PEDcw w4s6.doc

(97 KB) Pobierz

PEDcw w4s6

 

WSPÓŁCZESNE FORMY SPĘDZANIA CZASU WOLNEGO

·         TURYSTYKA

·         SPORT

·         ŚRODKI MASOWEGO PRZEKAZU

 

Turystyka to forma czynnego wypoczynku poza miejscem stałego zamieszkania, związana z celami poznawczymi i elementami sportu.

Obejmuje wszelkie formy dobrowolnej zmiany miejsca pobytu nie związane z pracą zawodową lub zmianą miejsca zamieszkania.

Turystyka jest zwykle traktowana jako jedna z form kultury fizycznej lub jako część krajoznawstwa.

 

Turystyka pełni funkcje:

·         Zdrowotną

·         Wypoczynkową

·         Kulturalną

·         Poznawczą

·         Wychowawczą

·         Ekonomiczną

 

FUNKCJE TURYSTYKI

Funkcje

Wyszczególnienie

funkcja zdrowotna

dotyczy przede wszystkim ludzi prowadzących miejski i osiadły tryb życia. Ruch na świeżym powietrzu, w szczególności nad morzem, w górach, nad jeziorem, w lesie, na wsi sprzyja odnowieniu sił fizycznych i poprawie zdrowia psychicznego.

funkcja wypoczynkowa

łączy się z jej funkcją zdrowotną. Jest współcześnie powszechną formą wypoczynku, przede wszystkim czynnego, choć częściowo również biernego (odpoczynku).

funkcja kulturalna

polega na wyrabianiu u turysty postawy pozytywnej do dorobku kulturalnego społeczeństwa, zainteresowania kulturą i uczestnictwa w życiu kulturalnym.

funkcja edukacyjna

polega na wzbogacaniu wiedzy o świecie w dziedzinie geografii, historii, techniki, cywilizacji, kultury i w innych dziedzinach.

funkcja wychowawcza

polega na sprzyjaniu rozwoju osobowości turystów. Dotyczy zarówno osobowości zewnętrznej jak i wewnętrznej.

funkcja ekonomiczna

turystyka jest ważnym czynnikiem rozwoju gospodarczego państw. W wielu krajach dochody z turystyki stanowią znaczną część produktu krajowego brutto.

 

KLASYFIKACJA TURYSTYKI ZE WZGLĘDU NA WYMAGANIA I CEL UCZESTNICTWA W RUCHU TURYSTYCZNYM

rodzaje turystyki

wymagania w stosunku do stanu zdrowia i sprawność fizyczna

cel uczestnictwa

wypoczynkowa

brak

wypoczynkowy

poznawcza

dobre zdrowie i sprawność fizyczna

poznawczy i wypoczynkowy

kwalifikowana

bardzo dobre zdrowie i wysoka sprawność fizyczna, przygotowanie teoretyczne i kondycyjne, posiadanie odpowiedniego specjalistycznego sprzętu turystycznego

zaspokajanie potrzeb ruchu, wysiłku fizycznego i poznawczych

w interesach

brak

załatwianie spraw zawodowych, naukowych, handlowych, itp.

zdrowotna

brak

regulacja stanu fizycznego i psychicznego ustroju

motywacyjna

brak

wypoczynek i regeneracja ustroju

etniczna

brak

poznawanie miejsc przeznaczenia

alternatywna

dobre zdrowie i gruntowne przygotowanie teoretyczne i fizyczne.

poznawanie kultury odwiedzanych regionów

ekologiczna

dobre zdrowie i przygotowanie teoretyczne

obserwowanie i poznanie przyrody

pątnicza

brak

odwiedzenie miejsca kultu religijnego

 

SPORT

Sportem nazywamy świadomą i dobrowolną działalność człowieka podejmowaną w celu zaspokojenia potrzeb: zabawy, współzawodnictwa oraz doskonalenia własnych cech fizycznych i umysłowych. Sport wyraża się przez ćwiczenia i gry uprawiane według określonych zasad.

 

KLASYFIKACJA SPORTU

Sport

kwalifikowany

rekreacyjny

niepełnosprawnych

 

SPORT KWALIFIKOWANY

Sport, którego celem jest osiąganie możliwe jak najlepszych wyników na zawodach różnego szczebla o zasięgu regionalnym, krajowym, światowym. Wymaga odpowiedniego przygotowania ogólnego i specjalnego, długotrwałego i intensywnego treningu prowadzonego m.in. pod opieką trenera, lekarza sportowego oraz specjalisty od odnowy biologicznej.

 

SPORT KWALIFIKAOWANY A CZAS WOLNY

rodzaj aktywności

charakterystyka

uprawianie

uprawianie sportu zawodowego nie należy do czynności czasu wolnego. Niezależnie od formalnego statusu zawodnika, treningi i występy są praca zawodową.

zainteresowanie

zainteresowanie sportem jako widowiskiem zajmuje ważną pozycje w zagospodarowaniu czasu wolnego, milionów ludzi na całym świecie.

 

LEKKOATLETYKA

Dyscyplina sportowa obejmująca: biegi lekkoatletyczne (krótkie, średnio, długie, maraton, przez płotki, rozstawne, na przełaj, z przeszkodami), chód sportowy, skoki lekkoatletyczne (wzwyż, w dal, o tyczce, trójskok), rzuty (dyskiem, oszczepem, młotem i pchnięcie kulą), wieloboje lekkoatletyczne (pięciobój, dziesięciobój, siedmiobój). Zawody odbywają się na stadionie (chód i maraton też poza stadionem) lub w hali.

 

PIŁKA NOŻNA

Piłka nożna (futbol) to zespołowa gra sportowa dla dwóch drużyn po 11 zawodników (w tym bramkarz). Wywodzi się z tradycyjnych angielskich zabaw ludowych. Rozgrywana wg. Określonych zasad na trawiastym boisku. O zwycięstwie decyduje liczba goli (zdobytych bramek). Zasadniczy czas gry 2 x 45 minut.

 

 

 

 

IGRZYSKA OLIMPIJSKIE

Największe na świecie międzynarodowe zawody sportowe, organizowane cyklicznie co cztery lata pod hasłem szlachetnego współzawodnictwa młodzieży oraz braterstwa i przyjaźni wszystkich narodów.

 

MIĘDZYNARODOWY KOMITET OLIMPIJSKI

Powstał w 1894 roku w Paryżu w celu wskrzeszenia igrzysk olimpijskich. W jego skład wchodzą członkowie (osoby fizyczne których funkcja jest dożywotnia) wybierani przez kooptację. Komitet ustala miejsca igrzysk, program w zakresie dyscyplin i konkurencji, kontroluje zgodność przebiegu igrzysk z regulaminem i statutem, czuwa, by igrzyska odbywały się bez dyskryminacji rasowej, religijnej i politycznej.

 

SPORT NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Sport niepełnosprawnych jest formą aktywności ruchowej podnoszącą sprawność fizyczną osób niepełnosprawnych. Stanowi on ważny element rehabilitacji.

 

ŚRODKI MASOWEGO PRZEKAZU

Środkami masowego przekazu nazywamy urządzenia i instytucje tworzące podstawę systemu komunikowania w kulturze masowej, do których zaliczamy: prasę, książki, plakat, radio, telewizję, fonografię, wideokasety i płyty CD oraz Internet.

PRASA

Prasa to gazety (ukazujące się codziennie lub co najmniej dwa razy w tygodniu) przynoszące głównie bieżące informacje o wydarzeniach będących przedmiotem powszechnego zainteresowania i czasopisma (ukazujące się nie częściej niż dwa razy w tygodniu), które mogą zawierać treści ogólne i specjalne.

 

KSIĄŻKA

To dokument, publikacja samoistna wydawniczo, tzn. wydana jako odrębna jednostka fizyczna lub ich zespół. Jest wydawnictwem zwartym – publikowanym od razu jako całość lub o przewidzianym zakończeniu.

 

PLAKAT

To ogłoszenie , reklama, hasło ujęte w artystyczną formę drukarską lub malarską, zwykle powielane i umieszczane w miejscach publicznych. Jest zaliczany do grafiki użytkowe. W zależności od tematyki rozróżnia się: plakat polityczny, społeczny, reklamowy i imprezowo-artystyczny.

 

KINO

Dawniej kinoteatr, to obiekt widowiskowy przeznaczony do publicznej projekcji filmów. Składa się z widowni z miejscami siedzącymi, małej sceny z ekranem projekcyjnym i kabiny projekcyjnej. Kina urządza się w budynkach, a czasem na wolnym powietrzu (kina letnie). Ponadto są kina objazdowe i podróżne (w pociągu, samolocie, na statku).

 

 

 

 

 

KINO POLSKIE W LATACH 1990 – 2001

Lata

1990

1995

2000

2001

liczba kin

1425

721

687

661

miejsca na widowni

373300

213100

226800

231700

seanse

507000

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin