Scenariusz zajecia-My i nasze zabawki(1).doc

(28 KB) Pobierz
Scenariusz zajęcia -

Scenariusz zajęcia -

Wykorzystanie i przystosowanie do pracy w grupie dzieci

5-letnich

elementów metody dr Ireny Majchrzak

 

 

 

Temat: „My i nasze zabawki”

 

 

Cele główne:

 

·        Wzbudzanie zainteresowań obrazem i tekstem.

·        Tworzenie warunków do doświadczeń językowych w zakresie reprezentatywnej i komunikatywnej funkcji języka.

·        Stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu myślenia.

 

 

Cele kierunkowe:

 

-doskonalenie umiejętności formułowania  wypowiedzi     

    ustnych na podany temat

-stosowanie przez dziecko zdobytych w toku zajęć i zabaw

    umiejętności  i doświadczeń

-kształtowanie procesów myślowych, mowy, słuchania i   

    rozumienia

-kształtowanie umiejętności wyrażania uczuć w różnych formach

  językowej, muzycznej, ruchowej,

-doskonalenie umiejętności koncentrowania się na wykonywanym zadaniu

-kształcenie umiejętności liczenia, porównywania liczebności zbiorów

-doskonalenie, spostrzegawczości, wzrokowej, wrażliwości, słuchowej,   sprawności ruchowej manualnej

-rozwijanie pomysłowości i fantazji

-reagowanie na sygnały i polecenia

 


 

Cele operacyjne, dziecko:

 

-wypowiada się na temat ilustracji

-zna wygląd graficzny własnego imienia

-zna graficzny wgląd imienia kolegów

-wie, jak wyglądają wszystkie litery w swoim imieniu

-szybko odszukuje krzesło z własnym imieniem

- przelicza elementy zbiorów zabawek, liter

-bierze aktywny udział w zabawach

-koncentruje uwagę na wykonywanym zadaniu

-przestrzega zawartych umów

 

Formy pracy:

-indywidualna jednolita i zróżnicowana

-grupowa jednolita,

-zbiorowa

 

 

Metody:

·                       Podająca: językowa-wypowiedzi na temat ilustracji, komentarz słowny aktywizujący działalność dzieci

·                       Praktyczna: odszukiwanie imion, brakujących liter, liczenie liter, zabawek,

·                       Problemowa: realizacja zadań i poleceń nastawionych na osiągnięcie zamierzonego celu

 

 

Pomoce dydaktyczne:

Koperty z imionami dzieci, napisy –nazwy zabawek, zabawka- wędka, ilustracje przedstawiające zabawki,
zabawki –piłki, klocki, auta, lalki, kaseta magnetofonowa, karty pracy, ilustracje

 

 

Przebieg:

 

1.     Powitanie” (częściami ciała).

 

2.„Odszukaj swoje imię”-– imiona wszystkich dzieci są wypisane na dużym arkuszu papieru, dzieci podchodzą, odczytują i zakreślają w kółko swoje imię. Imiona dzieci, które nie są zakreślone, oznaczają nieobecność dziecka w przedszkolu.

 

3.„Czyja wizytówka?” – dziecko chętne losuje kartkę z imieniem i wręcz ją koledze, którego imię jest na niej napisane. Następnie ta osoba losuje karteczkę i ją odczytuje itd.

 

4. „Zabawki”- rozmowa na podstawie ilustracji. Wprowadzenie nowych wyrazów - nazw zabawek. Odczytywanie, odszukiwanie w ich nazwach „swoich” liter (ze swojego imienia).

 

5.Pociąg"- zabawa ruchowa z elementem śpiewu. (Stacje z literami alfabetu. Na stacji np.: „A” wysiada to dziecko, które w swoim imieniu ma tę literę).

 

 

6. „Król i Królowa” –  ćwiczenie z literkami znajdującymi się w nazwach zabawek. (Wszystkie dzieci siedzą w kole na dywanie – nauczycielka pokazuje jedną literę. Dzieci mają za zadanie odnalezienie na swoich wizytówkach tej litery. Kto posiada w swoim imieniu tę literę zostaje Królem lub Królową)

 

7.Zabawa „Kto tu był?” – zabawa ruchowa z wykorzystaniem podpisanych szablonów stóp. Nauczycielka wybiera losowo jedną parę a zadaniem dzieci jest odgadnąć, o kogo ślad chodzi.

 

8.„Zgubione literki” – każde dziecko otrzymuje kartkę, na której jest napisane jego imię, ale w zapisie brakuje jednej literki. Zadaniem dziecka jest wskazanie brakującej literki i wyszukanie jej wśród innych w kopercie.

 

9. „Staw"-  utrwalenie wprowadzonych nazw zabawek (łowienie karteczek z napisami w kształcie ryb za pomocą wędki). Podział na grupy.

 

6.Zabawa muzyczno- ruchowa „Gdzie usiadłem?” –utrwalenie znajomości imion kolegów ( krzesełka ustawione w kole, na dźwięk muzyki z magnetofonu dzieci podnoszą się i chodzą w kole, na przerwę w muzyce dzieci siadają na krześle, przy którym aktualnie stały, zadaniem dziecka jest odczytanie, na czyim krześle usiadło).

7. „Jak się czułeś na zajęciu?”- podsumowanie i ewaluacja (słowna).


 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin