5marzec.doc

(101 KB) Pobierz
JESIEŃ W SADZIE

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO – WYCHOWAWCZEJ DLA DZIECI

5 – LETNICH  

MARZEC 2007

 

1.    POZNAJEMY PRACE SZEWCA I KRAWCOWEJ

2.    W SKLEPIE Z ZABAWKAMI – POZNAJEMY PRACĘ SPRZEDAWCY

3.    NADCHODZI WIOSNA

 

 

 

 

TEMAT KOMPLEKSOWY

ZADANIA PROGRAMOWE

METODY I FORMY REALIZACJI ZADANIA

LITERATURA/

UWAGI

POZNAJEMY PRACĘ SZEWCA I KRAWCOWEJ

Poznawanie pozaprzedszkolnego środowiska społecznego. Budzenie zaciekawienia otaczającym światem.

 

 

 

 

 

Kształtowanie szacunku dla człowieka i jego pracy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kształtowanie procesów poznawczych: myślenia, pamięci, uwagi, zdolności kojarzenia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klasyfikowanie przedmiotów, dostrzeganie i opisywanie różnic, podobieństw i relacji zachodzących między przedmiotami.

 

 

 

 

 

 

Kształtowanie umiejętności posługiwania się językiem, słuchania i rozumienia mowy innych.

 

 

 

 

 

 

 

 

Wyrażanie spostrzeżeń i przeżyć w różnych formach ekspresji. Podejmowanie działań twórczych w różnych dziedzinach aktywności.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kształtowanie ogólnej sprawności fizycznej

 

 

Kształtowanie czynnej postawy prozdrowotnej dziecka

 

ü            Spacery w najbliższej okolicy. Zwracanie uwagi na właściwy do warunków atmosferycznych ubiór – zapoznanie dzieci z konsekwencjami niewłaściwego ubierania się (choroba, złe samopoczucie)

ü            Przyglądanie się warsztatowi szewskiemu w okolicy przedszkola, zwrócenie uwagi, co znajduje się na półkach w warsztacie szewskim.

 

ü            Rozmowa połączona z obserwacją „W warsztacie szewskim - w pracowni krawieckiej”. Zapoznanie dzieci z wyglądem zakładów usługowych, z rodzajem usług w nich wykonywanych. Zwrócenie uwagi na zachowanie zasad bezpieczeństwa podczas wykonywania zawodu szewca i krawcowej.

ü            Słuchanie wiersza „Kaczorkowe buty”. Uświadomienie dzieciom jak ważny jest zawód szewca. Wdrażanie poszanowania dla człowiek i jego pracy.

ü            Słuchanie wiersza H. Ożogowskiej „Krawcowa”. Zapoznanie dzieci z wykonywanymi przez krawcową czynnościami oraz wykorzystywanymi przez nią materiałami. Wdrażanie poszanowania dla człowiek i jego pracy.

 

 

ü            Zabawy doskonalące orientację dziecka w przestrzeni: kto pierwszy i kto ostatni dojdzie do wyznaczonego miejsca,  bezszelestne chodzenie po sali, bezkolizyjne mijanie się pociągów przy śpiewie piosenki „Jedzie pociąg”, różnicowanie tempa ruchu w zależności od sygnału.

ü            Rozwiązywanie zagadek tematycznie związanych z zawodem szewca i krawcowej.

ü            Praca z ilustracją – nazywanie zawodów osób przedstawionych na ilustracjach. Odpowiedzi na pytanie „Co robią pracownicy tych zakładów usługowych?”. Kojarzenie narzędzi wykorzystywanych przez szewca, krawcową, stolarza itp.

ü            Zabawa „Kto to robi?” – kojarzenie wykonywanej czynności z zawodem.

 

ü            Próby określania cech przedmiotów (krawcowa – guzików, ubrań, szewc – butów) za pomocą przymiotników. Porównywanie ich kształtu, wielkości, kolorów. Klasyfikowanie przedmiotów na podstawie ich wcześniej odczytanych cech. Przeliczanie elementów utworzonych podzbiorów.

ü            Praca z ilustracją – nazywanie przedstawionych na rysunkach przedmiotów. Rysowanie brakujących na tekturkach guzików. Porównywanie długości igieł. Porządkowanie zbiorów według liczebności wzrastającej. Porównywanie wielkości i kolorowanie kół.

 

ü            Rozwiązywanie zagadek tematycznie związanych z wykonywanymi przez dorosłych zawodami – wyodrębnianie głosek w nagłosie wypowiadanych wyrazów.

ü            Wypowiedzi dzieci dotyczące omawianych tekstów, zachęcanie do aktywnego udziału w rozmowie. Wdrażanie do poszanowania wypowiedzi drugiej osoby (słuchania, nie przeszkadzania podczas wypowiedzi).

ü            Zabawa gramatyczna „W pracowni krawcowej”. Próby określania cech guzików w pracowni krawieckiej za pomocą przymiotników. Porównywanie ich kształtu, wielkości, kolorów.

 

ü            Pantomima na temat „Kłopoty Kaczorka” na postawie wiersza D. Gellnerowej „Kaczorkowe buty”

ü            Praca plastyczna na temat „Praca zawodowa moich rodziców”.

ü            Praca techniczna „Guziczek na fartuszku” Przyszywanie guzika do fartuszka. Zwrócenie szczególnej uwagi na zachowanie zasad bezpieczeństwa podczas wykonywania pracy.

ü            Ilustracja ruchowa  przy muzyce inspirowana wierszem  J. Brzechwy „Tańcowała igła z nitką”

ü            Zabawa pantomimiczna na temat „Zawody”

ü            Samorzutne zabawy i inne formy aktywności kreatywnej podejmowane z inicjatywy dzieci.

 

ü            Zabawy ruchowe przy muzyce – „Szycie na maszynie”, „Tańcowała igła z nitką”, itp.

ü            Zabawy i ćwiczenia ruchowe wg K. Wlaźnik

 

ü            Pobyt na świeżym powietrzu – zwracanie uwagi na właściwy do warunków atmosferycznych ubiór – zapoznanie dzieci z konsekwencjami niewłaściwego ubierania się (choroba, złe samopoczucie) oraz na bezpieczeństwo podczas korzystania ze sprzętu sportowo – rekreacyjnego.

ü            Zwracanie uwagi na zachowanie higieny osobistej – mycie rąk przed i po każdym z posiłków oraz w razie konieczności.

ü            Wdrażanie do kulturalnego zachowania się przy stole oraz do spożywania świeżych warzyw i owoców (surówki, sałatki, warzywa i owoce podawane do posiłków).

ü            Udział w zajęciach relaksacyjnych – odpoczynek po obiedzie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tekst wiersza „Kaczorkowe buty” D. Gellnerowej

oraz „Krawcowa” H. Ożogowskiej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zabawy i ćwiczenia 5 - latków, cz. 2, s.31-32

 

 

 

 

 

 

 

 

Zabawy i ćwiczenia 5 - latków, cz. 2, s.33

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tekst wiersza J. Brzechwy „Tańcowała igła z nitką”

 

 

 

 

Wlaźnik K.: „Wychowanie fizyczne w przedszkolu”.

 

W SKLEPIE Z ZABAWKAMI – POZNAJEMY PRACĘ SPRZEDAWCY

Poznawanie pozaprzedszkolnego środowiska społecznego.

Budzenie zaciekawienia otaczającym światem.

 

 

 

 

Kształtowanie szacunku dla człowieka i jego pracy.

 

 

 

 

 

 

 

Kształtowanie procesów poznawczych: myślenia, pamięci, uwagi, zdolności kojarzenia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klasyfikowanie przedmiotów, dostrzeganie i opisywanie różnic, podobieństw i relacji zachodzących między przedmiotami.

 

 

 

 

 

Kształtowanie umiejętności posługiwania się językiem, słuchania i rozumienia mowy innych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wyrażanie spostrzeżeń i przeżyć w różnych formach ekspresji. Podejmowanie działań twórczych w różnych dziedzinach aktywności.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kształtowanie ogólnej sprawności ruchowej

 

 

 

 

Kształtowanie czynnej postawy prozdrowotnej dziecka

 

 

 

ü            Spacery w najbliższej okolicy. Zwracanie uwagi na właściwy do warunków atmosferycznych ubiór – zapoznanie dzieci z konsekwencjami niewłaściwego ubierania się (choroba, złe samopoczucie)

ü            Oglądanie ekspozycji zabawkowych w sklepach, porównywanie ułożenia zabawek na wystawie z tymi, które są na półkach w sali.

 

ü            Rozmowa połączona z obserwacją „W sklepie zabawkowym”. Zapoznanie z wyglądem sklepu, z rodzajami sprzedawanych zabawek oraz z pracą ekspedientki (czynności, ubiór). Wdrażanie do kulturalnego zachowania się, używania form grzecznościowych.

ü            Słuchanie opowiadania I. Salach „W sklepie”. Zapoznanie z zachowaniem się w sklepie: używanie form grzecznościowych, uprzejme zachowanie się w stosunku do ekspedientki i mamy. Wdrażanie poszanowania zabawek – nawet tych mało atrakcyjnych.

 

ü            Opowieść słuchowa „Sklep z zabawkami”. Odzwierciedlanie ruchem opowiadania nauczycielki. Wprowadzanie prostych określeń charakteru muzyki – wesoła, smutna, skoczna. Stosowanie tych określeń podczas zagadek słuchowych. Szybkie reagowanie na sygnały muzyczne.

ü            Zabawy rytmiczne przy muzyce. Odzwierciedlenie melodii i rytmu piosenki prostymi elementami ruchu – klaskanie, obroty, podskoki, przysiady. Stosowanie zmian rejestrów przy zagadkach melodycznych. Szybka reakcja na słyszany akompaniament.

ü            Zabawy dydaktyczne: „Której zabawki brak?”, „Z czym kojarzysz ten element?”

 

ü            Próby określania cech zabawek za pomocą przymiotników. Porównywanie ich kształtu, wielkości, kolorów. Klasyfikowanie przedmiotów na podstawie ich wcześniej odczytanych cech. Przeliczanie elementów utworzonych podzbiorów.

ü            Praca z ilustracją – półka z zabawkami. Klasyfikowanie zabawek według wybranych cech. Przeliczanie elementów zbiorów – używanie liczby głównej i porządkowej. Porządkowanie zbiorów według liczebności wzrastającej lub malejącej.

 

ü            Zabawa ortofoniczna Z. Bogdanowicz „Uszatek w sklepie z zabawkami”. Ćwiczenie narządów mowy na zgłoskach „mru”, „wrr”, „fik-mik”.

ü            Zabawa gramatyczna „Nasze zabawki”. Próby określania cech zabawek za pomocą przymiotników. Porównywanie ich kształtu, wielkości, kolorów.

ü            Historyjka obrazkowa „Krzyś kupuje misia”. Próby układania historyjki obrazkowej, spostrzeganie różnic i podobieństw między obrazkami. Budzenie wiary we własne możliwości.

ü            Rozmowy indywidualne podczas zabaw dowolnych wybraną zabawką. Próby uzasadniania własnego wyboru, rozmowy o ulubionych zabawkach, Wzbogacanie zasobu słownictwa.

 

ü            Zabawa tematyczna „W sklepie zabawkowym”. Korzystania z zabawek w sposób niewywołujący hałasu, uznawanie praw do zabawy wszystkich dzieci.

ü            Zabawa tematyczna „Kupujemy zabawki”. Przyzwyczajanie dzieci do korzystania z pomocy nauczycielki przy realizacji swoich...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin