scenariusz zajęć świetlicowych nauczania poczatkowego.doc

(35 KB) Pobierz
SCENARIUSZ CYKLU ZAJĘĆ W ŚWIETLICY SZKOLNEJ Z GRUPĄ UCZNIÓW KLAS I – III SZKOŁY PODSTAWOWEJ

SCENARIUSZ CYKLU ZAJĘĆ W ŚWIETLICY SZKOLNEJ Z GRUPĄ UCZNIÓW KLAS I – III SZKOŁY PODSTAWOWEJ

     Dzieci przychodzące po raz pierwszy do szkoły, często czują się w niej początkowo niepewnie i obco. Spotykają wielu nieznanych dotąd kolegów, przeżywają obawy i lęki, związane z nową sytuacją. Podobnie jest z dziećmi w świetlicy szkolnej. Uczęszczają one do różnych klas i nie znają się wzajemnie.
     Proponowany przeze mnie zestaw zabaw z elementami socjoterapii, pomaga w łagodnym wprowadzeniu dzieci w środowisko szkoły i świetlicy. Można wykorzystać je zarówno na zajęciach lekcyjnych, jak świetlicowych. Ułatwią one dzieciom wzajemne poznanie się, uświadomią, że choć są tak różni, to wiele ich łączy. Zajęcia przebiegające w atmosferze życzliwości, zrozumienia i wzajemnego szacunku, pozwalają dzieciom na swobodne wyrażanie swoich uczuć, otwartość w kontaktach z dorosłymi i rówieśnikami. Jednocześnie uczniowie przekonają się, że w szkole można pożytecznie spędzić czas nie tylko na zajęciach lekcyjnych.

Temat zajęć: "Ja wśród ludzi"- zestaw zabaw z elementami socjoterapii

Cele:

Uczeń:

·         wyraża swoje uczucia w ekspresji ruchowej, wypowiedziach ustnych,

·         rozwija swoją wyobraźnię, wrażliwość, empatię

·         przełamuje nieśmiałość, opór psychiczny wobec koleżanek i kolegów,

·         zgodnie i twórczo współpracuje z partnerem oraz grupą, przestrzegając reguł zabaw

Metody:

·         zabawowa

·         wpływu osobistego

·         opowiadanie nauczyciela

Formy:

·         zbiorowa

·         grupowa

·         indywidualna

Środki dydaktyczne:

chustki, taśma magnetofonowa z nagraniem melodii, tekst wiersza J. Tuwima pt. "Dyzio marzyciel", bębenek, kartka z rysunkiem kwiatka dla każdego dziecka.

 

                             Przebieg zajęć:

1.     Przywitanie, zapoznanie z celem zajęć.

2.     Berek salonowy- zabawa relaksująca

     Dzieci biegają swobodnie po sali. Każde z nich jest berkiem. Stara się dotknąć kolegów, jednocześnie samemu unikając dotknięcia.

 

3.     Plątanina- zabawa wyzwalająca swobodę ruchów
     Jedno dziecko prowadzi łańcuch powstały przez podanie rąk dzieci, zwijając go w kłębek i rozwijając tak, aby nie przerwać łańcucha.

 

4.     Nie rozśmieszaj mnie- zabawa z komunikowaniem się
     Dzieci dobierają się parami. Jedno z nich usiłuje zachować powagę, a partner – rozśmieszyć. Gdy mu się to uda, następuje zmiana ról.
Odmiana- próba rozzłoszczenia partnera ( bez przemocy fizycznej ).
Wypowiedzi uczniów na temat odczuć podczas odgrywania poszczególnych ról.

     5.Rzeźbiarz- zabawa rozwijająca wyobraźnię, odprężająca
     Dzieci dobrane są parami. Jedno z nich jest rzeźbiarzem, a drugie plasteliną, z której    modeluje postać wesołą i smutną. Po zmianie ról , dzieci wypowiadają się na temat samopoczucia podczas zabawy.

5.     Spacer- zabawa rozwijająca wyobraźnię, ekspresję ruchową
      Dzieci ilustrują ruchami ciała i gestami opowiadanie nauczyciela:

o        maszerujemy z coraz cięższym plecakiem,

o        plecak zmienia się w balon na sznurku, idziemy z balonem,

o        zrywa się wiatr, jest coraz silniejszy,

o        stajemy na rozżarzonych węgielkach,

o        stajemy w błocie, wychodzimy z niego.

 

6.     Powiem ci coś miłego- zabawa z komunikowaniem się
     Dzieci siadają w parach naprzeciwko siebie z zamkniętymi oczami. Próbują przypomnieć sobie szczegółowo zalety swojego partnera. Po otwarciu oczu, mówią sobie nawzajem o swoich zaletach, a następnie kończą zdanie rozpoczynające się od słów: "Dowiedziałem się, że jestem...".Wypowiadają się na temat odczuć towarzyszących zabawie.

 

7.     Jest mi wesoło, jest mi smutno-zabawa wprowadzająca atmosferę otwartości Sala podzielona jest na dwie części, na które dzieci przechodzą w zależności od uczuć, których odczuwanie przewidują w podanych sytuacjach:

o        gdy pada deszcz, jest mi...

o        gdy pani mnie pochwali za dobrą naukę, jest mi...

o        gdy jestem sam w domu, jest mi...

o        gdy otrzymam prezent, jest mi...

o        gdy ktoś gniewa się na mnie, jest mi...

 

8.     Poznaj mnie- zabawa przełamująca opory poprzez dotyk i zasłonięte oczy Dzieci chodzą po sali z zasłoniętymi oczami . Spotykając kogoś, starają się, poprzez dotyk, poznać kto to jest. Opowiadają o tym, jak czuły się z zamkniętymi oczami.

 

9.     Zaufaj rękom partnera- zabawa odprężająca, budząca zaufanie do partnera
     Dzieci dobierają się parami. Jedno staje za drugim, odwrócone do niego tyłem. Osoba z przodu, pada do tyłu, dając się złapać przez stojącego tam partnera. Dziecko stojące z przodu musi być rozluźnione, nie może odrywać stóp od podłoża. Dzieci zamieniają się rolami, wypowiadają się na temat odczuć w obu rolach.

 

10. Przelewanie złości na bębenek- zabawa relaksująca, odprężająca, służąca przenoszeniu agresji na nową sytuację
     Nauczyciel opowiada, na kogo i o co ma żal, uderzając w bębenek. Następnie przekazuje go dziecku, aby mogło opowiedzieć o doznanych przykrościach ze strony kolegów. W ten sposób bębenek krąży po kole.

 

11. Magiczny bębenek- zabawa odprężająca, wyrażająca ekspresję ruchową
     Gdy nauczycielka uderza w bębenek, dzieci swobodnie poruszają się po sali. Kiedy bębenek cichnie, zastygają w podanej pozycji- "smutny miś" "żabka" "samochód" "zmęczony koń". Dzieci wypowiadają się na temat swoich odczuć.

 

12. Marzenia- odreagowywanie psychiczne, komunikowanie się Dzieci zajmują miejsca w sali, przybierając dowolną, wygodną pozycję. Słuchają wiersza J. Tuwima pt. "Dyzio marzyciel", a następnie próbują pomarzyć przy muzyce z zamkniętymi oczami.

 

13. Usypiamy lalę- zabawa rozwijająca wrażliwość, wyobraźnię, komunikowanie się
     Dzieci dobrane w pary wcielają się kolejno w rolę rozkapryszonej lali oraz opiekuna, który próbuje ją uśpić. Dzieci opowiadają o swoim samopoczuciu w poszczególnych rolach. Następnie wypowiadają się na temat swoich zabawek, zachęcone krótką wypowiedzią nauczycielki. Mówią, w jakich okolicznościach je dostały, opisują wygląd i znaczenie.

 

14. Kto głośniej- zabawa odprężająca
Na dany sygnał, dzieci równocześnie wymieniają swoje imię.

 

15. Podsumowanie zajęć, pożegnanie. Wypowiedzi dzieci na temat zabaw, w których uczestniczyły, które z nich podobały im się najbardziej, które chętnie by powtórzyły. Ocena zajęć przez uczniów- dzieci otrzymują kartki z rysunkiem kwiatka. Kolorują jego płatki w odpowiedzi na pytania nauczyciela na temat zajęć:

o                                 Czy podobały ci się dzisiejsze zabawy?

o        Czy dobrze czułeś się w trakcie zabaw?

o        Czy miałeś trudności w wyrażaniu własnych myśli i uczuć?

o        Czy czułeś się bezpiecznie?

o        Czy lubisz razem się bawić?

Odpowiedzi "tak"- na czerwono "nie"- na niebiesko.

Opracowała – Bożena Łazicka"

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin