Cannelloni z kurkami.doc

(603 KB) Pobierz
Cannelloni z kurkami

Cannelloni z kurkami

Ten przepis wymyśliłam zupełnie samodzielnie, a podstawą do tego było danie, które jadłam w którejś włoskiej restauracji w Poznaniu - też cannelloni z kurkami, ale kompletnie pozbawione przypraw i smaku. Zdenerwowałam się, bo żal mi było tak dobrych składników na takie byle jakie danie, i w odwecie wymyśliłam własną wersję. Uważam, że jest lepsza :)

Składniki:

makaron canelloni (ok. 10 rurek)

500 g kurek

1 duża cebula

100 ml białego wina

200 ml śmietany 18%

50 g tartego sera grana padano lub parmezanu

sól, pieprz, gałka muszkatołowa, tymianek

oliwa z oliwek

zielona pietruszka do przybrania

Grzyby oczyść z piasku i pozostałości runa leśnego. Makaron obgotuj we wrzątku z dodatkiem oliwy (żeby się nie sklejał) przez około 3 minuty - trzeba trzymać rękę na pulsie, żeby rurki nie rozgotowały się i nie popękały; powinny być ugotowane al dente, ale raczej twardo.

Cebulę posiekaj i zeszklij na oliwie, dosyp grzyby, smaż przez chwilę. Dolej wino, dosyp sól, pieprz i tymianek; duś wszystko na średnim ogniu, do czasu, aż cały płyn odparuje. Odstaw grzyby do ostygnięcia.

Foremki do zapiekania posmaruj oliwą. Nakładaj kurki do makaronu, ułóż w foremkach. Śmietanę wymieszaj z tartym serem, dopraw solą, pieprzem i gałką muszkatołową. Gotowym sosem polej rurki, zapiekaj przez około 20 minut w 190 stopniach (do momentu, aż danie zazłoci się z wierzchu). Przed podaniem udekoruj zieloną pietruszką.

 

 

 

 

Tarta malinowo-migdałowa

Mój synek namawiał mnie od pewnego czasu na jakieś ciasto z malinami, a ponieważ nie miałam ochoty na żadne ciasto z kremem, wygrzebałam w swoim notesie przepis na tę tartę. Moim zdaniem, jest przepyszna, choć mocno słodka - a najlepszy jest ten krem z przypieczonymi migdałami. Jak dla mnie, rewelacja.

Składniki:

Ciasto:

125 g masła

240 g mąki

1/2 łyżeczki proszku do pieczenia

1 łyżka cukru

1 łyżka śmietany

Nadzienie:

300 g malin

2 łyżki mąki ziemniaczanej

Masa migdałowa:

150 g migdałów w płatkach

100 g masła

60 g cukru (dałam trzcinowy)

1 łyżka mąki pszennej

1 łyżka mleka

Ciasto: masło stop i przestudź. Wymieszaj mąkę z proszkiem i cukrem, dodaj stopione masło i śmietanę. Zagnieć ciasto - będzie raczej luźne, więc można podsypać trochę mąki. Następnie wylep ciastem silikonową formę do tarty (jeżeli korzystasz z metalowej formy, musisz ją przedtem natłuścić) i wstaw ciasto z formą na 30 minut do lodówki. Nagrzej piekarnik do 200 stopni. Ponakłuwaj ciasto widelcem i piecz przez 10 minut.

Masło, cukier, mąkę i mleko umieść w garnku, następnie podgrzewaj mieszając, aż masło się rozpuści, a masa zgęstnieje. Dosyp migdały i wymieszaj. Na podpieczonym spodzie tarty ułóż maliny, oprósz je mąką ziemniaczaną i posmaruj masą migdałową. Piecz jeszcze przez 20 minut.

Uwaga: tarta jest bardzo krucha, więc z krojeniem trzeba poczekać, aż dobrze ostygnie.

 

Cukinia orientalna

Jest to kolejny przepis, który uratował mnie od nadmiaru cukinii, a znalazłam go na Wielkim Żarciu. Można ten sosik zapasteryzować i trzymać w słoikach, ale oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wykorzystać go na zwykły obiad. Pasuje dobrze do mięsa i makaronu.

Składniki:

600 g cukinii, pokrojonej w kostkę

400 g cebuli, posiekanej w plasterki

1 główka czosnku, posiekana

300 g przecieru pomidorowego

1 łyżka imbiru

5 łyżek sosu sojowego

1 łyżka sosu Worcester

1 łyżka Vegety (jeżeli ktoś używa - ja nie używam i zamieniłam Vegetę na curry)

1 łyżka ostrej papryki (dałam 1 łyżeczkę pasty sambal oelek)

oliwa do smażenia

ewentualnie pieprz i sól

Cebulę i czosnek zeszklij na oliwie, dodaj cukinię i smaż przez chwilę. Dorzuć przecier pomidorowy, a jeżeli potrawa wydaje ci się za gęsta, dolej trochę wody. Dodaj przyprawy i duś przez 10-15 minut. Gorącym sosem napełniaj wyparzone słoiki i pasteryzuj je przez około 30 minut.

 

Owocowe szaszłyczki z czekoladą

Moje dzieci zobaczyły takie szaszłyczki w jakimś pisemku dziecinnym i nie dały mi spokoju, dopóki im takich nie zrobiłam. Jest to świetny pomysł, jeżeli macie dzieci, które owoców nie lubią. Przed moimi owoce trzeba raczej chować, bo gdyby mieli do nich wolny dostęp, to nic innego by nie jedli, niemniej jednak okazało się, że jeżeli pomarańcza jest maźnięta czekoladą i zjada się ją widelczykiem, smakuje jakoś lepiej ;) Innym odkryciem było to, że pianki marshmallows jednak moim dzieciakom nie odpowiadają, co mnie zdziwiło, bo pamiętam z dzieciństwa, że je uwielbiałam - wtedy były oczywiście trudno dostępne...

Składniki:

różne owoce, np. brzoskwinie, pomarańcze, truskawki, kiwi - które można nadziać na patyk

pianki marshmallows

0,5 tabliczki czekolady deserowej

Owoce pokrojone na kawałki nadziewaj na patyczki na przemian z piankami. Czekoladę rozpuść na parze, posmaruj owoce z wierzchu.

 

 

Spaghetti z warzywami

Kiedyś już robiłam spaghetti z warzywnym sosem, ale zestaw warzyw był tam nieco inny. Tym razem znowu użyłam bakłażana, ale zmieniłam pozostałe warzywa i dodałam fileciki anchovies, dzięki czemu sos nabrał charakteru. Moim zdaniem, ten sos smakuje najlepiej z pełnoziarnistym spaghetti (integrale).

Składniki dla 2 osób:

spaghetti w odpowiedniej ilości

1 bakłażan

1 cukinia

1 cebula

2 ząbki czosnku

puszka pomidorów krojonych lub 3 bardzo dojrzałe pomidory

po pół strąka czerwonej i żółtej papryki

5-6 pieczarek

kilka filecików anchovies

świeża bazylia

oliwa z oliwek

sól, pieprz

parmezan do posypania

Bakłażan pokrój w kostkę, umieść w durszlaku i posyp solą. Zostaw go na około 30 minut, następnie osącz z soku. Cukinię posiekaj na plasterki, pokrój też cebulę, paprykę i pieczarki. Rozetrzyj czosnek. Na oliwie zeszklij cebulę z czosnkiem, dorzuć bakłażan z cukinią, smaż przez 5 minut. Dorzuć pozostałe warzywa oraz pomidory z zalewą. Warzywa powinny puścić wystarczająco dużo soku, żeby wszystko razem ładnie się udusiło. Jeśli wydaje ci się, że wody jest za mało, możesz dolać trochę bulionu, ale niedużo, żeby sos nie był zbyt rzadki. W międzyczasie ugotuj spaghetti. Na koniec dodaj posiekane anchovies, dopraw do smaku i podawaj. Na talerzu posyp danie parmezanem.

 

Czekoladowiec

Jakiś czas temu piekłam czekoladowiec na czerwonym winie, a tym razem postanowiłam wypróbować inny przepis. Ciasto jest bardzo mocno czekoladowe, dość słodkie - myślę, że można to zmienić, dodając np. więcej gorzkiej czekolady zamiast mlecznej. Poza tym jest to przepis raczej na malutką blachę lub tortownicę, ja użyłam średniej prostokątnej blachy i moje ciasto ma tylko 3 cm wysokości. Jest jednak bardzo pyszne i utrzymuje świeżość nawet do 5 dni, więc warto się pokusić o wypróbowanie tego przepisu.

Składniki:

2 tabliczki mlecznej czekolady

1 tabliczka gorzkiej czekolady

1/2 szklanki cukru

1/2 szklanki mąki

1/4 łyżeczki proszku do pieczenia 

4 jajka

2 łyżki gorzkiego kakao

1/4 kostki masła

aromat waniliowy

(opcjonalnie) posiekane orzechy włoskie

Czekoladę połam na kawałki i rozpuść razem z masłem, odstaw do przestygnięcia. Ubij jajka z cukrem i aromatem waniliowym. Dodaj do masy jajecznej czekoladę, a następnie mąkę przesianą z proszkiem i kakao. Jeżeli dodajesz też orzechy, wymieszaj je z ciastem na końcu. Piecz ciasto przez około 45 minut w 150 stopniach.

 

 

Śmietankowa kawa mrożona

Wczoraj zabrałam się wreszcie za wysiewanie astrów w ogrodzie, a później umilałam sobie czas właśnie taką pyszną kawą.

Składniki:

po 2 łyżeczki rozpuszczalnej kawy na szklankę

300 ml zimnego mleka

4 gałki lodów śmietankowych

cynamon do posypania

Kawę zalej mlekiem i lekko spień. Umieść w szklance lody i posyp cynamonem. Podawaj od razu - kawa smakuje najlepiej, kiedy lody odrobinę się rozpuszczą.

Conchiglioni ze szpinakiem i gorgonzolą

Conchiglioni to fantazyjny makaron w kształcie dużych muszli, idealnych do nadziewania. Można popuścić wodze kulinarnej fantazji :) Ja postanowiłam nadziać moje muszle szpinakiem i gorgonzolą (można ją zastąpić dowolnym serem pleśniowym).

Składniki:

makaron conchiglioni (po ok. 8-10 sztuk na osobę)

300 g mrożonego lub 500 g świeżego szpinaku

200 g gorgonzoli

500 ml sosu pomidorowego passata

sól, pieprz, czosnek, po łyżce świeżej bazylii i oregano

Makaron ugotuj al dente, uważając, aby się nie rozpadł podczas gotowania (na wszelki wypadek można ugotować kilka sztuk więcej). Po ugotowaniu, przelej go zimną wodą i odstaw na chwilę.

Sos pomidorowy podgrzej z przyprawami i ziołami.

Szpinak przygotuj tak, jak lubisz - ja zazwyczaj podduszam go na łyżce masła, doprawiam solą, pieprzem i czosnkiem. Następnie pokrusz gorgonzolę i wymieszaj ze szpinakiem (ser nie powinien być całkiem rozdrobniony).

Sos wlej do naczynia żaroodpornego, nadziewaj muszle szpinakiem i układaj w naczyniu tak, aby były częściowo zanurzone w sosie. Wstaw do piekarnika nagrzanego na 180 stopni i zapiekaj przez około 20 minut. Nakładając muszle na talerz, polej je sosem pomidorowym.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin