ciekawe ćwiczenia.doc

(44 KB) Pobierz
Kilka słów wstępu

Kilka słów wstępu
Musicie wiedzieć, że aby dojść do wprawy to podstawą tego jest ćwiczenie, ćwiczenie, determinacja, ćwiczenie, zapał, ćwiczenie, ćwiczenie, systematyczność no i oczywiście ćwiczenie. Jak każda nauka i to wymaga dużo pracy i wysiłku. Jeśli chcecie śpiewać musicie zdawać sobie z tego sprawę. Inaczej wszystko pójdzie na marne. Nie ważne czy uczysz się grać na gitarze, basie czy uczysz się śpiewu. Podstawą do zrealizowania swojego zamiaru jest ćwiczenie. Wszystkie gwiazdy polskiej czy też zagranicznej sceny mimo swojego talentu i umiejętności wciąż poświęcają czas na ćwiczenia. Ćwiczenia, które będziemy wykonywać mogą Wam się wydać śmieszne a czasem głupie. Przyzwyczajcie się do tego. Gdybyście podejrzeli jakąś gwiazdę poza sceną przed występem zobaczylibyście, że robi dokładnie to samo co my tutaj przerobimy.


Przepona
Od samego początku mojej przygody ze śpiewaniem wszyscy zwracali mi uwagę na śpiewanie z przepony. Na początku nie miałem bladego pojęcia o co im chodzi. Patrząc dziś na wielu początkujących wokalistów widzę, że nie tylko ja miałem z tym problem. Gdzie ona jet? jak jej użyć? Ćwiczeniami przepony zajmiemy się trochę później. Najpierw wyjaśnię Wam o co w tym wszystkim chodzi. Przepona to mięsień, położony mniej więcej pod mostkiem na wysokości między mostkiem a brzuchem. Różnica wizualna w śpiewaniu przeponą a płucami jest taka, że klatka piersiowa rozrasta się na boki przy wdechu jeśli chodzi o przeponę, natomiast w przypadku oddechu płuc klatka piersiowa rozrasta się w przód. Dzięki przeponie możemy "magazynować" sobie zapas powietrza. Na pewno nie jeden z Was zastanawiał się jak Ci wokaliści mogą tak długo trzymać czysty dźwięk? Właśnie dzięki przeponie. Jeśli zrobisz wdech płucami to przy wypuszczeniu będzie on schodził szybko i nie będziesz w stanie przytrzymać dźwięku. Natomiast jeśli zrobisz wdech przeponą. Możesz powoli wydychać powietrze trzymając dźwięk bez większego problemu.

Struny głosowe
To nic innego jak dwie błony, które stykają się, bądź też oddalają wytwarzając za pomocą przepływu powietrza dźwięk. Należy wyjątkowo dbać o swoje struny głosowe tak samo jak gitarzysta dba o swoją gitarę, czy pianista o swój fortepian. Tak. To jest Twój instrument i w przeciwieństwie do gitary czy perkusji jeśli go zniszczysz to nie kupisz sobie nowego. Jeśli śpiewasz z gardła (do tego też dojdziemy) Twoje struny gwałtownie uderzają o siebie. Efektem tego może być uszkodzenie tych strun a co za tym idzie wyeliminowanie Cię ze śpiewania na jakiś czas. Na strunach powstają "bąble", które blokują prawidłowe ich funkcjonowanie. Co się okazuje szkodliwe dla strun jest również mówienie szeptem. Wtedy mięśnie wokół strun tak narastają, że blokują pracę strun i w rezultacie męczymy głos.

Dykcja
Dykcją nazywamy poprawne wymawianie wyrazów. Nawet jeśli będziemy mieli wyćwiczony głos to bez dykcji daleko nie zajedziemy. Choć bywają wyjątki wśród znanych muzyków to lepiej mieć dykcję opanowaną. Jeśli nikt nas nie zrozumie to nasze śpiewanie zawsze będzie krytykowane i to całkiem słusznie. Pamiętacie jak łamaliście sobie język powtarzając "Stół z powyłamywanymi nogami" albo "W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie"? To typowe ćwiczenia dykcyjne. Zajmiemy się nimi przy innej okazji.

Artykulacja
O tym bardzo wielu zapomina a jest to również jeden z podstawowych elementów śpiewania. Artykulacja to nic innego jak sposób wydobycia i kształtowania się dźwięku. Istnieje ich całe mnóstwo takich jak staccato, legato, glissando itp... Tak samo jak na instrumencie możemy dźwięki śpiewać skracając je i oddzielać (staccato) lub też płynnie przechodzić między nimi (legato)...

Usta
Usta wbrew pozorom są bardzo istotne jeśli chodzi o wydobywanie dźwięku. Jeśli nie będziemy otwierać ich dość szeroko dźwięki będą brzmiały fatalnie a i dykcja również pozostawi wiele do życzenia. Na szczęście są specjalne ćwiczenia, które pomogą nam i z tym problemem.

Język
Mimo, że przez nasze usta przechodzi cała masa śpiewanych słów to "mielenie" językiem wcale nie jest wskazane. Całą pracę jaką w dotychczasowym mówieniu wykonywał język teraz przy śpiewaniu większość przejmą usta. Język powinien pozostać w miarę w "spokojnej" pozycji. Na początku jest to dość trudne ale ćwicząc uda nam się dojść do pożądanego efektu.

Podsumowując
To tylko w skrócie rzeczy, które składają się na to, że nasz śpiew brzmi dobrze, czysto i pełnie. Każdą partią zajmiemy się osobno wykonując poszczególne ćwiczenia co pozwoli nam dojść do wprawy. Pamiętajcie tylko aby się nie poddawać. Niektóre rzeczy mogą na początku nie wychodzić ale z biegiem czasu staną się one dla Was zwykła rutyną.

 

 

 

Czas na ćwiczenia przepony:

Ćwiczenia przepony:

Śpiewanie przeponą jest umiejętnością w zasadzie elementarną jeśli chodzi o śpiewanie. Dzięki jej odpowiedniemu zastosowaniu powietrze będzie lepiej magazynowane i nasz dźwięk będzie mógł nie tylko dłużej wybrzemiewać ale i jego barwa będzie bardziej pełna. Najpopularniejszym ćwiczeniem przepony z jakim pewnie i Wy się spotkaliście jest położenie się na plecach ze stosem książek na brzuchu. Jednak co jeśli jesteśmy w trasie, lub przed koncertem w garderobie i nie mamy pod ręką nic takiego? Przedstawiam kilka prostych ćwiczonek, które można wykonywać nawet siedząc przed monitorem w biurze lub relaksując się przed telewizorem.

W artykule odnośnie podstaw wokalnych opisywałem przeponę i jej funkcje oraz położenie i czym różni się śpiewanie z przepony a czym z płuc. Faceci mają zadanie ułatwione jednak nie zmienia to faktu, że musimy i tak umieć się nią posługiwać w odpowiedni sposób tak aby nie zmęczyć się za szybko i żeby dźwięk w należyty sposób wydobywał się na zewnątrz.

1.
Siadamy wyprostowani tak, żeby kąt między siedzeniem a plecami wynosił 90 stopni. W skrócie - nie garbimy się! Musimy również pamiętać, że robimy wdech nosem a wydech ustami. Zatem zaczynamy. Bierzemy głęboki wdech tak aby nasza klatka piersiowa rozrastała się nie tylko do przodu ale również na boki. Teraz operując powietrzem w przeponie robimy delikatnie wydech, następnie wdech i znów wydech. Powtarzamy tą sekwencję 5 razy po czym wypuszczamy całe powietrze jakie mamy zgromadzone. Wykonujemy zarówno wdechy jak i wydechy spokojnie i bez pośpiechu.

2.
Drugie ćwiczenie jest podobne do pierwszego. Nabieramy powietrza tak, żeby nasza klatka piersiowa rozrastał się zarówno do przodu jak i na boki. Starajmy się brać oddech tak, żebyśmy mogli poczuć jak powietrze przepływa przez całe nasze ciało. Tak jakby dochodziło od koniuszków palców u nóg poprzez palce u nóg, aż do czubka głowy. Teraz robimy krótkie i szybkie wdechy i wydechy operując jedynie powietrzem zgromadzonym w przeponie. Robimy 5 takich szybkivh i krótkich wdechów i wydechów po czym wypuszczamy całe nasze powietrze.

3.
Na koniec bierzemy powoli głęboki wdech nosem. Na chwilę przytrzymujemy powietrze po czym robimy powoli wydech ustami aż do pozbycia się całęgo zapasu. Wykonujemy to 5 razy. Czujecie rozluźnienie? Świetnie. Zatem możemy przejść do dalszych ćwiczeń.

 

 

Kolejnym elementem bardzo ważnym jest język i usta. Oto kilka rad i ćwiczeń:

Cytuj:

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać język odgrywa w naszym śpiewaniu istotną rolę. Dobrze "używany" może poprawić naszą dykcję i to co wychodzi z naszych ust będzie bardziej zrozumiałe. Nasze usta również mają duże znaczenie. Usta powinniśmy odpowiednio układać wydobywając odpowiednie zgłoski. Poniżej postaram się Wam przedstawić kilka ćwiczeń, które sprawią, że nasz język będzie giętki a usta rozruszane. Jeśli wyda Wam się, że te ćwiczenia są dziwne i będziecie wyglądać głupio jak będziecie je robić to przyzwyczajcie się do tego. Ćwiczenia wokalne są dość specyficzne ;)Zaczynamy.

Język:
1.
Pierwsze ćwiczenie polega na sięgnięciu językiem najdalej jak się da. Raz staramy się sięgnąć nosa a raz podbródka.  Powtarzamy to 4 razy i lecimy dalej.

2.
Teraz ćwiczenie podobne do pierwszego z tą różnicą, że sięgamy do prawego i lewego policzka. Również staramy się sięgać jak najdalej. Ćwiczenie wykonujemy 4 razy.

3.
Teraz wykonujemy okręgi raz w lewo raz w prawo. Jak najdokładniej i jak najdalej się da. Robimy 4 powtórzenia.

4.
Jako dzieci pewnie robiliście z języka rulonik? Teraz przyda Wam się ta umiejętność. Najpierw zwijamy język w rulon a potem wypychamy język do przodu zatrzymując czubek na zębach dolnej szczęki. Powtarzamy to ćwiczenie 4 razy.

5.
Następne ćwiczenie jest bardzo podobne do ćw.3 jednak tym razem kręcimy językiem w zamkniętych ustach. Najdokładniej jak się da kręcimy raz w lewo i raz w prawo powtarzając cykl 4 razy.


Usta:
1.
Zamkniętymi ustami wykonujemy ruchy raz w lewo raz w prawo. Staramy się sięgnąć jak najdalej i przede wszystkim dokładnie. Nie musimy się spieszyć. Powtarzamy ćwiczenie 4 razy i przechodzimy dalej.

2.
Wykonujemy okręgi zamkniętymi ustami raz w prawo i raz w lewo. Oczywiście staramy się sięgnąć jak najdalej. Wykonujemy to 4 razy i przechodzimy dalej.

3.
"Mała minka, duża minka"... Najpierw otwieramy bardzo szeroko usta i oczy. Najmocniej jak się tylko da. Teraz zamykamy mocno usta i oczy zaciskając je wręcz. Wygląda to dość zabawnie ale dzięki temu Wasza twarz i usta będą rozluźnione i łatwiej będzie operować swoim instrumentem. Powtarzamy to ćwiczenie 4 razy

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin