Wspolna Polityka Rolna.rtf

(29 KB) Pobierz

 

brzmienie od 2008-03-27

 

 

Ustawa o uruchamianiu œrodków pochodz¹cych z bud¿etu Unii Europejskiej przeznaczonych na finansowanie wspólnej polityki rolnej[1]

z dnia 22 wrzeœnia 2006 r. (Dz.U. Nr 187, poz. 1381)

zmiany:

 

Dz.U. 2008

Nr 52, poz. 304

 

 

Art. 1. [2]Ustawa okreœla:

 

1) w³aœciwoœæ organów w zakresie uruchamiania œrodków pochodz¹cych z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji, zwanego dalej "EFRG", oraz z Europejskiego Funduszu Rolniczego Rozwoju Obszarów Wiejskich, zwanego dalej "EFRROW", ustanowionych na podstawie rozporz¹dzenia Rady (WE) nr 1290/2005 z dnia 21 czerwca 2005 r. w sprawie finansowania wspólnej polityki rolnej (Dz.Urz. UE L 209 z 11.08.2005, str. 1, z póŸn. zm.), zwanego dalej "rozporz¹dzeniem nr 1290/2005";

 

2) zasady uruchamiania œrodków, o których mowa w pkt 1, w zakresie nieuregulowanym w rozporz¹dzeniu nr 1290/2005;

 

3) zasady uruchamiania krajowych œrodków publicznych przeznaczonych na prefinansowanie i wspó³finansowanie wspólnej polityki rolnej;

 

4) zasady uruchamiania œrodków na wyprzedzaj¹ce finansowanie kosztów kwalifikowalnych niektórych dzia³añ objêtych programem rozwoju obszarów wiejskich.

 

Art. 2. [3]Minister w³aœciwy do spraw finansów publicznych, je¿eli ustawa nie stanowi inaczej, wykonuje zadania zwi¹zane z uruchamianiem œrodków, o których mowa w art. 1, okreœlone dla pañstwa cz³onkowskiego i w³aœciwego organu w rozporz¹dzeniu nr 1290/2005 oraz rozporz¹dzeniu Komisji (WE) nr 885/2006 z dnia 21 czerwca 2006 r. ustanawiaj¹cego szczegó³owe zasady stosowania rozporz¹dzenia Rady (WE) nr 1290/2005 w zakresie akredytacji agencji p³atniczych i innych jednostek, jak równie¿ rozliczania rachunków EFRG i EFRROW (Dz.Urz. UE L 171 z 23.06.2006, str. 90), zwanego dalej "rozporz¹dzeniem nr 885/2006", w tym w zakresie:

 

1) przyznawania jednostce organizacyjnej:

a) akredytacji i tymczasowej akredytacji jako agencji p³atniczej w rozumieniu art. 6 ust. 1 rozporz¹dzenia nr 1290/2005,

 

b) specjalnej akredytacji jako jednostce koordynuj¹cej w rozumieniu art. 6 ust. 3 rozporz¹dzenia nr 1290/2005;

 

c) (uchylona)

 

 

1a) cofania akredytacji jednostce organizacyjnej jako agencji p³atniczej;

 

2) sprawowania sta³ego nadzoru nad agencjami p³atniczymi, o którym mowa w art. 2 rozporz¹dzenia nr 885/2006;

 

3) przekazywania Komisji Europejskiej informacji okreœlonych w rozporz¹dzeniu nr 885/2006, dotycz¹cych agencji p³atniczej i jednostki koordynuj¹cej oraz danych identyfikacyjnych jednostki certyfikuj¹cej, okreœlonej w art. 10 ust. 3 ustawy z dnia 28 wrzeœnia 1991 r. o kontroli skarbowej (Dz.U. z 2004 r. Nr 8, poz. 65, z póŸn. zm.[4]), bêd¹cej jednostk¹ certyfikuj¹c¹ w rozumieniu art. 7 rozporz¹dzenia nr 1290/2005.

 

Art. 3. Minister w³aœciwy do spraw finansów publicznych mo¿e okreœliæ, w drodze rozporz¹dzenia, dodatkowe kryteria akredytacyjne, które powinna spe³niaæ agencja p³atnicza, inne ni¿ okreœlone w za³¹czniku nr 1 do rozporz¹dzenia nr 885/2006, maj¹c na wzglêdzie zapewnienie prawid³owego wydatkowania œrodków pochodz¹cych z EFRG i EFRROW.

Art. 4. Minister w³aœciwy do spraw finansów publicznych, przed przyznaniem jednostce organizacyjnej akredytacji lub tymczasowej akredytacji jako agencji p³atniczej, mo¿e powierzyæ innym podmiotom, uprawnionym do przeprowadzania audytu zewnêtrznego, dokonanie sprawdzenia, czy dana jednostka spe³nia kryteria akredytacyjne okreœlone w za³¹czniku nr 1 do rozporz¹dzenia nr 885/2006 oraz dodatkowe kryteria akredytacyjne, je¿eli zosta³y okreœlone w przepisach wydanych na podstawie art. 3.

Art. 5. 1. Minister w³aœciwy do spraw finansów publicznych przyznaje, w drodze rozporz¹dzenia, jednostce organizacyjnej akredytacjê jako agencji p³atniczej, okreœlaj¹c:

 

1) nazwê i siedzibê agencji p³atniczej,

 

2) zakres udzielonej akredytacji,

 

3) datê udzielenia akredytacji

- uwzglêdniaj¹c zasady przyznawania jednostce organizacyjnej akredytacji jako agencji p³atniczej okreœlone w rozporz¹dzeniu nr 885/2006 oraz spe³nienie przez jednostkê organizacyjn¹ dodatkowych kryteriów akredytacyjnych, je¿eli zosta³y okreœlone w przepisach wydanych na podstawie art. 3.

2. Minister w³aœciwy do spraw finansów publicznych mo¿e przyznaæ, w drodze rozporz¹dzenia, jednostce organizacyjnej tymczasow¹ akredytacjê jako agencji p³atniczej, okreœlaj¹c:

 

1) nazwê i siedzibê agencji p³atniczej,

 

2) zakres udzielonej akredytacji,

 

3) datê udzielenia akredytacji,

 

4) zalecenia do zrealizowania dzia³añ maj¹cych na celu spe³nienie wszystkich kryteriów akredytacyjnych oraz termin ich realizacji

- uwzglêdniaj¹c zasady przyznawania jednostce organizacyjnej tymczasowej akredytacji jako agencji p³atniczej okreœlone w rozporz¹dzeniu nr 885/2006 oraz spe³nienie przez jednostkê organizacyjn¹ dodatkowych kryteriów akredytacyjnych, je¿eli zosta³y okreœlone w przepisach wydanych na podstawie art. 3.

 

Art. 6. 1. Minister w³aœciwy do spraw finansów publicznych w ramach sprawowania sta³ego nadzoru nad agencj¹ p³atnicz¹, o którym mowa w art. 2 rozporz¹dzenia nr 885/2006, wspó³pracuje z jednostk¹ koordynuj¹c¹ oraz z audytorem wewnêtrznym agencji p³atniczej.

2. Minister w³aœciwy do spraw finansów publicznych okreœli, w drodze rozporz¹dzenia, warunki i tryb wspó³pracy, o której mowa w ust. 1, maj¹c na wzglêdzie zapewnienie sta³ego nadzoru nad agencj¹ p³atnicz¹, w tym przedk³adania informacji dotycz¹cych spe³niania przez agencjê p³atnicz¹ kryteriów akredytacyjnych okreœlonych w za³¹czniku nr 1 do rozporz¹dzenia nr 885/2006 oraz dodatkowych kryteriów akredytacyjnych, je¿eli zosta³y okreœlone w przepisach wydanych na podstawie art. 3.

 

Art. 7. 1. Minister w³aœciwy do spraw finansów publicznych, w drodze rozporz¹dzenia, cofa akredytacjê agencji p³atniczej, okreœlaj¹c w szczególnoœci:

 

1) nazwê i siedzibê agencji p³atniczej,

 

2) przyczyny cofniêcia akredytacji,

 

3) datê cofniêcia akredytacji

- maj¹c na wzglêdzie koniecznoœæ zapewnienia prawid³owego wydatkowania œrodków pochodz¹cych z EFRG i EFRROW oraz zasady cofania akredytacji okreœlone w rozporz¹dzeniu nr 1290/2005 i rozporz¹dzeniu nr 885/2006.

2. Jednostka organizacyjna, której zosta³a cofniêta akredytacja jako agencji p³atniczej, niezw³ocznie przekazuje agencji p³atniczej, wskazanej przez ministra w³aœciwego do spraw finansów publicznych, pe³n¹ dokumentacjê i bazy danych w zakresie objêtym cofniêt¹ akredytacj¹.

Art. 8. 1. Minister w³aœciwy do spraw rozwoju wsi oraz minister w³aœciwy do spraw rynków rolnych pe³ni¹ funkcjê jednostki koordynuj¹cej.

2. Minister w³aœciwy do spraw finansów publicznych przyznaje, w drodze rozporz¹dzenia, specjaln¹ akredytacjê jednostce koordynuj¹cej, maj¹c na wzglêdzie zapewnienie terminowoœci i poprawnoœci postêpowania w gromadzeniu danych finansowych, ich przetwarzaniu i przekazywaniu Komisji Europejskiej.

 

Art. 9. 1. Agencje p³atnicze, ka¿da w zakresie swojej w³aœciwoœci, przesy³aj¹ jednostce koordynuj¹cej dane finansowe i informacje niezbêdne do sporz¹dzenia i przekazania Komisji Europejskiej sprawozdañ z zakresu:

 

1) planowanych wydatków i dochodów z EFRG i EFRROW;

 

2) dokonanych wydatków i zrealizowanych dochodów z EFRG i EFRROW;

 

3) danych dotycz¹cych wydatków i dochodów z EFRG i EFRROW.

 

2. W³aœciwoœæ agencji p³atniczych w zakresie realizacji p³atnoœci z EFRG i EFRROW okreœlaj¹ odrêbne przepisy.

3. Minister w³aœciwy do spraw rozwoju wsi i minister w³aœciwy do spraw rynków rolnych okreœli, w drodze rozporz¹dzenia, zakres, tryb, formê oraz terminy przekazywania przez agencje p³atnicze danych finansowych i informacji, o których mowa w ust. 1, maj¹c na wzglêdzie zapewnienie ich kompletnoœci oraz terminy, w jakich jednostka koordynuj¹ca jest obowi¹zana do ich przekazania Komisji Europejskiej zgodnie z art. 6 i 8 rozporz¹dzenia nr 1290/2005.

 

Art. 10. [5]1. Œrodki pochodz¹ce z EFRG i EFRROW s¹ gromadzone na wyodrêbnionych rachunkach bankowych ministra w³aœciwego do spraw finansów publicznych, prowadzonych przez Narodowy Bank Polski.

2. Œrodki na prefinansowanie wydatków realizowanych z EFRG i EFRROW pochodz¹ z nieoprocentowanej po¿yczki udzielonej z bud¿etu pañstwa na podstawie umowy zawartej przez agencjê p³atnicz¹ z ministrem w³aœciwym do spraw finansów publicznych.

3. Œrodki na prefinansowanie wydatków realizowanych z EFRG s¹ przekazywane agencji p³atniczej przez ministra w³aœciwego do spraw finansów publicznych na podstawie zapotrzebowania sk³adanego przez agencjê p³atnicz¹.

4. Œrodki na prefinansowanie wydatków realizowanych z EFRROW s¹ przekazywane agencji p³atniczej przez ministra w³aœciwego do spraw finansów publicznych na wniosek ministra w³aœciwego do spraw rozwoju wsi, sporz¹dzony na podstawie zapotrzebowania sk³adanego przez agencjê p³atnicz¹.

5. Agencja p³atnicza sp³aca po¿yczkê, o której mowa w ust. 2, ze œrodków przeznaczonych na finansowanie wydatków bud¿etu pañstwa.

6. Œrodki pochodz¹ce z EFRROW s¹ przekazywane agencji p³atniczej przez ministra w³aœciwego do spraw rozwoju wsi na podstawie zapotrzebowania sk³adanego przez agencjê p³atnicz¹, do wysokoœci œrodków pochodz¹cych z EFRROW przekazanych przez ministra w³aœciwego do spraw finansów publicznych na rachunek dochodów bud¿etu pañstwa.

7. Krajowe œrodki publiczne przeznaczone na wspó³finansowanie wydatków realizowanych z EFRG i EFRROW s¹ przekazywane agencji p³atniczej, w formie dotacji celowej, przez ministra w³aœciwego do spraw rozwoju wsi lub ministra w³aœciwego do spraw rynków rolnych na podstawie zapotrzebowania sk³adanego przez agencjê p³atnicz¹.

8. Obs³ugê bankow¹ rachunków agencji p³atniczej w zakresie œrodków, o których mowa w ust. 3-7, prowadzi Narodowy Bank Polski na podstawie umów rachunku bankowego.

9. Minister w³aœciwy do spraw finansów publicznych w porozumieniu z ministrem w³aœciwym do spraw rozwoju wsi i ministrem w³aœciwym do spraw rynków rolnych okreœli, w drodze rozporz¹dzenia, warunki i tryb przekazywania na rachunek bankowy agencji p³atniczej œrodków, o których mowa w ust. 3-7, maj¹c na wzglêdzie dochowanie przez agencjê p³atnicz¹ warunków i terminów dokonywania p³atnoœci oraz prawid³owe wydatkowanie œrodków z bud¿etu pañstwa.

 

Art. 10a. [6]1. Samorz¹dy województw realizuj¹ce zadania z zakresu pomocy technicznej z udzia³em œrodków EFRROW i krajowych œrodków publicznych przeznaczonych na wspó³finansowanie wydatków realizowanych z EFRROW oraz jednostki samorz¹du terytorialnego realizuj¹ce dzia³anie: poprawianie i rozwijanie infrastruktury zwi¹zanej z rozwojem i dostosowywaniem rolnictwa i leœnictwa przez scalanie gruntów i gospodarowanie rolniczymi zasobami wodnymi, w ramach programu rozwoju obszarów wiejskich, z udzia³em œrodków EFRROW i krajowych œrodków publicznych przeznaczonych na wspó³finansowanie wydatków realizowanych z EFRROW mog¹ otrzymywaæ œrodki z bud¿etu pañstwa na wyprzedzaj¹ce finansowanie kosztów kwalifikowalnych, ponoszonych na realizacjê tych zadañ.

2. W przypadku dzia³ania: poprawianie i rozwijanie infrastruktury zwi¹zanej z rozwojem i dostosowywaniem rolnictwa i leœnictwa przez scalanie gruntów i gospodarowanie rolniczymi zasobami wodnymi, jednostki samorz¹du terytorialnego je realizuj¹ce mog¹ otrzymaæ równie¿ œrodki na sfinansowanie kosztów przygotowania dokumentacji technicznej niezbêdnej do realizacji operacji w ramach tego dzia³ania.

3. Œrodki z bud¿etu pañstwa na wyprzedzaj¹ce finansowanie kosztów kwalifikowalnych ponoszonych na realizacjê zadañ, o których mowa w ust. 1 i 2, mog¹ byæ przekazywane przez w³aœciwego dysponenta w formie dotacji celowej, o której mowa w art. 108 pkt 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz.U. Nr 249, poz. 2104, z póŸn. zm. ), do wysokoœci:

 

1) udzia³u refundowanego ze œrodków EFRROW;

 

2) udzia³u krajowych œrodków publicznych przeznaczonych na wspó³finansowanie wydatków realizowanych z udzia³em œrodków EFRROW.

 

4. Œrodki dotacji, o której mowa w ust. 3, s¹ przekazywane jednostce samorz¹du terytorialnego, o której mowa w ust. 1, na podstawie przekazanych w³aœciwemu dysponentowi harmonogramów p³atnoœci wynikaj¹cych z zawartych umów lub wydanych decyzji o przyznaniu pomocy lub zatwierdzonych przez w³aœciwy podmiot wniosków o przyznanie pomocy, z zastrze¿eniem ust. 7.

5. Jednostka samorz¹du terytorialnego, o której mowa w ust. 1, dokonuje zwrotu œrodków, o których mowa w ust. 3 pkt 1, na rachunek dochodów w³aœciwego dysponenta, ze œrodków otrzymanych z agencji p³atniczej tytu³em refundacji kosztów kwalifikowalnych ze œrodków EFRROW, w terminie 7 dni roboczych od daty otrzymania tych œrodków.

6. Je¿eli jednostka samorz¹du terytorialnego, o której mowa w ust. 1, nie otrzyma refundacji, o której mowa w ust. 5, z przyczyn le¿¹cych po stronie tej jednostki, dokonuje ona zwrotu œrodków, o których mowa w ust. 3 pkt 1, w wysokoœci niezrefundowanej, z wydatków bud¿etu tej jednostki przeznaczonych na realizacjê jej zadañ w³asnych, w terminie 21 dni od dnia otrzymania informacji o odmowie wyp³aty œrodków z tytu³u tej pomocy.

7. W przypadku operacji prowadzonych w ramach pomocy technicznej oraz dzia³ania: poprawianie i rozwijanie infrastruktury zwi¹zanej z rozwojem i dostosowywaniem rolnictwa i leœnictwa przez scalanie gruntów i gospodarowanie rolniczymi zasobami wodnymi, œrodki dotacji, o których mowa w ust. 3, zwi¹zane z realizacj¹ projektu, mog¹ zostaæ przekazane na rzecz wnioskodawcy przed zawarciem umowy lub wydaniem decyzji o przyznaniu pomocy na podstawie porozumienia zawartego z w³aœciwym wojewod¹.

8. Porozumienie, o którym mowa w ust. 7, powinno zawieraæ w szczególnoœci:

 

1) opis operacji, na jakie przyznano œrodki z bud¿etu pañstwa, i termin ich realizacji;

 

2) harmonogram dokonywania wydatków w ramach operacji;

 

3) wysokoœæ œrodków przeznaczonych na wyprzedzaj¹ce finansowanie i tryb ich przekazywania;

 

4) zobowi¹zanie do poddania siê kontroli i tryb kontroli realizacji operacji;

 

5) termin i sposób rozliczania przyznanych œrodków;

 

6) warunki zwrotu œrodków nieprawid³owo wykorzystanych lub pobranych w nadmiernej wysokoœci lub w sposób nienale¿ny.

 

Art. 10b. [7]1. Je¿eli jednostka samorz¹du terytorialnego, o której mowa w art. 10a ust. 1, wykorzysta œrodki na wyprzedzaj¹ce finansowanie, o których mowa w art. 10a, niezgodnie z przeznaczeniem, jednostka ta zwraca œrodki w czêœci wykorzystanej niezgodnie z przeznaczeniem, z wydatków bud¿etu tej jednostki przeznaczonych na realizacjê jej zadañ w³asnych, wraz z odsetkami.

2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, jednostce samorz¹du terytorialnego nie przys³uguje prawo do otrzymania wyprzedzaj¹cego finansowania na dzia³ania realizowane z udzia³em œrodków EFRROW przez okres 3 lat, licz¹c od dnia stwierdzenia wykorzystania œrodków, o których mowa w art. 10a ust. 1 i 2, niezgodnie z przeznaczeniem.

Art. 10c. [8]1. Beneficjenci programu rozwoju obszarów wiejskich w ramach dzia³añ: wdra¿anie lokalnych strategii rozwoju, wdra¿anie projektów wspó³pracy oraz funkcjonowanie lokalnej grupy dzia³ania, realizuj¹cy operacje z udzia³em œrodków EFRROW i krajowych œrodków publicznych pochodz¹cych z bud¿etu pañstwa przeznaczonych na wspó³finansowanie wydatków realizowanych z EFRROW, mog¹ otrzymaæ œrodki z agencji p³atniczej realizuj¹cej p³atnoœci z EFRROW, przeznaczone na wyprzedzaj¹ce finansowanie kosztów kwalifikowalnych ponoszonych na realizacjê tych operacji.

2. Œrodki, o których mowa w ust. 1, mog¹ byæ przekazane na wniosek, sporz¹dzony na formularzu przygotowanym przez agencjê p³atnicz¹, do wysokoœci udzia³u krajowych œrodków publicznych pochodz¹cych z bud¿etu pañstwa przeznaczonych na wspó³finansowanie wydatków realizowanych z EFRROW na podstawie umowy, o której mowa w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 7 marca 2007 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udzia³em œrodków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (Dz.U. Nr 64, poz. 427), z udzia³em œrodków EFRROW.

Art. 10d. [9]1. W ramach dzia³añ: podstawowe us³ugi dla gospodarki i ludnoœci wiejskiej, odnowa i rozwój wsi oraz wdra¿anie lokalnych strategii rozwoju, jednostki samorz¹du terytorialnego realizuj¹ce operacje z udzia³em œrodków EFRROW mog¹ otrzymaæ œrodki z bud¿etu pañstwa na wyprzedzaj¹ce finansowanie kosztów kwalifikowalnych ponoszonych na realizacjê tych operacji.

2. W ramach dzia³añ: wdra¿anie projektów wspó³pracy i funkcjonowanie lokalnej grupy dzia³ania, lokalne grupy dzia³ania realizuj¹ce operacje z udzia³em œrodków EFRROW mog¹ otrzymaæ œrodki z bud¿etu pañstwa na wyprzedzaj¹ce finansowanie kosztów kwalifikowalnych ponoszonych na realizacjê tych operacji.

3. Œrodki z bud¿etu pañstwa, o których mowa w ust. 1 i 2, mog¹ byæ przekazane na wniosek beneficjenta do wysokoœci udzia³u œrodków z EFRROW w formie oprocentowanej po¿yczki udzielonej przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

4. Rada Ministrów okreœli, w drodze rozporz¹dzenia, szczegó³owe warunki i tryb, w tym terminy, udzielania z bud¿etu pañstwa po¿yczek na wyprzedzaj¹ce finansowanie kosztów kwalifikowalnych ponoszonych na realizacjê dzia³añ, o których mowa w ust. 1 i 2, rozliczania oraz zwrotu tych po¿yczek, uwzglêdniaj¹c koniecznoœæ zapewnienia realizacji oraz prawid³owego wydatkowania œrodków z bud¿etu pañstwa.

Art. 10e. [10]1. Beneficjent, o którym mowa w art. 10d ust. 1 i 2, sp³aca po¿yczkê, o której mowa w art. 10d ust. 3, ze œrodków otrzymanych z agencji p³atniczej z tytu³u pomocy finansowej w terminie 7 dni roboczych od daty otrzymania tych œrodków.

2. Je¿eli beneficjent, o którym mowa w art. 10d ust. 1 i 2, nie otrzyma œrodków z tytu³u pomocy finansowej z przyczyn le¿¹cych po jego stronie, sp³aca po¿yczkê ze œrodków na realizacjê zadañ w³asnych w terminie 21 dni od dnia otrzymania informacji o odmowie wyp³aty œrodków z tytu³u tej pomocy.

3. W przypadku, o którym mowa w ust. 2, beneficjent sp³aca po¿yczkê, o której mowa w art. 10d ust. 3, wraz z odsetkami od tej czêœci po¿yczki, której wysokoœæ odpowiada wysokoœci nieotrzymanych œrodków z tytu³u pomocy finansowej w ramach danego dzia³ania.

Art. 10f. [11]1. Je¿eli beneficjent, o którym mowa w art. 10d ust. 1 i 2, wykorzysta po¿yczkê, o której mowa w art. 10d ust. 3, niezgodnie z przeznaczeniem, zwraca po¿yczkê w czêœci wykorzystanej niezgodnie z przeznaczeniem ze œrodków przeznaczonych na realizacjê jego zadañ w³asnych, wraz z odsetkami.

2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, beneficjentowi nie przys³uguje prawo do otrzymania wyprzedzaj¹cego finansowania na dzia³ania realizowane z udzia³em œrodków EFRROW przez okres 3 lat, licz¹c od dnia stwierdzenia wykorzystania po¿yczki, o której mowa w art. 10d ust. 3, niezgodnie z przeznaczeniem.

Art. 10g. [12]Wysokoœæ odsetek, o których mowa w art. 10b ust. 1 i art. 10f ust. 1, nie mo¿e przekroczyæ stawki odsetek za zw³okê od zaleg³oœci podatkowych.

Art. 11. W ustawie z dnia 17 czerwca 1966 r. o postêpowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz.U. z 2005 r. Nr 229, poz. 1954, z póŸn. zm.[13]) w art. 2w § 1 w pkt 8 lit. a otrzymuje brzmienie:

 

,, a) zwrotów, interwencji i innych œrodków bêd¹cych czêœci¹ systemu ca³kowitego lub czêœciowego finansowania Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej, Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji lub Europejskiego Funduszu Rolniczego Rozwoju Obszarów Wiejskich, ³¹cznie z sumami, które maj¹ byæ pobrane w zwi¹zku z tymi dzia³aniami, ".

 

Art. 12. W ustawie z dnia 29 grudnia 1993 r. o utworzeniu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 264, z póŸn. zm.[14]) wprowadza siê nastêpuj¹ce zmiany:

 

1) w art. 7w ust. 6a w pkt 2 kropkê zastêpuje siê œrednikiem i dodaje siê pkt 3 w brzmieniu:

,, 3) œrodków pochodz¹cych z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji i Europejskiego Funduszu Rolniczego Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz krajowych œrodków publicznych przeznaczonych na wspó³finansowanie wydatków realizowanych w ramach tych funduszy - w przypadku pe³nienia funkcji agencji p³atniczej dla realizacji p³atnoœci z udzia³em tych œrodków. ";

 

 

2) w art. 11b ust. 1otrzymuje brzmienie:

,, 1. Nale¿noœci ustalane w drodze decyzji administracyjnej przez Prezesa Agencji z tytu³u nienale¿nie lub nadmiernie pobranych œrodków, o których mowa w art. 11 ust. 4, podlegaj¹ potr¹ceniu z bezspornej i wymagalnej wierzytelnoœci lub nale¿noœci d³u¿nika z tytu³u realizowanych przez Agencjê p³atnoœci w ramach poszczególnych funduszy Unii Europejskiej oraz krajowych œrodków publicznych przeznaczonych na wspó³finansowanie wydatków realizowanych w ramach tych funduszy. ".

 

Art. 13. W ustawie z dnia 18 grudnia 2003 r. o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie p³atnoœci (Dz.U. z 2004 r. Nr 10, poz. 76oraz z 2006 r. Nr 92, poz. 638i Nr 144, poz. 1045) w art. 3 pkt 9otrzymuje brzmienie:

 

,, 9) p³atnoœci - pomoc finansow¹ dla producentów rolnych, przetwórców i organizacji producentów udzielan¹ w ca³oœci lub w czêœci ze œrodków Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej, Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji lub Europejskiego Funduszu Rolniczego Rozwoju Obszarów Wiejskich. ".

 

Art. 14. W ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o Agencji Rynku Rolnego i organizacji niektórych rynków rolnych (Dz.U. Nr 42, poz. 386, z póŸn. zm.[15]) wprowadza siê nastêpuj¹ce zmiany:

 

1) w art. 8w ust. 4 pkt 2 otrzymuje brzmienie:

,, 2) z krajowych œrodków publicznych przeznaczonych na prefinansowanie wydatków z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej lub Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji jest prowadzona zgodnie z przepisami o finansach publicznych. ";

 

 

2) w art. 12 ust. 1otrzymuje brzmienie:

,, 1. Agencja realizuje p³atnoœci ze œrodków pochodz¹cych z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej lub Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji oraz prowadzi ewidencjê wydatków z tych funduszy w odrêbnych ksiêgach rachunkowych. ";

 

3) w art. 13w ust. 1 w pkt 2 lit. a otrzymuje brzmienie:

,, a) pochodz¹cych z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej lub Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji, ";

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin