Nauczanie techniki skoku ze spadochronem na symulatorze - konspekt.DOC

(98 KB) Pobierz
WYDZIAŁ WOJSK ZMECHANIZOWANYCH

WYDZIAŁ WOJSK ZMECHANIZOWANYCH





ZAKŁAD SPADOCHRONIARSTWA

    

ZATWIERDZAM

 

       Władysław Koźmiński

          płk mgr

KIEROWNIK ZAKŁADU SPADOCHRONIARSTWA

 

 

 

 

PLAN KON­SPEKT

 

TEMAT: 5/4  NAUCZANIE TECHNIKI SKOKU ZE SPADOCHRONEM NA PRZYRZĄDZIE KOMPLEKSO­WYM (SYMULATOR SKOKÓW)

 

 

 

      

 

 

 

 

 

OPRA­CO­WAŁ

 

   ppłk mgr Mi­ro­sław Mar­cin­kie­wicz

 

WROCŁAW





2000


TEMAT 5/4: Nauczanie techniki skoku ze spadochronem na przyrządzie komplekso­wym (symulator skoków).

 

CEL: Doskonalić podstawowe czynności niezbędne do skoku ze spadochronem.

 

ZAGADNIENIA:

-         wstęp;

-         pokaz ćwiczenia na symulatorze skoków;

-         rozgrzewka.

 

1.       Oddzielenie się od samolotu z drzwi bocznych, odliczanie czasu spadania, zwolnienie II-go stopnia otwarcia spadochronu, przygotowanie się do lądowania, lądowanie w warunkach sytuacyjnych.

 

Zakończenie zajęć.

 

CZAS: 2x40 min.

 

MIEJSCE: Ośrodek Szkolenia Naziemnego.

 

FORMA: Ćwiczenie praktyczne.

 

LITERATURA:

1.      „Metodyka prowadzenia zajęć podstawowych w ośrodku naziemnego szkolenia spadochronowego". WSOWZ, W.Soleżyński;

2.      Metodyka szkolenia spadochronowego. Warszawa 1979.

 

WSKAZÓWKI ORGANIZACYJNO METODYCZNE:

Symulator do zajęć przygotowują układacze pod nadzorem instruktora. Należy sprawdzić przed ćwiczeniem stan wieży symulatora, wózków jezdnych, stan uprzęży, założyć na kotwy liny asekuracyjne i wyrównać powierzchnię piaskownicy. Sprawdzić naciągnięcie lin jezdnych oraz naciągnięcie siatki asekuracyjnej. Omówić warunki bezpieczeństwa w trakcie ćwiczenia oraz rolę asekuracji.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PRZEBIEG ĆWICZENIA

 

Lp.

Zagadnienia i treść

Czas

Wskazówki org. - met.

1.

2.

3.

4.

1.

WSTĘP

-         przyjęcie meldunku;

-         podanie tematu i celu;

-         omówienie organizacji zajęć i warunków bezpieczeństwa;

-         pokaz ćwiczenia na symulatorze skoków;

 

 

-         rozgrzewka.

10'

 

Przedstawić podchorążym potrze­bę intensywnego i aktywnego ćwicze­nia na symulatorze.

 

Pokaz wykonuje doświadczony układacz.

Kierownik ćwiczenia omawia po­kaz.

Rozgrzewkę prowadzić całością plutonu w formie zabawy rucho­wej na terenie ośrodka.

 

2.

Oddzielanie się od samolotu z drzwi bocznych, odliczanie czasu spadania, zwolnienie II stopnia otwarcia spado­chronu, przygotowanie się do lą­dowania w warunkach sytuacyjnych.

60’

Zwrócić uwagę na pozycję od­dzielenia się od symulatora, pozycję spadania , głośne odlicza­nie czasu trzech sekund, utrzyma­nie w ręku uchwytu po jego wyciągnięciu, pozycję podczas zjazdu, przygotowanie się do lą­dowania, lądowanie.

Czynności wykonywać na ko­mendę instruktora.

 

3.

ZAKOŃCZENIE ZAJĘĆ

10'

 

Sprawdzić sprzęt po zajęciach. Omówić najczęściej popełniane błędy, niedociągnięcia i prze­strze­ganie zasad bezpieczeństwa. Podać ćwiczenia uzupełniające na naukę własną.

Odpowiadać na pytania

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin