Magnez.doc

(51 KB) Pobierz
Magnez cz

Magnez cz.1

O roli magnezu, jako czynnika chroniącego m. in. przed uszkodzeniem mięśnia sercowego i naczyń przed miażdżycą, wiemy z pionierskich badań Hansa Seylego (tak! ten od stresów). Już w 1958 roku dowiódł on, ze jon magnezowy może zapobiegać tworzeniu się dla zdrowia złogów cholesterolu. W doświadczeniach na szczurach, u których wywołano sztucznie miażdżycę, stwierdził, że ich naczynia krwionośne i mięsień serca pokryte były złogami cholesterolu. Gdy drugiej grupie szczurów przed doświadczeniem podawano jony magnezu, zmian miażdżycowych nie stwierdzono. Seyle dowiódł, ze jon magnezu steruje poziomem cholesterolu.

Przez wiele lat w uniwersytecie Toronto zbierano dane dotyczące nagłych zgonów na serce mieszkańców stanu Ontario, na którego rozległych terenach woda jest krańcowo różna – bardzo twarda i bardzo miękka. Wyniki badań wydrukowano w “Canadian Medical Association Journal”. Potwierdzają one tezę o zdrowotnych właściwościach wody twardej. Pobierano próbki tkanki ze ścianki serca zmarłych na zawał. Próbki te były badane na zawartość siedmiu metali: miedzi, chromu, ołowiu ,kadmu, wapnia, cynku, magnezu i tylko magnez wykazał wyraźną różnicę. Jego koncentracja była o około 7% niższa w mięśniu sercowym tych, którzy żyli w okolicy o miękkiej wodzie, od tych, którzy mieszkali w okolicach z twardą woda.

Pierwszym symptomem u zwierzat doświadczalnych, którym się podaje zmniejszone ilości magnezu, jest arytmia serca. Własnie taką arytmię zaobserwowano u ludzi mieszkajacych w okolicy z miękką wodą.

Doktor R. I. Williams pisze: “Średni deficyt magnezu moze być powodem cierpień sercowych, ale poważne niedobory tego minerału dają w skutkach zgubne ataki serca” (Roger I. Willams “Nutrition Against Disease”.

Gdy świat już uwierzył, że woda twarda (dolomitowa), zawierająca ok.2 razy tyle wapnia co magnezu, ma dobroczynny wpływ na ludzkie serce, zaczęto się zastanawiać, co zrobić tam, gdzie woda jest miękka. Wodę zaczęto utwardzać i badać, jaki to ma wpływ na zgony z powodu zawałów serca. Stwierdzono, iż śmiertelność spada. Potwierdzono także, iż ludzie mieszkający w miastach o twardej wodzie wodociągowej maja na ogół niższe ciśnienie krwi, niższy poziom cholesterolu i powolniejszy rytm serca od ludzi z miast o miękkiej wodzie.

Niedobór magnezu może powodować stany niepokoju, zdenerwowania, leku, zniecierpliwienia, a także bezsenność, zmęczenie, bóle głowy itp. Magnez działa uspokajająco – relaksowo. Niedobór wyzwala zmiany w przewodnictwie nerwów.

Niedobory początkowo dają niezbyt może ostre, choć dokuczliwe objawy. Trudno mówić wtedy o chorobie i nawet się na ogół nie myśli o pójściu do lekarza, ale samopoczucie jest fatalne. Poniżej niepełna lista bardzo różnorodnych, ale zawsze przykrych objawów:

*nagłe zawroty glowy, utrata równowagi

*drganie powiek

*mgła, migajace punkciki przed oczami

*dretwienie kończyn, “mrówki” w nogach, skurcze

*wypadanie włosów, łamanie się paznokci, próchnica zebów

*szybkie męczenie się, częste bole głowy, trudności w koncentrowaniu mysli

*wrażliwość na zmiany pogody, na zimno i wilgoć, nieraz wywołujące różne bóle (zębów, dziąseł, stawów)

*kołatanie serca, arytmia, często połączona z silnym przeszywajacym bolem w klatce piersiowej

*bezsenność, koszmarne sny, pocenie sie w nocy

*poranne zmeczenie, nawet po wielu godzinach snu

*chęć do płaczu, a nawet ataki rozpaczy

*chęć robienia wielu rzeczy naraz, które zaczynamy i nie kończymy

*ostre, skurczowe bóle żołądka, nieraz połączone z biegunka

*wrażenie ociężałości

*spazmofilia, czyli skurcz mięśni przy opukiwaniu młoteczkiem pnia nerwu twarzowego, a więc tzw. objaw twarzowy Chvostka

Główne źródło spazmofilii – najbardziej typowego objawu przy niedoborze magnezu – leży w tkance nerwowej. Impuls nerwowy jest uwarunkowany przemieszczaniem się jonów minerałów, zwłaszcza wapnia i magnezu w tej właśnie tkance. A jeśli magnezu jest zbyt mało, to ta wymiana jonów następuje niewłaściwie. Powstaje nadmierna pobudliwość nerwowa. Tutaj wina niedoboru magnezu jest niezaprzeczalna.

Na pociechę trzeba powiedzieć, że nie zdarza się, aby wszystkie te objawy występowały równocześnie. Ale już jeden, dwa czy trzy z nich wystarczą, by człowiek poczuł się źle.

Rano, około godziny 6, kora nadnercza powoduje wydzielanie hormonów, które pozwalają nam zachować sprawność przez cały dzień, aż do wieczornego zmęczenia. Przy niedoborze magnezu sytuacja jest odwrotna. Wydzielanie odbywa się wieczorem, a to powoduje uczucie silnego zmęczenia rano, a własnie pod wieczór wzmożoną aktywność i trudności z zaśnięciem.

/ autorzy: I. Gumowska, J. Aleksandrowicz

opracowała: nika_blue /

Magnez cz. 2

Jak to się dzieje,że jeden składnik mineralny,jak magnez,potrafi działać dobroczynnie w tak różnych niedomaganiach,czy chorobach,jak np. w miażdżycy i zawałach serca,nerwowości,osłabieniu,alergii i wielu innych,w tym i białaczkach?

Odpowiedź jest bardzo prosta.Magnez jest regulatorem,kontrolerem naszego organizmu.Ciało człowieka składa się jak wiadomo – z komórek,które są stale kontrolowane we wszystkich swoich czynnościach,takich jak:metabolizm,synteza białka,rozmnażanie komórkowe itd.Te czynności są niezależne,ale regulowane m.in. właśnie przez magnez.

Magnez jest biopierwiastkiem,który działa efektywnie w rozlicznych czynnościach komórki.Udowodniono na na embrionach kurcząt,że gdy koncentracja magnezu była wydatnie zmniejszona,funkcja meataboliczna komórek opóźniała się.Gdy zwiększono dostarczenie magnezu do normalnej ilości – metabolizm komórkowy powracał do normy.Słowem – jon magnezu ułatwia procesy życiowe,jego niedobór utrudnia.

Wiadomo,iż magnez odgrywa ważna rolę w 100 różnych reakcjach enzymatycznych,a prawdopodobnie i w wielu innych.To jego działanie koncentruje się głównie na sprawach regulacji wzrostu,przemiany materii i podziału komórkowego.

Aby spowodować doświadczalnie raka krwi u szczurów,wystarczy nie podawać im dostatecznej ilości magnezu w diecie(chodzi tylko o niedobór,a nie brak).Przeciętnie na 10. szczurów – 1 zapada na leukemię po 9 – 20 tygodniach.Nasuwa się prosty wniosek,że niedobory magnezu prowadzą do osłabienia i niejako przerwania naturalnego systemu odpornościowego organizmu,mogą sprzyjać występowaniu leukemii,a także ograniczają zdolność komórki do obrony przed rakiem krwi.

Niemniej jednak warto ostrzec:można zjeść tony magnezu,ale jeśli organizm nie jest zdolny do jego przyswojenia i uzycia w metabolizmie komórki,,to tak jakby magnezu nie było.O tym,czy się ma dość tego składnika w organizmie,czy nie,decyduje nasza zdolność do jego przyswajania.A zależy ona od zdrowego funkcjonowania gruczołów wydzielania wewnętrznego,jak np. tarczycy,przytarczyc,przysadki i innych.

Zwykle myślimy,że jeśli występuje brak lub niedobór jakiegoś składnika w naszym organizmie,wystarczy po prostu jeść więcej zawierających go produktów.Niestety – nie zawsze to wystarczy.Niedobory żywieniowe bardziej zależą od przyswajania przez organizm tego co jemy,niż od ilości spożytych produktów,związków itp.Niemniej jednak zasadniczych składników odżywczych nie może zabraknąć w naszych jadłospisach.

Nasza codzienna norma pokarmowa dostarcza nierzadko mniej niż 300mg.Dla zdrowia potrzeba nieraz 600 i więcej mg dziennie.

Organizmowi naszemu potrzeba w przybliżeniu połowę tej ilości magnezu co wapnia.Jeśli wapnia jest w stosunku do magnezu za dużo,to odczuwamy niedobory mg.I odwrotnie.

wykaz zawartości magnezu w produktach:

kakao(20%)                                           442,2mg

orzeszki buku                                        310mg

soja(ziarno(                                            249,7mg

kasza gryczana prażona                    217,9mg

nieprażona krakowska                      77,9mg

płatki owsiane                                       122,3 – 145mg

jęczmienna perłowa                            46,7mg

manna – grysik                                        18,1mg

fasola                                                           168,9mg

fasola kolorowa                   ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin