Kłoskowska – Kultura masowa - Homogenizacja kultury masowej a poziomy kultury - opracowanie.doc

(28 KB) Pobierz
Antonina Kłoskowska – „Kultura masowa”

Antonina Kłoskowska – „Kultura masowa”

-Homogenizacja kultury masowej a poziomy kultury-

 

Homogenizacja – dosłownie ujednolicenie

 

Homogenizacja w dziedzinie kultury polega na zabiegu gruntownego pomieszania elementów różnego poziomu i przekazania ich w postaci jednolitej masy, której każda porcja jest jednakowo strawna i pożywna. Doprowadza do postawienia na równi wytworów o bardzo niejednakowej wartości formalnej, o różnym poziomie artystycznym.

 

Do analizy  zjawiska homogenizacji w kulturze masowej wystarczy wyodrębnić kultury wyższego i niższego poziomu, a metoda tego wyodrębniania powinna odwoływać się do instytucjonalnych form organizacji kultury.

 

Homogenizacja wiąże się z zatarciem dystansu między elementami kultury różnych poziomów.

 

Homogenizację można rozpatrywać w dwóch aspektach:

-> obiektywnym - zajmuje się zawartością przekazów rozpowszechnianych przez  techniczne środki umasowienia kultury bez względu na ich recepcję; tutaj można wyróżnić 3 typy homogenizacji:

              - upraszczająca – poddanie elementów wyższego poziomu kultury wprowadzanych do kultury masowej pewnym przeróbkom traktowanym jako środek ich uprzystępnienia, a prowadzącym do symplifikacji (np. prosta ekranizacja jakiegoś wielkiego dzieła)

              - immanentna – włączenie do dzieła kultury wyższego poziomu elementów zdolnych przyciągnąć szeroką i popularną publiczność dokonane przez samego autora

              - mechaniczna – najbardziej typowa i powszechna; od h. upraszczającej różni się tym, że nie polega na wprowadzaniu jakichkolwiek zmian w zawartości wewnętrznej dzieł wyższego poziomu, lecz na ich przeniesieniu w nienaruszonej postaci do masowych środków komunikowania

-> subiektywnym

 

Homogenizacja kultury masowej sprawia, że przynajmniej część dorobku kultury wyższego poziomu w każdym społeczeństwie staje się potencjalnie dostępna szerokiemu zakresowi odbiorców.

 

Zasadnicze działanie homogenizacji polega na usunięciu dystansu między elementami kultury różnych poziomów.

 

Homogenizacja mechaniczna dostarcza możliwości wyboru, ale nie oddziałuje w celu pokierowania jego kierunkiem zgodnie z przyjętym systemem wartości; eliminuje w ogóle zasadę hierarchii. Homogenizacja mechaniczna ma tę zaletę w porównaniu z upraszczającą, że nie zniekształca dzieła artystycznego przez ingerencję w jego zawartość.

 

W rezultacie tego procesu kultura masowa pozbawiona jest jedności stylu i prezentowana w sposób przyczyniający się do zachwiania hierarchii wartości.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin