MILS uznała scientologów i Zakon Świątyni Słońca za najniebez.doc

(23 KB) Pobierz
MILS uznała scientologów i Zakon Świątyni Słońca za najniebezpieczniejsze sekty
MILS uznała scientologów i Zakon Świątyni Słońca za najniebezpieczniejsze sekty
Francuski rząd uznał tzw. Kościół scientologiczny i Zakon Świątyni Słońca za najniebezpieczniejsze sekty działające we Francji oraz poddał krytyce Stany Zjednoczone w związku w wydaniem w tamtejszym kraju ustawy o wolności religijnej, ocenioną jako zbyt przychylną dla organizacji jak w/w.
Międzyresortowa Misja do Walki z Sektami (MILS) opublikował 60-stronicowy raport, w którym definiuje sektę jako "stowarzyszenie o strukturze totalitarnej, deklarujące cele religijne lub nie, którego postępowanie gwałci prawa człowieka i równowagę społeczną".
Autorzy raportu wyliczają kilka rodzajów sekt, spośród których za najniebezpieczniejsze uważają "sekty absolutnie, odrzucające normy demokracji i propagujący antykulturę opartą w prymacie elity uformowanej w celu zdominowania reszt ludzkości, a w niektórych przypadkach na otwartym propagowaniu rasizmu". "Niezbyt liczne sekty absolutnie mają cechy wielonarodowościowych organizacji, posiadają sanktuaria w krajach pozbawionych odpowiednich ustaw, tajne sieci informacyjne i prywatne służby bezpieczeństwa wyposażone w nowoczesne środki łączności" - podkreśla raport. "W dziedzinie finansowej opierają się one na sieciach bankowych w rajach podatkowych, w Europie, na Karaibach lub Azji. Ustawicznie starają się, czasem z powodzeniem, infiltrować instytucje demokratyczne i organizacje międzynarodowe, oficjalne lub pozarządowe". Misja zauważa, że tego typu organizacje stawiają się poza granicami demokracji i powinny być surowo napiętnowane, a te, które podlegają francuskiemu prawu, dotknięte sankcjami przewidzianymi przez prawo. 
Raport także poświęca kilka zdań na temat sytuacji w dawnych krajach komunistycznych, gdzie sekty "pośpiesznie" skorzystały z nowo uzyskanych swobód demokratycznych. Po dziesięciu latach demokracji "opór obywateli i instytucji zagrożonych przez sekty zaczyna się organizować" - spostrzeżono w dokumencie.  Osobny rozdział został poświęcony groźbie infiltracji przedsiębiorstw przez sekty, korzystające zwłaszcza z usług zamawianych na zewnątrz, jak np. obsługa komputerowa. Sekty są także szczególnie zaangażowane i aktywne w dziedzinie psychoterapii i szkolenia zawodowego, gdzie istniejące prawo nie sprostowuje realiom i jest niewystarczające - oceniają autorzy. Szef MILS Alain Vivien odwiedził Warszawę we wrześniu zeszłego roku. 
wg: WP, PAP

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin