2.14 zachowania homoseksualne, czynniki wplywajace na rozwoj orientacji seksualnej oraz posta.doc

(32 KB) Pobierz
Sylwia Wojtaszek, grupa K3, I EPM

Zachowania homoseksualne, czynniki wpływające na rozwój orientacji seksualnej oraz postawy wobec homoseksualistów

 

Ä      Pojęcie homoseksualizmu i formy zachowań homoseksualnych

 

Homoseksualizm polega na kontaktach z partnerem tej samej płci w celu zaspokojenia swojej satysfakcji seksualnej. Występują trzy stadia rozwoju psychofizycznego osób o odmiennej orientacji seksualnej:

 

·         Faza uwrażliwienia- okres przed dojrzewaniem płciowym; chłopcy i dziewczynki uważają siebie za ludzi heteroseksualnych choć pojawiają się pewne sygnały tj. brak zainteresowania płcią przeciwną i własnymi genitaliami, jednak ich zachowanie odzwierciedla sposób zachowania odmiennej płci np. dziewczynki bywają „chłopczycami”, chłopcy przejawiają bardziej dziewczęce zainteresowania np. kwiatami, lalkami; rodzi się uczucie lekkiej odmienności od rówieśników;

·         Faza zakłóconej identyfikacji- okres dojrzewania; pojawiają się wątpliwości co do własnej płci wynikająca z braku zainteresowania płcią odmienną w porównaniu z rówieśnikami, zwracanie uwagi na osoby tej samej płci co wywołuje niepokój;

·         Faza przyjmowania identyfikacji- okres późnego dojrzewania lub późniejszy; świadomość własnej odmienności seksualnej, ujawnienie się, spotkania z osobami o tej samej orientacji, doświadczenia seksualne i włączenie się do subkultury homoseksualnej.

 

Homoseksualizm może występować w kilku formach przejawiających się różnymi zachowaniami:

·         Homoseksualizm młodzieńczy- polega na kontaktach seksualnych, np. wzajemnej masturbacji między osobami tej samej płci; występuje we wczesnym okresie dojrzewania w wyniku przebywania w grupie rówieśniczej jednej płci, przyjaźnią przeradzającą się w uczucie czy silnymi potrzebami seksualnymi; jest to zjawisko przejściowe choć może być przejawem trwałej orientacji;

·         Homoseksualizm pozorny- błędne przekonanie o homoseksualności powstałe na podstawie snów, zauroczenia osobą tej samej płci; występuje u osób heteroseksualnych nieśmiałych wobec płci przeciwnej;

·         Homoseksualizm przewlekły- polega na trwałych kontaktach seksualnych osób pozbawionych styczności z odmienną płcią.

 

Ä      Czynniki wpływające na rozwój homoseksualizmu

 

                 Uwarunkowania genetyczne

                 Prenatalne uwarunkowania homoseksualności (zachodzą w okresie rozwoju płodowego, np. w wyniku stresu matki w czasie ciąży rodzi się więcej homoseksualnych mężczyzn)

                 Mechanizmy rozwoju psychoseksualnego we wczesnym dzieciństwie

                 Uwiedzenie (najbardziej typowa przyczyna późniejszej homoseksualności budząca wiele niedopowiedzeń i kontrowersji)

                 Uwarunkowania rodzinne (ze względu na zachowania matek wobec synów i ojców wobec córek)

                 Fantazje towarzyszące masturbowaniu się i marzeniom sennym (ze względu na ich treść)

                 Niepowodzenia w heteroseksualnych związkach

 

Ä      Postawy społeczne wobec homoseksualistów

 

Postawy wobec osób o odmiennej orientacji płciowej powiązane są z czynnikami społecznymi tj. religia, obyczaje, kulturą, jak również wiedzą ludzi na temat homoseksualizmu. Obecnie badacze odnotowują wzrost akceptacji i tolerancji, jednak nie można stwierdzić, że jest to zjawisko powszechne. Ludzie nie oceniają poziomu i kultury życia homoseksualistów lecz ich skłonności.

Wiele osób nie chciałoby np. pracować z osobami homoseksualnymi w jednym zakładzie, mieszkać w ich sąsiedztwie, sprzeciwiają się oni zawieraniu małżeństw homoseksualnych, zatrudnianiu homoseksualistów w placówkach oświatowych i wysokich urzędach publicznych.

Wysokość poziomu akceptacji zależy od wykształcenia (ludzie z wyższym wykształceniem wykazują się wyższym poziomem tolerancji), miejsca zamieszkania (tutaj większą akceptację przejawiają mieszkańcy dużych miast), wieku( największą niechęć ujawniają ludzie starsi). Najbardziej negatywne postawy wykazują osoby religijne i mieszkańcy wsi.

W społeczeństwie wciąż istnieje wiele stereotypów i niedorzeczności związanych z homoseksualizmem np. ludzie myślą, że homoseksualizm jest przestępstwem, chorobą, jest przeciwny naturze, gdyż nie służy prokreacji, jego rzekomą przyczyną jest masturbacja młodzieży itp.

Osoby o odmiennej orientacji seksualnej często cierpią z powodu tych uprzedzeń, a społeczeństwo nie daje im możliwości nawiązywania znajomości na odpowiednim poziomie kulturalnym, często muszą to robić w sposób przypadkowy i poniżający.

Ludzie powinni zdobywać większą wiedzę na temat homoseksualistów, by walczyć z istniejącymi w społeczeństwie błędnymi przekonaniami, bo właśnie niewiedza rodzi nieporozumienia.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin