metoda projektu - notatka.doc

(38 KB) Pobierz
Judy Harris Helm i Lilian G

Judy Harris Helm i Lilian G. Katz „Mali badacze: metoda projektu w edukacji elementarnej”

 

1. Książka przedstawia metodę projektów, metodę czynnego uczenia się przygotowującą do pracy z dziećmi przedszkolnymi - małymi badaczami świata. Wprowadzenie tej metody w edukacji na poziomie elementarnym jest czymś nowym - zarówno w teorii, jak i w praktyce. Autorki podkreślają, że tym, co wyróżnia projekty spośród innych metod jest przede wszystkim możliwość dokonywania wyboru przez dziecko, stopień jego zaangażowania w przebieg zajęć, względnie duży wpływ na rodzaj aktywności własnej oraz wkład w uzyskane wyniki.

 

2.Metoda projektów badawczych pozwala dzieciom na rozwijanie różnorodnych umiejętności, odpowiada ich wrodzonej ciekawości, potrzebie poznawania i rozumienia świata. Rozbudza również w nich zainteresowania naukami matematyczno-przyrodniczymi.

 

3. Projekty badawcze to interdyscyplinarna metoda pracy pedagogicznej, spójna z koncepcją nauczania zintegrowanego, która doskonale sprawdza się także w przedszkolu. W ostatnich latach, m. in. dzięki publikacji J. H. Helm i L. G. Katz „Mali badacze – metoda projektu w edukacji elementarnej” oraz szkoleniom Akademii Komeńskiego, metoda ta staje się coraz popularniejsza wśród nauczycieli przedszkolnych także w Polsce.

 

4. Metoda projektów badawczych zakłada, że zdobywanie wiedzy przez małe dzieci jest procesem:

- naturalnym

- spontanicznym

- samodzielnym

 

5. Rolą nauczyciela nie jest nauczanie, ale:

- koordynowanie pracy dzieci,

- organizowanie przestrzeni badawczej tak, aby dzieci samodzielnie zdobywały wiedzę

- uważna obserwacja

- dokumentowanie działań dzieci

 

6. Poprzez podejście projektowe dzieci uczą się:

-          logicznego myślenia

-          stawiania pytań

-          zdobywania wiedzy przez eksperymentowanie, wyciąganie wniosków

 

7. Do pracy projektowej są aktywnie włączani rodzice i środowisko lokalne. Metody projektów badawczych nie należy mylić z tzw. pracą tematyczną, szeroko rozpowszechnioną w przedszkolach.

 

8. Etapy projektu:

 

Etap I - W pierwszym dzieci pod kierunkiem nauczyciela wybierają temat, który je interesuje i jest możliwy do zbadania. Dyskutują o temacie, stawiają hipotezy badawcze i wspólnie z nauczycielem planują różnorodne przedsięwzięcia.

 

Etap II - Następnie gromadzą dane, przeprowadzają wywiady, zapraszają „ekspertów”, prowadzą badania terenowe, tworzą modele, eksperymentują – wszystko po to, by sprawdzić swoje hipotezy

 

Etap III - Ostatnim etapem pracy projektowej jest podsumowanie i przedstawienie na forum wyników projektów.

 

9. PROJEKT KSZTAŁTUJE UMIEJĘTNOŚCI:

§         Planowania

§         Organizacji pracy własnej i uczniów

§         Pracy w grupie

§         Komunikowania się

§         Rozwiązywania problemów

§         Podejmowania decyzji

§         Twórczego myślenia

§         Oceniania własnej pracy

 

 

10. Zaangażowanie fundacji J.A. Komeńskiego w metodzie projektu

§         Fundacja Rozwoju Dzieci im. J. A. Komeńskiego przygotowała do prowadzenia projektów grupę nauczycieli. Nauczyciele uczestniczyli w szkoleniu mającym na celu przygotowanie ich do pracy metodą projektów badawczych (łącznie 41 godzin dydaktycznych), które składało się z trzech części. Pierwsza: „Obserwacja i dokumentacja rozwoju dzieci” przygotowuje nauczycieli do prowadzenia dokumentacji dotyczącej procesu myślenia oraz zdobywania wiedzy przez dzieci podczas realizacji projektów.  „Metoda projektów badawczych – cześć I” pozwala nauczycielom poznać założenia teoretyczne oraz doświadczyć, czym jest metoda projektów w praktyce. Następnie nauczyciele prowadza projekt pilotażowy ze swoimi dziećmi w przedszkolu.

§         Na tym etapie mają możliwość konsultowania swoich wątpliwości z trenerami prowadzącymi szkolenie. „Metoda projektów badawczych – cześć II” poświęcona jest podsumowaniu i wymianie doświadczeń nauczycieli po realizacji pilotażowych projektów z dziećmi. Po cyklu szkoleniowym każda z nauczycielek poprowadziła dla swojej grupy dzieci dodatkowe zajęcia metoda projektów badawczych. Przykładowe tematy projektów to: „Kasztan”, „Buty”, „Ziemia”, „Ząb”, „Serce”, „Samochody”, „Czekolada”, „Woda”.

§         W projekcie Fundacji Komeńskiego uczestniczyło 13 warszawskich przedszkoli, a blisko 600 dzieci wzięło udział w realizacji 29 projektów badawczych prowadzonych przez przeszkolonych nauczycieli w formie bezpłatnych popołudniowych zajęć dodatkowych. Nauczyciele uczestniczący w programie podkreślali, że dzięki realizacji projektów dzieci rozwijały się społecznie i intelektualnie.

 

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin