cw slownikowe.odt

(25 KB) Pobierz

SCENARIUSZ ZAJĘCIA TERAPEUTYCZNEGO

Temat: Ćwiczenia w czytaniu wyrazów dwusylabowych o sylabach otwartych.

Lp. Nazwa zabawy lub ćwiczenia

Cel zabawy lub ćwiczenia

Przebieg zabawy lub ćwiczenia

Pomoce

1. Zabawa ruchowa- Pociągi

Wprowadzenie dobrego nastroju, szybka reakcja na zmiany i przerwę w muzyce. Ćwiczenia w analizie słuchowej.

Terapeuta zaprasza dzieci na wycieczkę do lasu. Pojedziemy pociągiem.

Do jednego pociągu wsiądą te dzieci, których imię rozpoczyna się na samogłoskę a do drugiego wsiądą te dzieci, których imię rozpoczyna się na spółgłoskę.

Dziecko mówi głośno swoje imię i określa czy rozpoczyna się na samogłoskę czy spółgłoskę.

Pociągi poruszają się w rytm melodii, na przerwę w muzyce zatrzymują się.

Kaseta A. Stadnicki Terapia dzieci muzyką ruchem i mową.

2. Kogo spotkamy w lesie.

Usprawnianie percepcji wzrokowej

-postrzeganie figury i tła.

 

Ćwiczenia w mówieniu.

Przyjrzyj się ilustracji, odszukaj zwierzęta, które ukryły się w lesie. Nazwij je, czy możesz o nich coś powiedzieć.

 

PUS Idę do szkoły.

 

3. Głosy lasu.

Usprawnianie percepcji słuchowej.

Posłuchaj uważnie głosów lasu, nazwij zwierzę, którego glos usłyszałeś.

Płyta z nagranymi odgłosami leśnych zwierząt.

4. Połącz w całość.

Koordynacja wzrokowo-ruchowa.

Ćwiczenia w czytaniu.

 

Wiatr pomieszał połówki liści, połącz liście i odczytaj sylabę, która jest na liściu (la, lo, lu, li, le, ly, lą, lę)

 

Z przygotowanych elementów ułóż obrazek (lisy). Ułóż z sylab podpis do obrazka, odczytaj go

(li - sy)

Połówki liści, na jednej połowie samogłoska, na drugiej spółgłoska.

 

 

Koperta z elementami do układania obrazka, oraz sylaby( li -sy.

5. Zabawa ruchowa Wiewiórki w dziupli.

Odprężenie organizmu.

Szybka reakcja na przerwę w muzyce.

Na dywanie leżą szarfy to dziuple dzieci są wiewiórkami. Dla jednej wiewiórki nie ma dziupli. Kiedy słychać muzykę dzieci –wiewiórki biegają. Na przerwę w muzyce szukają dziupli.

Szarfy, kaseta A. Stadnicki Terapia dzieci

muzyką ruchem i mowa.

6.Szukamy podpisu do obrazka.

Ćwiczenia w czytaniu wyrazów dwusylabowych o sylabach otwartych.

Koordynacja wzrokowo-ruchowa.

Dziecko ma przed sobą obrazki, każdy obrazek jest nazwany przez dziecko. W kopercie znajdują się wyrazy. Dziecko czyta wyraz i układa pod odpowiednim obrazkiem.

Obrazki, wyrazy: lasy, lisy, lala, osy domy.

7.Kolorowanie obrazka

Rozwijanie sprawności manualnych

Kolorowanie wybranych obrazków.

Kredki, kartka z obrazkami.

8. Słuchanie

muzyki.

Relaksacja, odprężenie organizmu.

Dzieci leżą wygodnie na dywanie z poduszeczkami pod głową i słuchają muzyki.

Płyta, Muzyka relaksacyjna.

 

SCENARIUSZ ZAJĘCIA TERAPEUTYCZNEGO

Temat: Liczenie w zakresie 6

L.p. Rodzaj i nazwa ćwiczenia

Cel zabawy lub ćwiczenia

Przebieg

Pomoce

.1 Zabawa ruchowa „ Ugi -Bugi”

Orientacja w schemacie własnego ciała.

Zabawa ze śpiewem przy jednoczesnym wskazywaniu części ciała.

Płyta

2. Ile dźwięków słyszysz?

Rozwijanie percepcji słuchowej, oraz umiejętności liczenia.

Nauczycielka gra na dzwonkach dźwięki, dziecko liczy i tyle samo razy gra na drewienkach.

Dzwonki, drewienka

3. Odszukaj taki sam obrazek.

Rozwijanie orientacji przestrzennej oraz pamięci wzrokowej.

- Nauczycielka rozkłada karty,należy przyjrzeć się kartom i poskładać je w pary.

 

- Nauczycielka rozkłada przed dzieckiem karty „ Piotruś „

Następnie karty są zakryte. Zabawa polega na odkrywaniu zawsze dwóch kart. Dziecko zapamiętuje układ kart i szuka pary.

Karty do gry „Piotruś” samochody

4.Domimo

 

Ćwiczenia w liczeniu w zakresie 6.

Rozwijanie pamięci wzrokowej.

Zabawa dominem

Domino

5.Zabawa ruchowa

Szybkie reagowanie na zmiany w muzyce.

Zabawa przy muzyce.

Płyta.

6. Przeliczanie

elementów zbiorów

Rozwijanie umiejętności liczenia w zakresie 6, oraz zapisywanie wyniku za pomocą cyfry.

Przeliczanie liczmanów układanie podpisu z odpowiedniej cyfry.

 

Przeliczanie marchewek i kwiatków.

Koperty z cyframi 1,2,3,4,5

 

 

 

 

 

Wykorzystanie komputera, gra edukacyjna Sokrates -liczenie

7. Zabawa Magiczna liczba

Odprężenie organizmu.

Zabawa wg słów piosenki,

 

 

8. Kolorowe figury

Rozwijanie sprawności manualnych, utrwalanie figur geometrycznych

Dzieci obrysowują koło, trójkąt, kwadrat, a następnie kolorują figury

Na kolejnym zajęciu obklejają figury wałeczkami z plasteliny.

Klocki w kształcie figur geometrycznych, kredki, plastelina, kartki.

 

 

 

SCENARIUSZ ZAJĘCIA TERAPEUTYCZNEGO

Temat: Czytanie wyrazów dwu i trzy sylabowych o sylabach otwartych.

L.p. Rodzaj ćwiczenia

Cel ćwiczenia

Przebieg

Pomoce

1.Zabawa ruchowa” Ja tak- a wy tak”

Ćwiczenia poczucia stron i orientacji w schemacie ciała własnego i osób stojących naprzeciw.

Prowadzący zapowiada grę; jeśli podniosę ramiona w górę- wszyscy kładą ręce na kolana, zegnę ręce w łokciach – wszyscy podnoszą ręce do góry.

Płyta.

2.O którym obrazku mówię.

Ćwiczenie spostrzegawczości wzrokowej.

Przed dzieckiem rozłożone obrazki, nauczycielka mówi o jednym z obrazków. Zadaniem dziecka jest odgadniecie, o którym obrazku mówi nauczycielka.

Obrazki

3. Loteryjka wyrazowa

Doskonalenie techniki i tempa czytania wyrazów 2 i 3 i sylabowych o sylabach otwartych.

 

Różnicowanie słuchowe i wzrokowe wyrazów oraz wytwarzanie prawidłowych skojarzeń słuchowo- wzrokowych.

Terapeuta eksponuje pojedynczo wypisane wyrazy, dzieci odszukują ich odpowiedniki w swoich zestawach. Odpowiedniki układają we właściwym miejscu na loteryjce.

Terapeuta wspólnie z dziećmi odczytuje eksponowane wyrazy, potem je zakrywa. Następnie wymawia je pojedynczo, dzieci odszukują ich wzrokowe odpowiedniki na loteryjce i nakrywają

Każde dziecko otrzymuje kartonik zbiorczy loteryjki i komplet pojedynczych wypisanych wyrazów.

Lis, motyle, raki, morele, litery, kora, kura, koty, osa

4.Uzupelnianka wyrazowo-obrazkowa.

Kojarzenie nazwy z obrazem graficznym.

Dzieci segregują karteczki na zawierające nazwy zwierząt i nie zawierające tych nazw. Biorą uzupełniankę z rysunkami zwierząt i układają odpowiednie podpisy.

 

Wykorzystanie karteczek z powyższej loteryjki.

5.Ćwiczenia rytmiczne

Usprawnianie funkcji słuchowej i sprawności ruchowej.

Dzieci maszerują i wygrywają na bębenku podany rytm.

Bębenek.

6. Kolorowanie obrazków.

Usprawnianie drobnych ruchów ręki.

Dzieci kolorują obrazki.

Kredki.

 

SCENARIUSZ ZAJĘCIA TERAPEUTYCZNEGO

Temat: Tworzenie wyrazów dwu i trzysylabowych.

L.p. Rodzaj ćwiczenia

Cel ćwiczenia

Przebieg

Pomoce

1. Jestem Twoim odbiciem

Ćwiczenie poczucia stron i orientacji w schemacie własnego ciała i osób stojących naprzeciw

Pary, zwrócone twarzami do siebie, stykają się lekko dłońmi, jedynki są inicjatorami ruchów, a dwójki starają się tylko nadążyć za ruchami partnerów same będąc bierne.

Muzyka z płyty

2. Narysuj linię łączącą rysunki.

 

Domino samogłoskowe.

Ćwiczenia usprawniające percepcję wzrokową

- doskonalenie

stosunków przestrzennych.

 

-Utrwalanie wyglądu samogłosek.

 

Przyjrzyj się rysunkowi Narysuj drogę, którą, połączysz rysunki.

 

Zadanie polega na łączeniu w pary tych samych liter przez dobieranie odpowiednich kartoników.

 

Karta pracy

 

Domino samogłoskowe

3. Wszystko zaczyna się tą samą głoską.

 

Składanie wyrazów z sylab otwartych.

 

Operatywność działania w sferze percepcji słuchowej na bazie funkcji słuch fonematyczny, analiza i synteza słuchowa, kształcenie funkcji mowy.

 

 

Doskonalenie techniki czytania.

Rozwijanie koordynacji wzrokowo –ruchowo -słuchowej.

Powiedz 5 wyrazów rozpoczynających się tą samą głoską. Możesz pomagać sobie obrazkami.

 

Z rozsypanki sylabowej układanie wyrazów dwu i trzysylabowych np.: motyle

Obrazki.

 

Koperty z sylabami.

4. Ćwiczenia grafomotoryczne.

Tworzenie trwałych skojarzeń miedzy doznaniami kinestetycznymi a graficznym śladem własnego ciała.

Kreślenie w powietrzu dużych, płynnych. Swobodnych ruchów w kształcie fal, kół, ósemek.

 

5.Rysowanie po śladzie.

Ćwiczenie sprawności manualnych.

Odprężenie.

Rysowanie bez odrywania ręki wzoru. Słuchanie muzyki relaksacyjnej.

Karta pracy,

Płyta.

 

 

 

 

SCENARIUSZ ZAJECIA TERAPEUTYCZNEGO

Temat: Słuchowo -wzrokowo-ruchowe opracowanie litery p.

L.p. Rodzaj ćwiczenia

Cel ćwiczenia

Przebieg

Pomoce

1.Zabawa ruchowa.

 

 

Osłuchanie z piosenką pt.: „Papuga”

Orientacja w schemacie ciała

 

Zapoznanie z treścią piosenki, osłuchanie z melodią.

Dotykanie prawym łokciem lewego kolana, lub dotykanie nazywanych części itp.

 

Nauczycielka kilkakrotnie śpiewa piosenkę o papudze. Zachęca dzieci do wspólnego śpiewu.

 

Ilustracja papugi

2.Uważne słuchanie tekstu piosenki

Rozwijanie percepcji słuchowej

 

Ćwiczenia słownikowe

Zadaniem dzieci jest odszukanie w tekście piosenki jak najwięcej wyrazów rozpoczynających się na głoskę p

 

Wyszukiwanie innych wyrazów na głoskę p

 

3.Prezentacja litery

Usprawnianie percepcji wzrokowej

 

- polisensoryczne uczenie się litery

Rozmowa na temat jak wygląda litera p

Uczenie się litery na planszy o -falistej strukturze

-na tacy z kaszą

-palcem w powietrzu

- pisanie mazakiem na szarym papierze

Dzieci śpiewając piosenkę o papudze rysują po kształcie litery.

 

Plansze z litera p

tace z kaszą, mazaki ,

4Zabawa ruchowa

 

Ćwiczenie motoryki dużej

Kiedy dzieci słyszą muzykę naśladują lecącą papugę machając rękami.

Nagranie na taśmie

5 Ozdabianie kształtu litery p

Ćwiczenie motoryki małej

Ozdabianie kształtu litery wyrywanką

Karty pracy kolorowy papier.

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin