KIEDY JECHAĆ.rtf

(2 KB) Pobierz

Kiedy jechać?

 

 

Egipt leży w Afryce Północnej między 22 a 32 szerokości geograficznej północnej, w pasie suchego klimatu subtropikalnego charakteryzującego się upalnymi latami i łagodnymi wiatrami. Różnica temperatur między dniem i nocą może wynosić nawet 17C.

Na południe od Kairu deszcz nie pada prawie nigdy, jednak od czasu wybudowania Wielkiej Tamy w Asuanie zwiększyła się wilgotność powietrza oraz stopień zachmurzenia.

Delta i wybrzeże północne znajdują się w strefie klimatu śródziemnomorskiego, charakteryzującego się obfitymi opadami w okresie zimy.

Na Synaju od grudnia do kwietnia opady zdarzają się wprawdzie rzadko, ale są bardzo duże i powodują szybki przybór wód w wadi (wyschniętych korytach rzek). Niemal każdej zimy w górach spada śnieg.

Wiosna to okres chamsinu - gorącego, suchego i uciążliwego wiatru z pustyni, wiejącego zwykle przez wiele godzin, a czasem nawet dni.

Ze względu na klimat najlepiej odbyć podróż do Górnego Egiptu i Kairu w czasie od października do kwietnia.

Okres największego nasilenia ruchu turystycznego przypada na Boże Narodzenie i Wielkanoc.

Jeśli podróżujemy po Delcie lub udajemy się do Aleksandrii między listopadem a kwietniem, powinniśmy być przygotowani na częste opady deszczu i chłody. Podobnie w rejonie Synaju i nad Morzem Czerwonym, choć temperatura wody nie opada nigdy poniżej 21 C.

Podczas lata panują upały, temperatura na południu kraju sięga często ponad 40C, ale ze względu na stosunkowo niską wilgotność powietrza (ok. 30%) można ją łatwiej znosić.  To idealny okres do odbycia podróży po kraju, o ile oczywiście jesteśmy w stanie wytrzymać taki upał, ponieważ organizatorzy turystyki i hotele oferują znaczne zniżki, a w świątyniach i grobowcach panuje cisza i spokój. W Aleksandrii przypada wówczas szczyt sezonu turystycznego

Zgłoś jeśli naruszono regulamin