Scenariusz zajęcia z rodzicami
Grupa V:
Data:
Prowadząca: Krystyna Sztramska
Temat : Zabawy z wiatrem
Cele : rozbudzanie twórczego myślenia, ekspresji ruchowej i plastycznej
- pobudzanie wrażliwości i wyobraźni twórczej
- kształcenie procesów poznawczych, motywowanie do zapamiętywanie liter i wyrazów. Doskonalenie liczenia i dodawania liczb, utrwalenie wyglądu cyfr.
- poznanie rodzajów wiatrów, określanie ich za pomocą przymiotników
- nabywanie przeświadczenia , ze powietrze jest wszechobecne , także w nas, i jest niezbędne do życia
- ćwiczenia umuzykalniając – reagowanie na rytm, tempo i dynamikę utworu – osłuchiwanie się z muzyką poważną
- stwarzanie okazji do przeżywania radości i więzi pomiędzy dziećmi w grupie i ich rodzicami.
Metody: Dobrego Startu Marty Bogdanowicz, Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherbone, Paula Denissona, Marii Montessori Celestyna Freineta, Ireny Majchrzak, aktywizujące
Formy:
Zbiorowa, indywidualna, zespołowa.
Pomoce: wizytówki dla dzieci i rodziców, płyty z nagraniami piosenek, muzyki relaksacyjnej i muzyki poważnej, wzory rysunków do odwzorowywania na obraz ruchowy, woda do picia, plastikowe rurki, tablica z alfabetem, koperta z imieniem, rozsypaną literową swojego imienia i małym alfabetem dla każdego dziecka, lizaki z cyframi od 0 do 20, mazaki, sylwety wiatrów, nazwy wiatrów wydrukowanych na paskach papieru, papierowe elementy do obrazów o wiatrach, powietrzne zabawki ( latawce, wiatraczki, samoloty, ptaszki, spadochrony, wstążki na patykach, piórka, balony, serpentyny) i inne przedmioty naśladujące wiatr ( foliowe lub papierowe torebki, gazety, plastikowe butelki, tekturki itp.), chusta animacyjna, wzory szlaczków, kartonowa siekiera, obręcz, taca z kasza dla każdego dziecka, kotyliony z cyframi, kubeczki z wodą i płynem do puszczania baniek mydlanych
Literatura :
-„Powietrze. Żywioły w przedszkolu” – Walter Gisela
-Literka.pl „Zabawy z wiatrem” – Internet
-kolorowanki – elementy do obrazów – Internet
-„Przyroda wokół nas” E Beymont
-„Dwa wiatry” – Julian Tuwim
Przebieg:
1. Przypięcie wizytówek rodzicom po wejściu do sali (dzieci z przypiętymi już wizytówkami siedzą w kole przy krzesełkach oznaczonych swoim imieniem)
2.Ustalenie zasad obowiązujących podczas zajęcia – zaśpiewanie piosenki „Dobre słowa”
4.Zabawa w parach „Witam Was” (wspólnie z rodzicami) - między poszczególnymi częściami piosenki witanie się wzajemne , mówienie sobie po imieniu, pokazywanie miłych gestów, używanie serdecznych słów
5.Lista obecności – dzieci odszukują swoją wizytówkę , wkładają do niej zdjęcie i przy pomocy rodziców zawieszają na sznurku.
6. Ćwiczenia kinezjologiczne wg Denissona
- picie wody przez rurkę
- masaż punktów myślenia
- pozycja Denissona
- ruchy naprzemienne
- krążenie szyją
- rysowanie oburącz – wzór serca, liścia, drzewa, kwiatu, grzyba, leniwa ósemka – przetwarzanie obrazu graficznego na ruchowy
7. Zabawy Imionami
- oglądanie swojego imienia naklejonego na kopercie
- wyszukiwanie liter swojego imienia na tablicy z alfabetem.
- okazywanie uczucia radości (okrzyk „hura”) podczas wskazywania przez l-kę kolejnych liter
- układanie swojego imienia z liter znajdujących się w kopercie
- zaznaczenie swoich liter czerwonym kolorem na kartce z alfabetem
- zaznaczenie kolorem niebieskim (zielonym) liter swojego imienia przez rodziców
- przeliczanie swoich liter i stanięcie przez odpowiednią cyfrą trzymaną przez rodziców. (lizaki z cyframi od 0 do 20)
- dobieranie się parami i sumowanie liter – szukanie jak wyżej odpowiedniej cyfry ( zabawa powtarzana kilka razy)
8. „Dwa wiatry” inscenizacja do wiersza J. Tuwim (sylwety dwóch wiatrów) w wykonaniu n-lki
9. Rozmowa na temat inscenizacji
- kto występował w wierszu ?
- co robił pierwszy wiatr?... jaki był? (żywy, energiczny, swawolny, szybki, ruchliwy, głośny, gwałtowny, niecierpliwy, mocny, potężny, hałaśliwy,
- jakie odgłosy wydaje taki mocny wiatr? – wietrzne słowa (ćwiczenia ortofoniczne)
- na której ilustracji jest właśnie taki niespokojny wiatr?
- jakie nazwy mają takie gwałtowne wiatry (wichura, tajfun, huragan, trąba powietrzna ) – przypinanie do tablicy tych nazw
- co robił drugi wiatr?... jaki był? (spokojny, wolny, cichy, delikatny, drżący, mały, słaby, nieśmiały,
- jakie odgłosy wydaje taki mały wiatr?
- jak można nazwać taki wiatr? (bryza, wietrzyk,
- na której ilustracji jest przedstawiony taki właśnie spokojny wiatr?
- przypinanie do tablicy ich nazw
- w jaki sposób bawiły się te dwa wiatry razem? – pokaz tańca do muzyki
10.„Dwa wiatry” – układanie obrazków z gotowych elementów – praca w zespołach
Dzieci przenoszą papierowe elementy drzew, chmurek, redlin itp. z dywanu na arkusz brystolu przy pomocy plastikowych rurek (bez pomocy rąk) ciągnąc powietrze ustami. Rodzice przyklejają te elementy. Przyklejają także znalezione przez dzieci wizytówki. Umawiamy się, ze po zajęciu, lub następnego dnia obrazki pokolorujemy. Można powtórzyć wiersz przy gotowych obrazkach.
11. „Wiatr i zabawki” – zabawy przy muzyce
Dzieci wyszukują w sali robione przez siebie wcześniej na zajęciach lub przygotowane przez nauczycielkę wietrzne zabawki – latawce, wiatraczki, samoloty, ptaszki, spadochrony, wstążki na patykach, piórka, balony, serpentyny ) Następnie bawią się przy muzyce dowolnie interpretując słyszane utwory F.Chopina (uwzględniają zmianę tempa, dynamiki – naśladują różne rodzaje wiatru.) Na koniec wykonują kilka ćwiczeń Denissona ze wstążkami. Po zabawie można ochłodzić się wachlarzem.
12.„Co opowiada wiatr?” – eksperymentowanie różnymi przedmiotami, rozwijanie wyobraźni literackiej
Dzieci otrzymują foliowe lub papierowe torebki, gazety, plastikowe butelki, tekturki… „tworzą” z nich wiatr. Na koniec siadają w kole i kolejno opowiadają, co opowiedział im ich wiatr.
13. „Skąd się bierze powietrze? komu jest potrzebne? dlaczego?
Zabawa „Drzewa i drwal”
Rodzice „zamieniają” w drzewa, dzieci przybierają role zwierząt, ptaków i owadów i biegają pomiędzy drzewami, pamiętając, że mogą oddychać tylko w pobliżu drzew. Po chwili nadchodzi drwal więc zwierzęta chowają się pod drzewami. Kiedy drwal ścina drzewo ukryte pod nim zwierzęta umierają. Drwal odchodzi , ale za chwilę powraca i wycina następne drzewo i następne zwierzęta padają. W lesie powstaje panika, bo drwal co jakiś czas przychodzi i ścina kolejne drzewo. Kiedy przewraca się ostatnie drzewo w lesie nastaje cisza
Wniosek wyciągnięty przez dzieci :
- trzeba dbać o lasy i inne rośliny, nie niszczyć przyrody a na miejsce wyciętych drzew sadzić nowe, ponieważ rośliny produkują tlen zawarty w powietrzu a powietrze jest niezbędne do zycia
14. „ Balony” – zabawy chustą.
Dzieci przy pomocy rodziców nadmuchują balony i puszczają je obserwując jak „strzelają do góry”. Później nadmuchany balon związują, a żeby się balony nie pomyliły ozdabiają je rysując szlaczki mazakami (wzory szlaczków rozłożone są na dywanie np. w dużej obręczy. )
Zabawy z chustą :
- podrzucanie balonów na chuście tak, by nie spadły,
- celowaniem balonem do otworu
15„Wiatr na pustyni” – dmuchanie przez rurkę na tackę z kaszą tworząc dowolne lub pokazane czy zasugerowane przez nauczycielkę wzory. Pisanie pierwszych liter imion dzieci podczas śpiewania piosenek o literkach.
16. Zabawa „Wyścigi”
Dzieci wybierają losowo cyfry umieszczone na kotylionie zakończonym kolorowymi wstążkami. Ustawiają się od w dwóch szeregach od 0 do 10(11) Na sygnał wywołane cyfry okrążają swój szereg. Dzieci dopingują, emocje rosną. Wygranych nagradzamy brawami.
17.Zabawy wyciszające z rodzicami
- „Mamo, tato ratuj” – rodzice stoją za dzieckiem , nauczycielka - wiatr dmucha na dzieci, te przechylają się to tyłu, przed upadkiem ratują je ręce rodziców
-
- wspólne puszczanie baniek mydlanych, wzmacnianie więzi rodzinnych, podtrzymanie wesołego nastroju
18. Pożegnanie – zdjęcie swoich wizytówek i zdjęć, spokojna zabawa przy piosence.
Tuwim JulianDwa wiatryJeden wiatr - w polu wiał, Drugi wiatr - w lesie grał: Cichuteńko, leciuteńko, Śnieg z gałązek otrzepywał
Drżał
Jeden wiatr - pędziwiatr! Fiknął kozła, plackiem spadł, Skoczył, zawiał, zaszybował, Świdrem w górę zakołował I przewrócił się, i wpadł Na szumiący senny las Gdzie cichutko i leciutko Liście pieścił i szeleścił Drugi wiatr...
Sfrunął z drzew śniegowy płaszcz , Parsknął śmiechem cały las
Wziął wiatr brata za kamrata, Teraz z nim po polu lata, Gonią obaj chmury, ptaki, Mkną, wplątują się w wiatraki, Głupkowate mylą śmigi, W prawo, w lewo, świst, podrygi, Dmą płucami ile sił, Łobuzują, pal je licho!... W lesie za to cicho, cicho ...
christinnaster