Krupnioki Śląskie.rtf

(4 KB) Pobierz

(na 5 kg surowca)

 

A. Surowiec:

 

1. Mięso z głów wieprzowych nie solone - 1,0 kg

2. Wątroba wieprzowa nie solona - 0,25 kg

3. Płuca wieprzowe nie solone - 0,75 kg

4. Skórki wieprzowe nie solone - 0,25 kg

5. Podgardle wieprzowe nie solone - 0,25 kg

6. Skwarki - 0,25 kg

7. Tłuszcz kotłowy (tłuszcz powstający podczas gotowania mięsa tłuszczu i osadzający się na ściankach naczynia) - 0,5 kg

8. Krew wieprzowa - 1,0 kg

9. Kasz gryczana - 0,75 kg

Mięso i maski z głów wieprzowych mogą zostać zastąpione głowami wieprzowymi w ilości 1,6 kg głów zamiast 1,0 kg mięsa i masek.

 

B. Przyprawy i materiały pomocnicze:

 

I. Przyprawy:

1. Sól warzonka - 0,105 kg

2. Pieprz naturalny - 0,005 kg

3. Majeranek - 0,005 kg

4. Cebula świeża - 0,10 kg

5. Ziele angielskie - 0,0025 kg

Dodatek majeranku może zostać zmniejszony lub zaniechany. Cebulę świeżą można zastąpić suszem cebulowym w stosunku 1 kg cebuli świeżej - 0,15 kg suszu (w naszym przypadku będzie to 0,015 kg suszu).

II. Materiały pomocnicze:

1. Jelita wieprzowe cienkie o średnicy 32-36 mm.

2. Przędza nr 3.

 

C. Postać surowca po obróbce:

 

Mięso z głów i maski, podgardle, płuca oraz skórki - gotowane, wątroba surowa, skwarki rozmoczone w rosole - całość rozdrobniona wraz z cebulą przez siatkę 3 mm. Rozdrobnione składniki, dokładnie wymieszane z przyprawami, sparzoną kaszą, tłuszczem kotłowym i krwią.

 

D. Postać gotowego produktu:

 

Krupnioki odkręcane w parki (po 2 szt.) o ciężarze ok. 250 g. Długość pojedynczego batonu 18-20 cm; średnica przekroju 3-4 cm. Wolne końce odcinków związane przędzą.

 

KRUPNIOKI ŚLĄSKIE - skrót instrukcji

 

1. Solenie:

Surowiec do produkcji powinien być nie peklowany i nie solony.

2. Mycie

Surowce podrobowe nie solone myje się w bieżącej, zimnej wodzie.

3. Gotowanie:

Surowce mięsne (z wyjątkiem wątroby i skwarków) gotuje się w niewielkiej ilości wody: skórki w temp. ok. 95 0C oraz pozostałe surowce z wyjątkiem podgardla w temp. 80-85 0C do miękkości. Podgardle gotuje się w temp. ok. 95 0C do stanu półmiękkiego. Po ugotowaniu z płuc usuwa się chrząstki a z głów (jeśli wzięliśmy całe głowy a nie maski i mięso) oddziela się mięso. Ugotowane składniki rozkłada się do ostudzenia.

Kaszę gryczaną gotuje się do stanu półmiękkiego biorąc 1,45 l. wody lub rosołu z gotowania podrobów, wsypując ją do wrzątku i stale mieszając przez ok. pół godz. Ugotowaną kaszę pozostawia się na pół godz. pod przykryciem.

4. Rozdrabnianie:

Zgodnie z recepturą. Cebule rozdrabnia się razem ze składnikami mięsnymi przez siatkę 3 mm.

5. Mieszanie:

Wszystkie rozdrobnione składniki, sparzoną kaszę, tłuszcz kotłowy, krew oraz przyprawy miesza się do całkowitego wymieszania i równomiernego rozmieszczenia składników.

6. Napełnianie i wiązanie jelit:

Wymieszaną masą napełnia się luźno jelita. Końce związuje się przędzą.

7. Gotowanie:

Kiszki wkłada się do wody o temp. 100 0C, a następnie ochładza do temperatury nie niższej niż 85 0C. i gotuje przez 15-20 min.

8. Studzenie:

Ugotowane kiszki studzi się w wodzie o temp. ok. 5 0C przez 15 min. Przestudzone kiszki odkręca się w parki (dzieli po 2 szt.), a następnie rozwiesza na kijach wędzarniczych i studzi do temp. poniżej 6 0C. W braku odpowiednich pomieszczeń dopuszcza się ostudzenie do temperatury nie wyższej jak 12 0C.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin