6-latki, wrzesień.doc

(89 KB) Pobierz

 

 

 

 

 

PLAN PRACY

WYCHOWAWCZO – OPIEKUŃCZO – DYDAKTYCZNEJ

W GRUPIE VII DZIECI 6 – LETNICH

NA MIESIĄC – WRZESIEŃ

 

 

TEMATYKA :

 

I   TYDZIEŃ                            -              Jestem sześciolatkiem.

II  TYDZIEŃ              -              Jak minęły wakacje? 

III TYDZIEŃ              -              Moja rodzina i ja!

IV TYDZIEŃ              -              Powitanie Pani Jesieni.

 

 

                                                                                  

 

 

 

I TEMAT KOMPLEKSOWY – Jestem sześciolatkiem.

 

EDUKACJA UMYSŁOWA :

 

§         Rozmowa z wykorzystaniem wiersza Cz. Janczarskiego „Czego się uczy zajączek” – dziecko buduje obraz własnego „ja” i siebie, jako członka grupy,        w znaczeniu  „my”. Potrafi zwracać się do koleżanek i kolegów po imieniu.

§         Słuchanie opowiadania M. Kownackiej Pt. „O naszych wieszaczkach                    i pięknych znaczkach” – wymienia kilka form zachowania, które świadczą, że ktoś jest grzeczny; używa zwrotów grzecznościowych. Właściwie interpretuje poznane pojęcie: osobisty znaczek.

§         Zabawy integracyjne „ Taki jestem”, „Gest powitania”, „Imię i ruch” -   autoprezentacja, przełamanie onieśmielenia, integracja grupy, umiejętności komunikacyjne. Czyta globalnie wyrazy 3 - 4 literowe.

 

§         Słuchanie opowiadania „Renia idzie do przedszkola” w oparciu o historyjkę obrazkową - słucha ze zrozumieniem nowego opowiadania. Zapoznaje się        z książką i postacią wiodącą – bohaterem.

 

§         Zabawa ćwicząca słuch fonematyczny „Moje imię brzmi....” wyodrębnia

     pierwszą głoskę z własnego imienia i nazwiska. Wyklaskuje swoje imię dzieląc na sylaby, dokonuje analizy i syntezy słów.

§         Opowieść matematyczna „Co jest wyższe, a co niższe” - porównuje swój wzrost z innymi kolegami lub koleżankami oraz z zeberką Zuzią. Próby przechodzenia od porównania do twórczego działania .

 

 

EDUKACJA RUCHOWA:

§         Zestaw ćwiczeń porannych nr 1 - kształcenie zwinności i ogólnej sprawności ruchowej.

 

§         Zestaw ćwiczeń gimnastycznych nr I (wł.) P: szarfy. Szybka reakcja na sygnały dźwiękowe i wzrokowe.

 

 

§         Zabawy ruchowe: 

 

    - orientacyjno – porządkowa „Droga do przyjaciół z Kwiatowego Miasta –      dziecko doskonali orientację w schemacie ciała i przestrzeni.

 

- z elem. biegu „Hop - bęc dziecko doskonali szybką reakcję i orientację.

 

- zabawa integracyjna „Podaj dłonie” - wzbudzanie pozytywnych emocji, bliższe poznanie siebie nawzajem.

 

§         Zabawy dowolne w ogrodzie przedszkolnym - bezpiecznie korzysta ze sprzętu ogrodowego.

 

 

 

EDUKACJA ESTETYCZNA: (aktywność muzyczna)

 

§         Osłuchanie z nową piosenką do nauki „Wesołe przedszkole” – dziecko rozumie treść piosenki, pamięta melodię oraz słowa I zwrotki i refrenu nowej piosenki.

 

§         Słuchanie „Piosenki sześciolatka” rozpoznaje nastrój piosenki, stara się wyklaskać podany przez nauczyciela rytm.

 

§         Zabawa „Ile dźwięków słyszysz?” – doskonali percepcję słuchową – liczy dźwięki. Gra na instrumentach perkusyjnych.

 

§         Zabawa muzyczno – ruchowa „Jesteśmy razem” – wspólna  zabawa przy muzyce w celu bliższego, wzajemnego poznania się z nowymi dziećmi.

 

§         Taniec integracyjny do piosenki „Czy chudzi, czy grubi” wg B. Wapińskiej – radosny i rozumny odbiór utworu, zapamiętuje układ choreograficzny do nowego tańca.

 

 

EDUKACJA ESTETYCZNA: (aktywność plastyczna)

 

§         „Wszyscy tak samo ważni– zabawa dydaktyczna z lusterkami. Dziecko            w prosty sposób tłumaczy zjawiska: lustrzane odbicie, powstawanie zamglonych kółek na lusterku.

 

§         Rysowanie „esów – floresów”, „dróżek” – za pomocą dwóch połączonych gumką mazaków w jednej ręce.

 

§         Słowno – plastyczne zabawy integracyjno – eurytmiczne „Powiedz, jak się nazywasz?” – dziecko zna otoczenie, w którym przebywa i potrafi się w nim właściwie zachować.

§         Rysowanie po śladzie – praca z książką „ABC…książka sześciolatka” str. 3.

§         Ćwiczenia grafomotoryczne – praca dziecka z książką str. 4, 5, 6, - niwelowanie napięcia mięśniowego – wykonywanie prac w pozycji siedzącej         z uniesionym i opartym przedramieniem.

 

 

 

 

Wyrazy do globalnego czytania: Ola, Ala, Ula, Ela, Inka, Zuzia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

II TEMAT KOMPLEKSOWY – Jak minęły wakacje? 

 

 

EDUKACJA UMYSŁOWA :

 

§         „Moje wrażenia z wakacji” – opowiadanie przeżyć, rozmowa z dziećmi              z wykorzystaniem obrazków. Dziecko rozumie pojęcia i zna nazwy: lato, wrzesień, wakacje. Zna zasady bezpiecznego i właściwego zachowania się             w różnych środowiskach.

§         Rozmowa z wykorzystaniem obrazków na temat „Jakie zwierzęta spotkaliśmy w czasie wakacji?” – stosuje wypowiedź wielozdaniową, posługuje się określeniami: w przód, w tył, na dół, do góry, za siebie itp.

§         Oglądanie filmu „Od A do zoo” – poznanie liter a, A. wśród innych liter rozpoznaje litery: a, A, potrafi określić różnice między głoską a literą, kojarzy głoskę z literą.

§         Wprowadzenie litery „A, a” na wyrazach podstawowych: aparat, Adamwspólnie, zgodnie z innymi, wykonuje różnorodne zadania.

§         Zabawa dydaktyczna „Jadą pociągi” – ćwiczenie słuchu fonematycznego. Rozumie kierowane do niego polecenia: proste i coraz bardziej złożone, wykonuje je w określonym tempie, z zachowaniem kolejności.

§         Słuchanie fragmentów książki Z. Siewak – sojka „Ania na wakacjach”.

§         Zabawa dydaktyczna „Pamiątka z wakacji” – wyodrębnia podzbiory danego zbioru. Przelicza je i porównuje ich liczebność.

 

EDUKACJA RUCHOWA:

§         Zestaw ćwiczeń porannych nr 2 – doskonalenie umiejętności współpracy         w zespole.

 

§         Zestaw ćwiczeń gimnastycznych nr I (wł.) (powt.) P: szarfy. Dziecko ćwiczy zwinnie, zręcznie z przyborem.

 

§         Zabawy ruchowe: 

       - orientacyjno – porządkowa „Po równiutkiej dróżce” dziecko słucha                  i rozumie polecenia.

          -  z elem. czworakowania „Koty i myszki” – zapewnienie bezpieczeństwa     fizycznego i emocjonalnego w zabawie.

         -  z elem. toczenia „Czy trafisz” - uzyskuje umiejętność płynnego ruchu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

EDUKACJA ESTETYCZNA: (aktywność muzyczna)

 

§         Zagadki słuchowe i zabawy ruchowe – określa odgłosy, np. koncert żab, szum morza, odgłosy lasu; określa środowiska (ląd, woda, powietrze)                           i przyporządkowuje do nich zwierzęta. Wyklaskuje rytm piosenki „Wracamy           z  wakacji”.

 

§         Zabawy w rymowanki – tworzy rymowanki, improwizuje za pomocą tworzonych dźwięków.

 

§         Nauka piosenki „Wesołe przedszkole” c. d – omówienie i graficzne przedstawienie budowy piosenki. Dz. potrafi spostrzec i nazwać niektóre elementy budowy piosenki.

 

§         Zabawa naśladowcza „Echo” – rozróżnia trzy rodzaje tempa: wolne, średnie, szybkie i potrafi je nazwać.

 

§         Ćwiczenie ortofoniczne „Strumyk” – wypowiada sylabę „szu” na znak dotykowy.

 

 

EDUKACJA ESTETYCZNA: (aktywność plastyczna)

 

§         Mój obrazek z figur geometrycznych– dziecko pracuje z książką sześciolatka str. 13. doskonali umiejętność stosowania określeń dotyczących nazw figur geometrycznych.

 

§         „Żyrafa” – rysuje i koloruje charakterystyczne ubarwienie żyrafy

 

§         Praca z książką ABC sześciolatka – str. 14, 15 – analiza i synteza wyrazów podstawowych, porównywanie z tablicą schematów wyrazowych i sylabowych.

 

§         Ćwiczenia grafomotoryczne z książki str. 10, 12 – dziecko kończy rysunki, koloruje, rysuje szlaczki z zachowaniem rytmu.

 

§         „Wakacyjne wspomnienia” – malowanie farbą akwarelową. Prawidłowo rozplanowuje pracę na całej powierzchni, dostrzega piękno krajobrazu ziemi polskiej.

 

Wyrazy do globalnego czytania: figury, aparat, Adam, Irek, Ania,         Olek, alfabet, anioł

 

 

 

 

 

 

 

 

III TEMAT KOMPLEKSOWY – Moja rodzina i ja!

 

EDUKACJA UMYSŁOWA :

 

§         Oglądanie filmu „Wszyscy mamy mamy” – poznanie liter m, M. Dziecko wśród innych liter rozpoznaje litery m, M, rozumie znaczenie liter wielkich.

§         Słuchanie wiersza H. Łochockiej pt. „Obrazek dla mamy” – dziecko w różnej formie aktywności potrafi wyrazić uczucia do rodziców. Rozumie pojęcia: opiekuńczość, pielęgnacja.

§         Wprowadzenie liter m, M na wyrazach „mama” i „Magda” – dokonuje analizy sylabowej wyrazów i ich syntezy. Czyta sylaby, przez połączenie sylab stara się stworzyć wyrazy.

§         Zabawy dydaktyczne „Na wiejskim podwórku” – umie połączyć w pary elementy: mamę – zwierzę i jej dziecko. Naśladuje głosem dźwięki wydawane przez zwierzęta dorosłe i młode.

§         Ćwiczenia słuchu fonematycznego w zabawie ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin