Scenariusz Bez powietrza nie ma zycia.doc

(47 KB) Pobierz

                                  Scenariusz zajęcia z zakresu ochrony środowiska

 

Temat: Bez powietrza nie ma życia

Data : 26. 02. 20011

Prowadząca :Krystyna Sztramska

Grupa V – 6 latki

Cele:

-Nabywanie przeświadczenia, ze powietrze jest wszechobecne (także w nas) i jest niezbędne  do życia, dlatego wszystkim powinno zależeć na tym aby dbać o jego czystość

Cele ewaluacyjne:

Dziecko:

- pozna niektóre właściwości powietrza

- prawidłowo oddycha nosem jest to naturalny  filtr człowieka

-pozna źródła dymów w środowisku (dymy z fabryk, kopalń, hut, spaliny samochodów, dym papierosowy

-wie dlaczego trzeba chronić przyrodę, min drzewa  i inne  rośliny  produkujące  tlen

- rozumie konieczność oszczędzania rzeczy wykonanych z drewna

- potrafi pracować w zespole

Metody: czynna, słowna, oglądowa, aktywizujące

Formy: zbiorowa, indywidualna, grupowa

Literatura :

- „Powietrze” E. Zacheter Spławińska, program przedszkolnej edukacji antynikotynowej „Czyste powietrze wokół nas” pod red Janusza Szymborskiego

Piosenki: „Piosence o Dinku” -sł.A Dobrowolska, muz. D. Kleczkowska

Pomoce:

Balony, słoiki, butelki plastikowe, torby foliowe, karki papieru, kredki, plansze „Co dymi i dlaczego?” tekturowa siekiera , dwa białe brystole z narysowanym smutnym i wesołym drzewem, opaski z kwiatami

 

Przebieg:

1)„Powietrze” – wiersz E.Zachęter Spławińskiej . Rozmowa na temat treści wiersza. Wymienienie przez dzieci miejsc w których znajduje się powietrze. Poznanie właściwości powietrza poprzez doświadczenia:

* nadmuchiwanie balonów i podrzucanie ich – powietrze jest lekkie

*oglądanie powietrze w słoiku, butelce, torbie foliowej, robienie   wiatru za pomocą kartek papieru  - powietrza nie widać

*wąchanie różnych przedmiotów w sali i powietrza w czystym słoiku - powietrze nie ma zapachu

*oglądanie powietrze w różnych pojemnikach – powietrze nie ma stałego kształtu

 

2) „Wietrzne zabawki” – wykonanie przez dzieci zabawek papieru: :wachlarz, żaglówka, wiatrak, samolot (wg upodobania) –  wykorzysta do swobodnej zabawy z podkładem wiatru (magnetofon) w tle

 

3)     Zabawa empatyczno-relaksacyjna – „Jak się czuję, kiedy dymi papieros”

Dzieci leżąc na dywanie wyobrażają sobie miejsca i zapachy w czystych miejscach w Polsce. Później miejsca, gdzie pali się papierosy. Zademonstrują uczucia i zachowanie się kwiatów na łące pośród których ktoś zapalił papierosa i tam gdzie nikt nie pali . Ułożą  hasła propagujące niepalenie

 

4)”Podróż koleją – historyjka pantomimiczna przy „Piosence o Dinku” z udziałem dzieci.

Dzieci wysłuchają piosenki z płyty CD. Opowiedzą przygodę Dinka w pociągu. Zademonstrują  zachowanie się Dinka w przedziale dla niepalących i w przedziale dla palących . Później utworzą pociągi i poruszając się w rytm piosenki o Dinku. Obserwuje przez okno mijane krajobrazy – historyjka opowiadana przez nauczycielkę. Wysiadają na stacjach „Smutnej”, Radosnej” „Wesołej”, „Zadymionej” „Czyste powietrze” itp. – pokazywanie przez dzieci uczuć na poszczególnych stacjach

 

4)     „Co i dlaczego dymi” – rozmowa na temat planszy pod tym samym tytułem

Dzieci wymieniają źródła dymu znajdujące się na planszy : dymy z kominów domów, fabryk, ogniska, pożaru lasu, dym z samochodu, motoru, papierosa. Określi ich kolor, gęstość, skutki dla człowieka i innych organizmów

 

5)     Zabawa „Drwal”

Część dzieci  „zamienia” się w drzewa,  pozostałe dzieci  przybierają role zwierząt,  ptaków i owadów  i biegają pomiędzy drzewami, pamiętając,  że mogą oddychać tylko w pobliżu drzew. Po chwili nadchodzi drwal- nauczyciel i wycina jedno drzewo (np. do zrobienia stołu, książki, szafy, gazety itp. ) Ukryte pod ściętym drzewem zwierzęta szukają nowego schronienia.   Drwal odchodzi , ale za chwilę powraca i wycina następne drzewo. W lesie powstaje panika, bo drwal co jakiś czas przychodzi i ścina kolejne drzewo. Kiedy przewraca się ostatnie drzewo w lesie nastaje cisza- zwierzęta umierają. Wniosek wyciągnięty przez dzieci : trzeba dbać o lasy i inne rośliny,  nie niszczyć przyrody, oszczędzać ją i na miejsce wyciętych drzew sadzić nowe, ponieważ rośliny produkują tlen zawarty w powietrzu a powietrze jest niezbędne do zycia

 

6) „Smutne i wesołe drzewo” . Dzieci w dwóch zespołach. Otrzymują plansze z narysowanymi drzewami – pierwsze ze smutną miną i gałęziami bez liści, drugie uśmiechnięte z piękną koroną. Dzieci w dwóch zespołach kolorują je kredkami umieszczając elementy szkodliwe dla pierwszego drzewa (dymy, kwaśny deszcz, złamane gałęzie, wycinanie nożem kory itp., oraz pożyteczne elementy (drugie drzewo) – słońce, śpiew ptaków, ludzi odpoczywających pod drzewem i zbierających po sobie śmieci itp.)

Ocena prac i wymieszenie  ich w szatni do pokazania i edukowanie rodziców.

 

7) „Taniec kwiatów” – dowolna improwizacja ruchowa z opaskami kwiatowymi na głowach do piosenki o Dinku. Okazywanie radości i zadowoloonie z czystego powietrza znajdującego się  w sali – uchylenie okien i prawidłowe oddychanie.

 

      Powietrze

 

Przezroczystym szale

Otulam Ziemię cała,

Jestem obecnie wszędzie.

Choć mnie nie możesz pochwycić,

Choć mnie zobaczyć nie możesz,

jestem ci bardzo potrzebne.

Jak się beze mnie obejść?

Odetchnij głębiej,

Poczujesz, jak dużą ma wagę

Istnienie moje od skrzydeł motyla lżejsze!

 

Elżbieta Zachenter - Spławińska

 

 

    

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin