Zdzisław Ćwikliński.docx

(58 KB) Pobierz

http://www.majdanek.pl/img/close.gif

Zdzisław Ćwikliński

 

Transkrypcja

 


mini_Cwiklinski_skan.jpg
Zdzisław Ćwikliński

           Urodzony 29 października 1924 roku w Grodnie. Od 1941 roku należał do Związku Walki Zbrojnej, który później mianowany został na Armię Krajową. W momencie aresztowania, podczas łapanki w Warszawie, był uczniem Państwowej Szkoły Budownictwa II st., na wydziale budowlanym. Z więzienia na Pawiaku przywieziono go na Majdanek w dn. 16.01.1943. Z obozu został zwolniony pod koniec lutego 1943 roku. Po wyzwoleniu kontynuował naukę zdobywając w 1950 r. tytuł magistra inżyniera architekta.

          Myśmy doszli do tej szosy i dopiero na szosie zobaczyłem pierwszy raz obóz. Na mnie to zrobiło szalone wrażenie, bo nie zdawałem sobie sprawy ze skali tego. To były te rzędy… to jest taka sytuacja, że z szosy widać taką dolinkę i na tej dolince jest rozłożony obóz i te niesamowite ilości baraków, wieżyczki naokoło strzelnicze… To okropne wrażenie na nas zrobiło.

            W tym baraku nic nie było. Była właściwie brudna podłoga.(...)
Żadnych prycz, żadnych stołów, żadnych krzeseł. Nic…nicnic!

           Stale był olbrzymi tłok. Pierwszej nocy to właściwie była kwestia, jak położyć się, żeby każdy zajął pozycję leżącą. Właściwie to myśmy leżeli w ten sposób, że nie było między nami przejść żadnych. A więc to było też okropne, bo ciemno jest i w nocy ktoś musi wyjść. Musi wyjść, bo w rogu baraku, przy drzwiach, była skrzynia taka, nosiłki takie, gdzie można było załatwić swoje potrzeby w nocy. Ale dojść do tego, to trzeba było po prostu stanąć na kimś i dopiero wymacać nogą wolne miejsce, usłyszeć stek wyzwisk, bo nie wiem dlaczego, ale w tych warunkach jakoś się wyzwalają w ludziach niesamowite jakieśLudzie, którzy nigdy nie używali ordynarnych słów, zaczynają ich używać. Jakoś się to staje takie powszechne

 

 

 

© 2006 Państwowe Muzeum na Majdanku.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin