CO TO JEST MARGINALIZACJA?
„Marginalizacja" jest terminem coraz częściej spotykanym w pracach naukowych, zajmujących się problematyką społeczną i w dokumentach organizacji międzynarodowych.
Pojęcie marginalizacja (wykluczenie) oznacza spadek znaczenia danej grupy społecznej w społeczeństwie, między innymi z powodu zmniejszenia się jej liczebności, osłabienia jej funkcji i pozycji w hierarchii społecznej, reprezentowania skrajnych poglądów lub podejmowania zachowań nieakceptowanych przez większość. Marginalizacja społeczna to proces powstawania nowych lub poszerzania zasięgu istniejących już grup marginalnych. Wyraża się ona w braku uczestnictwa jednostek lub grup społecznych w tych sferach życia, w których powinny one uczestniczyć. Należy pamiętać, że marginalizacja jest zjawiskiem wieloaspektowym tzn. dotyczy różnych obszarów ludzkiej aktywności:
- sfera wytwórczości – zatrudnienie, bezrobocie jawne i ukryte, działalność gospodarcza na własny rachunek,
- sfera spożycia- wysokość dochodów i dostęp do dóbr i usług
- sfera kultury- objawia się i jest skutkiem trwania w sposobach zachowania uniemożliwiających wykonywanie ról społecznych odpowiadających standardom grup dominujących
- sfera oświaty a w niej dostępem do literatury i sztuki
- sfera polityki
- sfera socjalna – dostęp do opieki zdrowotnej, opieki społecznej, dostępem do usług społecznych i mieszkania.
Grupy społeczne określane jako marginalne mogą mocniej doświadczyć marginalizacji dlatego mówi się o głębokości marginalizacji o której decyduje stopień w jakim osoba lub grupa społeczna:
- pozbawiona jest władzy, uprawnień, możliwości wyboru, dostępu do dóbr materialnych i kulturalnych, możliwości wypoczynku
- jest do czegoś przymuszana lub dyskryminowana
- jest bezradna i pozbawiona pomocy.
Marginalizacja jest to więc zjawisko przybierające charakter globalnego problemu społecznego, który wymaga przeciwdziałania w interesie całej ludzkości. Zahamowanie gwałtownego wzrostu procesów marginalizacji jest jednym z ważniejszych warunków rozwoju społecznego i gospodarczego.
RODZAJE MARGINALIZACJI
A) Marginalizacja społeczną
- socjalna związana jest z występowaniem licznych zdarzeń losowych lub procesów społecznych, np. kryzys gospodarczy, które powodują niekorzystne zmiany w sytuacji danego człowieka bądź ludzi, co znacząco przyczynia się do zmiany pozycji społecznej. Są to osoby: 1) niepełnosprawne;
2) zdemoralizowane;
3) karane sądownie;
4) bezdomne;
5) uzależnione.
- strukturalna jest szerszym ujęciem zjawiska, powstaje w wyniku rozwarstwiania się społeczeństwa, wiąże się z istnieniem tzw. podklasy, której głównymi cechami są:
1) brak kwalifikacji;
2) bezrobocie/brak dochodu;
3) zamieszkiwanie w szczególnych/zdegradowanych rejonach miasta;
4) zależność od pomocy społecznej
B) Marginalizacja kulturowa to zjawiska opierające się w istocie na prostej zależności: nie można uczestniczyć w życiu kulturowym jeżeli nasze kompetencje poznawcze są niższe niż wymagane. Krótko mówiąc, wykluczenie z obiegu dóbr i wartości kultury następuje na skutek niewystarczających kompetencji poznawczych. Z kolei kompetencje poznawcze są dość ściśle związane z poziomem uzyskanego wykształcenia. Jeśli poziom wykształcenia jest niski, to na ogół niedostępne są rejony kultury wyższej, a poziom zjawisk kulturowych ogranicza się do lokalnej tradycji i obyczaju, a także masowej kultury obrazkowej, nie wymagającej niemal żadnego przygotowania poznawczego.
C) Marginalizacja społeczno-kulturowa
D) Marginalizacja psychiczna
PRZYCZYNY MARGINALIZACJI
Jedną z głównych przyczyn wykluczenia społecznego jest jednak brak tolerancji na inność w Polsce.
H. Silver poszukując przyczyn wykluczenia społecznego odwołuje się do trzech koncepcji:
1) Solidarności – podstawą społecznej jest zerwanie więzi społecznej. Grupa posiadająca społeczną tożsamość broni się przed osobami, które z jakiś względów nie spełniają kryteriów grupowych i postrzegane są jako zagrożenie dla porządku kulturowego.
2) Specjalizacji –marginalizacja spowodowana jest postępującym zróżnicowaniem społecznym, jest tożsama z dyskryminacją (ograniczonym dostępem wolnych i równych do społecznej wymiany i interakcji)
3) Monopolu – wykluczenie jest skutkiem powstania monopoli grupowych. Grupy uprzywilejowane (mające dostęp do rzadkich dóbr) dążą do utrzymania nierówności społecznych.
OBSZARY MARGINALIZACJI
Marginalizacja powoduje, że ludzie mogą zostać wyłączeni z różnych obszarów życia np.:
SKUTKI MARGINALIZACJI
Marginalizacja może doprowadzić do:
justys1717