Rozjaśnianie ciemnego zdjęcia.doc

(92 KB) Pobierz

Rozjaśnianie ciemnego zdjęcia

zdjęcie po

Wykorzystany program graficzny:
Adobe Photoshop 7 (eng.)

Po najechaniu kursorem na zdjęcie po lewej - ukaże się wersja przed edycją.


Bardzo proszę o dokładne czytanie opisu kolejnych czynności. Często w komentarzach zadawane są pytania, na które odpowiedź znajduje się w treści tutorialu. Podczas pracy z Photoshopem - pośpiech nie jest wskazany ;)


1. Otwieramy program Photoshop.

2. Otwieramy zdjęcie przeznaczone do rozjaśnienia.

File » Open (pol. Plik » Otwórz) lub wciskamy klawisze Ctrl + O
lub dwukrotnie klikając lewym przyciskiem myszki na ciemnoszarym tle programu.

zdjęcie zbyt ciemne

3. Wybieramy z menu programu: Image » Adjustments » Levels (Obraz » Dopasowanie » Poziomy).
Ukaże nam się okno:

levels

W jego prawym dolnym rogu widzimy zestaw trzech pipet. Służą one do pobierania próbek miejsc o różnym natężeniu oświetlenia (kolor: czarny - pipeta po lewej, szary - w środku i biały - po prawej). Po ich wskazaniu program automatycznie dostosowuje jasność zdjęcia.
Bierzemy pierwszą z lewej (klikamy na niej) - kursor przybierze kształt tej pipety. Teraz szukamy najciemniejszego (jak najbardziej czarnego) obszaru na zdjeciu i klikamy w tym najciemniejszym miejscu kursorem myszki.
Następnie wybieramy pipetę białą (pierwsza z prawej) i klikamy na najjaśniejszym obszarze zdjęcia (najbardziej białym). Widzimy w trakcie tych naszych poczynań, że wygląd zdjęcia zmienia się po każdej opisanej czynności. Jeżeli efekt nas nie zadowala można klikać nieskończoną ilość razy, jeżeli dojdziemy do wniosku, że znaleźliśmy lepsze miejsce na zdjęciu do pobrania próbki.
Możemy jeszcze użyć środkowej pipety, która służy do zaznaczenia koloru szarego. Jeżeli miejsce na zdjęciu w którym pobierzemy próbkę używając tej pipety odbiega od szarości - zdjęcie może przybrać nienaturalny kolor - wtedy cofamy ostatnie zaznaczenie wciskając klawisz Ctrl + Z

Jeśli już uzyskamy zadowalający efekt klikamy OK ...i po robocie.

zdjęcie rozjaśnione

Można też wykorzystać to opisane narzędzie w trybie manualnym (ręcznym). Wtedy zamiast zabawy z pipetami używamy tych malutkich trójkątów pod histogramem (wykresem) - odpowiednio: czarny, szary i biały. Przeciągamy je myszką w poziomie obserwując na bieżąco zmiany jakie zachodzą na zdjęciu.
Przy odrobinie wprawy można uzyskać bardzo dobre efekty.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin