       umożliwiać doświadczenia w mówieniu, słuchaniu i bycia słuchanym.

 

MATERIAŁ NAUCZANIA I UCZENIA SIĘ

 

„W świecie literek” zawiera cztery poziomy działań, które są umownym podziałem przez nas zaproponowanym. Każdy nauczyciel korzystający z programu ma jednak swobodę poruszania się w ich obrębie, wykorzystania i dostosowania do potrzeb i możliwości grupy,   z którą aktualnie pracuje.

Dzieci 3-letnie:

1.      Rozwijanie słuchu fizycznego, muzycznego i językowego. Ćwiczenia pamięci słuchowej. Uczenie się słuchania i rozumienia jasnych, zrozumiałych treści i poleceń przekazywanych przez nauczyciela.

2.      Kształtowanie percepcji wzrokowej, procesów syntezy i analizy.

3.      Wspomaganie rozwoju orientacji przestrzennej w najbliższym otoczeniu dziecka.

4.      Wprowadzanie ćwiczeń i zabaw ułatwiających wzrokowe przekraczanie linii środka.

5.      Ćwiczenia wspomagające proces mówienia i czytania:

·         oddechowe,

·         fonacyjne,

·         ortofoniczne,

·         słuchowe,

·         artykulacyjne,

·         koordynacji słuchowo-ruchowo-wzrokowej,

·         w mówieniu.

6.      Przeprowadzenie indywidualnego aktu inicjacji.

7.      Ćwiczenia zbudowane wokół analizy imion dzieci grupy przedszkolnej.

8.      Czytanie globalne kilkunastu rzeczowników określających przedmioty i osoby z najbliższego otoczenia.

9.      Wprowadzanie prostych ćwiczeń grafomotorycznych   wg M. Bogdanowicz.

10.  ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin