translokacje.doc

(62 KB) Pobierz

Translokacja (z łac. translocatio = przemieszczenie) - w genetyce, mutacja polegająca na przemieszczeniu fragmentu chromosomu w inne miejsce tego samego lub innego chromosomu. Ten rodzaj mutacji jest przyczyną m.in. białaczki szpikowej.

Translokacja wzajemna.

Translokacja wzajemna.

Praktyczne znaczenie mają dwa rodzaje translokacji - wzajemna i robertsonowska (zwana także fuzją centryczną), obserwowane w patologii człowieka:

·         Translokacja wzajemna: dwa chromosomy wymieniają między sobą odcinki. Całkowita liczba chromosomów pozostaje niezmieniona, a dwa spośród nich mają nieprawidłowe kształty

·         Translokacja robertsonowska: łącza się całe lub prawie całe ramiona długie chromosomów. Miejscem połączenia jest rejon centromeru. Dochodzi do utraty ramion krótkich. W kariotypie stwierdza się brak chromosomu.

Translokacje mogą być zrównoważone i niezrównoważone:

·         W translokacjach zrównoważonych zasadniczo nie zmienia się ilość materiału genetycznego, ale następuje zmiana jego rozmieszczenia w genomie. Liczba chromosomów może być prawidłowa lub zmieniona. Aberracja ta może nie przejawiać się fenotypowo.

·         W translokacji niezrównoważonej zmianie ulega ogólny skład genowy. Ilość materiału jest większa, a liczba chromosomów jest prawidłowa. W tym przypadku zawsze dochodzi do ujawnienia fenotypowego choroby.

Choroby spowodowane translokacjami

Zapis translokacji

Choroba

t(2;5)(p23;q35)

Anaplastyczny chłoniak olbrzymiokomórkowy (ALCL)

t(8;14)

Chłoniak Burkitta

t(9;22)(q34;q11)

Przewlekła i ostra białaczka szpikowa

t(11;14)

Chłoniak z komórek płaszcza

t(11;22)(q24;q11.2-12)

Mięsak Ewinga

t(14;18)(q32;q21)

Chłoniak pęcherzykowy

t(17;22)

Dermatofibrosarcoma protuberans

t(15;17)

Ostra białaczka promielocytowa

t(1;12)(q21;p13)

Ostra białaczka mielocytowa

t(9;12)(p24;p13)

Przewlekła i ostra białaczka szpikowa

t(X;18)(p11.2;q11.2)

Mięsak błony maziowej

 

 

 

 

 

 

 

 

                                  FISH-technika

 

 

Najczęściej odpowiednie przygotowanie komórek do badania polega na usunięciu cytoplazmy i utrwaleniu jąder komórkowych na szkiełku podstawowym. Fluorescencyjna sonda jest nanoszona na preparat i całość podawana jest krótkotrwałej denaturacji w podwyższonej temperaturze, a następnie kilkugodzinnej hybrydyzacji. Kolejnym etapem jest usunięcie nadmiaru niezhybrydyzowanej sondy przez kilkukrotne odpłukanie preparatu i uwidocznienie jąder komórkowych barwnikiem specyficznym dla DNA (przeważnie stosowany jest DAPI). Tak przygotowany preparat można analizować pod mikroskopem fluorescencyjnym. Popularnymi znacznikami fluorescencyjnymi, używanymi do znakowania sond są rodamina i fluoresceina, a także kumaryna.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin